Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Depresja w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Depresja w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

11.03.2023

3 min. czytania

Katarzyna Zasada

Katarzyna Zasada

Depresja w ciąży to problem, z którym zmaga się wiele przyszłych mam. Szacuje się, że dotyczy 10–20% ciężarnych. Choroba ta wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia, ponieważ jej skutki mogą być groźne dla zdrowia kobiety i rozwijającego się płodu.

Depresja podczas ciąży jest najczęściej spowodowana przez intensywne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety przez 9 miesięcy. Inne przyczyny choroby to obawa przed zmianą sytuacji życiowej, tragiczne wydarzenie lub brak poczucia wsparcia ze strony partnera. Na wystąpienie depresji w ciąży są bardziej narażone te kobiety, u których epizody zaburzeń nastroju występowały jeszcze przed zajściem w ciążę.

Jakie są objawy depresji w ciąży?

Objawy depresji w ciąży mogą być różne. Choroba charakteryzuje się nie tylko obniżeniem nastroju i płaczliwością. W jej przebiegu mogą wystąpić także:

  • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność),
  • uczucie zmęczenia i wyczerpania,
  • niezdolność do odczuwania przyjemności i radości,
  • rezygnacja ze swoich dotychczasowych zainteresowań,
  • negatywne myśli,
  • obniżenie poczucia własnej wartości,
  • trudności z podejmowaniem decyzji,
  • brak apetytu,
  • potrzeba izolowania się i unikanie kontaktów towarzyskich,
  • trudności w koncentracji,
  • uczucie lęku i niepokoju.

Za objawy depresji uznaje się także dolegliwości somatyczne, czyli złe samopoczucie fizyczne. Ciężarna może skarżyć się na częste bóle głowy, brzucha, kręgosłupa lub piersi, które nie mają żadnej inne przyczyny. Bardzo często zdarza się, że przyszła mama zaniedbuje swój wygląd i higienę osobistą.

Za bardzo istotne objawy depresji uznaje się myśli samobójcze. Ciężarna widzi przyszłość w czarnych barwach lub otwarcie przyznaje, że nie ma chęci do życia. Takie sygnały nie mogą zostać zbagatelizowane, ponieważ u części osób prowadzą do podjęcia próby samobójczej.

Depresja w ciąży a jej wpływ na dziecko

Depresja podczas ciąży ma wpływ na dziecko i może przyczynić się do poronienia, porodu przedwczesnego lub istotnych problemów rozwojowych. Bardzo często choroba wiąże się z zaburzeniem relacji między mamą a dzieckiem. Wzrasta także ryzyko wystąpienia w przyszłości depresji u dziecka.

Depresja w ciąży powoduje, że podnosi się poziom kortyzolu we krwi matki, a tym samym w organizmie rozwijającego się płodu. Hormon ten przyczynia się do zaburzeń w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka i wpływa na kształtowanie się jego osobowości. Bardzo często zdarza się także, że kobieta z depresją w ciąży nie dba o siebie, nieodpowiednio się odżywia lub sięga po używki. Takie zachowania także przyczyniają się do zaburzeń rozwoju płodu.

Jak leczyć depresję w ciąży?

Leczenie depresji w ciąży może odbywać się przy pomocy kilku metod. Zalicza się do nich:

  • psychoterapię indywidualną,
  • dołączenie do grupy wsparcia,
  • leki na depresję w ciąży.

Leczenie depresji podczas ciąży powinno odbywać się pod okiem psychiatry i ginekologa. Rodzaj terapii dobierany jest w taki sposób, aby ryzyko uszkodzenia płodu było jak najmniejsze.

Dowiedz się: Jak zadbać o siebie podczas ciąży?

Jak poradzić sobie z depresją w ciąży?

Depresja w ciąży wymaga profesjonalnej pomocy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Bez tego ciężko jest powrócić do zdrowia. Warto jednak wiedzieć, jak poradzić sobie z depresją podczas ciąży i co można zrobić samodzielnie, aby poczuć się lepiej oraz wspomóc terapię.

Przede wszystkim należy przyznać się do swojego problemu i porozmawiać z bliską osobą na temat swojego samopoczucia. Warto także zadbać o siebie i skupić się na zapewnieniu sobie dużej ilości odpoczynku, snu, relaksu i przyjemności. Może to być spotkanie z przyjaciółmi, spacer, ulubiona książka, wizyta w SPA lub wycieczka na łonie natury. Dobrze sprawdza się również aktywność fizyczna (odpowiednia dla kobiet w ciąży), ponieważ podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny i serotonina, uznawana za hormon szczęścia.

Zobacz także: Depresja poporodowa – co to takiego? Jak się ją leczy w Anglii?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również