Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Duszność w ciąży- jakie są jej przyczyny?

Duszność w ciąży- jakie są jej przyczyny?

22.08.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Duszność jest subiektywnym objawem, którego nie da się obiektywnie ocenić za pomocą badań czy na podstawie skal. Mimo to potrafi niezwykle uprzykrzyć codzienność kobiecie ciężarnej. Przyczyn duszności w ciąży może być wiele. Sprawdź jakie są najczęstsze i co pomaga na duszności w ciąży.

Objawy duszności w ciąży

Każdy z nas może odczuwać duszność w inny sposób. Z tego powodu lekarze określają ją najczęściej jako subiektywny objaw. Oczywiście, mimo iż w przypadku nasilonej duszności może dojść do obniżenia saturacji, to najczęściej jest to symptom, którego lekarz nie może zbadać, a o jego istnieniu dowiaduje się po rozmowie z pacjentem. W większości przypadków kobiety ciężarne zgłaszają duszność gdy odczuwają trudności z wzięciem głębokiego oddechu, ucisk na przeponę czy też szybszą męczliwość oraz w momencie łapania zadyszki nawet przy mówieniu.

Alarmowymi objawami duszności w ciąży jest równoczesny ból w klatce piersiowej czy krwioplucie. Może być to bowiem oznaka zatorowości płucnej, mającej poważne konsekwencje i wymagającej natychmiastowej wizyty na izbie przyjęć. Podobnie jest w przypadku, gdy duszność pojawia się po zjedzeniu potrawy czy ukąszeniu przez owada. Może być objawem alergii lub nawet wstrząsu anafilaktycznego. Duszność w przebiegu astmy oskrzelowej również wymaga konsultacji lekarskiej.  

Kurs Srodtekstowy v1 1

Przyczyny duszności w ciąży

Nawet 70% kobiet ciężarnych zmaga się w trakcie 9 miesięcy z problemem duszności. Najczęściej objaw ten nie jest związany z aktywnością fizyczną. Duszność w ciąży może mieć różne przyczyny. Większość z nich nie jest związana z żadną poważną chorobą, a spowodowana jedynie fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Odczucie duszności w ciąży najczęściej spowodowane jest naturalnie występującym uniesieniem się przepony, co sprawia wrażenie utrudnionego wzięcia głębokiego wdechu u wielu przyszłych mam. Poza tym, wpływ na duszność w ciąży może mieć również oddziaływanie hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży- progesteronu, na ośrodek oddychania poprzez m.in. przyspieszenie oddechu.

Na odczuwanie duszności mogą również wpływać emocje związane ze zbliżającym się porodem. Stres może prowadzić do przyspieszenia oddechu oraz spłycenia go, co objawia się jako odczucie duszności.

Co pomaga na duszności w ciąży?

Na niektóre z przyczyn duszności w ciąży nie mamy żadnego wpływu. Są jednak sytuację, w przypadku których można wdrożyć realne działania przynoszące pożądany skutek. Przyszła mama może starać się kontrolować emocje, relaksować i ćwiczyć spokojny oddech. Świadome panowanie nad oddechem może skutecznie zmniejszyć uczucie duszności. Wiele mam korzysta także z korzyści jakie daje medytacja czy zajęcia jogi.

Kobiety ciężarne sięgają także po pomoc w gabinetach fizjoterapeutów. Fizjoterapeuta, poza zajęciem się mięśniami dna miednicy, może pokazać też jak prawidłowo oddychać oraz jak rozluźniać m.in. mięśnie brzucha.

Jeśli jednak duszność spowodowana jest stanem chorobowym, takim jak przykładowo COVID-19 czy astma oskrzelowa, niezbędna jest konsultacja z lekarzem i niekiedy wdrożenie postępowania farmakologicznego.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również