Organizm przyszłych mam nieustannie się zmienia, przygotowując się do tego, aby maluszek bezpiecznie przyszedł na świat. Kobieta odczuwa w tym czasie wiele dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort i nasilają się wraz z rozwojem dziecka. Jedną z nich jest drętwienie rąk w ciąży. Jak sobie z nim radzić i co jest przyczyną dolegliwości?
Przyczyny drętwienia rąk w ciąży
Zwykle drętwienie rąk jest wywołane uszkodzeniem ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Może je spowodować także nacisk na nerw. Inną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego lub piersiowego. Drętwienie odczuwamy także w przypadku, gdy pozostajemy przez długi czas w nienaturalnej pozycji, np. z uniesionymi lub wyciągniętymi przed siebie rękoma. Na tę dolegliwość skarżą się często przyszłe mamy. Jedną z częstszych przyczyn jest zespół cieśni nadgarstka.
Zespół cieśni nadgarstka wywołany jest zwykle przez powtarzalne ruchy rąk, związane np. z wykonywaną pracą. Nawet praca przy komputerze i codzienne wielogodzinne pisanie na klawiaturze mogą spowodować tę przypadłość. Na parestezje narażone są także osoby uprawiające sport, ponieważ w ich przypadku łatwiej o urazy kończyn górnych, zwłaszcza nadgarstków. W ciąży zespół cieśni nadgarstka pojawia się znacznie częściej od drugiego trymestru, ponieważ w tym czasie organizm kobiety zaczyna zatrzymywać wodę. W przeciwieństwie do przypadłości, która jest wynikiem urazu lub choroby zawodowej, nieprzyjemne objawy ustępują zwykle po porodzie.
Dowiedz się więcej: Duszność w ciąży- jakie są jej przyczyny?
Drętwienie dłoni w ciąży a zespół cieśni nadgarstka
Cieśń nadgarstka to w istocie kanał, na który składają się kości nadgarstka. W tej wąskiej i mało elastycznej strukturze znajduje się nerw pośrodkowy. To jego ucisk powoduje wspomniane drętwienie dłoni w ciąży. Przyczynami symptomów są obrzęk i nacisk spowodowany zatrzymanymi płynami. W początkowych etapach dolegliwość objawia się właśnie drętwieniem i łaskotaniem, ale wraz z utrzymującym się lub narastającym naciskiem na nerw może pojawić się pieczenie, a nawet tępy ból, który rozlewa się na palce, nadgarstek, a w zaawansowanych przypadkach może promieniować nawet do ramienia.
Inne przyczyny drętwienia rąk w ciąży w nocy
Zespół cieśni nadgarstka nie jest jedynym powodem dyskomfortu, na który skarżą się przyszłe mamy. Drętwienie rąk bywa też konsekwencją przeciążenia kręgosłupa. Ciało kobiety zaczyna przygotowywać się do porodu, ale również karmienia malucha. Panie przybierają na wadze, rośnie im biust, w efekcie kręgosłup musi dźwigać większy ciężar i przesunięciu ulega środek ciężkości. Zwiększa się napięcie w okolicy klatki piersiowej, co może powodować odczuwane w dłoniach mrowienie i ból.
Przeczytaj także:Ból kręgosłupa w ciąży – przyczyny, ćwiczenia i domowe sposoby
Zdarza się, że drętwienie rąk jest szczególnie dokuczliwe w nocy. Czasem uniemożliwia efektywny wypoczynek. Wówczas przyczyną jest pozycja, którą przyjmuje wiele ciężarnych kobiet – z podwiniętymi pod siebie nadgarstkami. Często wybudza je wówczas nieprzyjemne mrowienie dłoni i odczuwają ból przy zmianie pozycji. Dla osób, którym bardzo ciężko kontrolować ten nawyk, zaleca się zakładanie na noc ortezy na nadgarstek. Dolegliwości nie wolno bagatelizować, ponieważ wszelkie zaburzenia w obrębie nadgarstka mogą skutkować wspomnianym zespołem cieśni nadgarstka, która nieleczona może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu.
Domowe sposoby na drętwienie rąk w ciąży
Jeśli nieprzyjemne objawy nie ustępują lub nasilają się, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Warto też unikać ruchów lub przyjmowania takich pozycji dłoni, w których się nasilają. Dla osób, które nie są w stanie wyeliminować niektórych czynności lub nie kontrolują pozycji ciała w czasie snu, sprawdzą się ochraniacze na nadgarstki. Wiele z nich sięga również po suplementy, jednak przyszłe mamy powinny to konsultować ze specjalistą.
Kobiety w ciąży muszą zwrócić uwagę na dietę i odpowiednie nawodnienie. Wskazany jest jadłospis, który nie będzie potęgował zatrzymywania płynów w organizmie. Ulgę przyniosą też masaże oraz ciepłe kąpiele poprawiające ukrwienie. Należy jednak pamiętać, aby woda nie była zbyt gorąca. Nie jest też wskazane wyziębianie organizmu, ponieważ drętwienie może się wówczas nasilić. W wielu przypadkach ulgę przynoszą techniki relaksacyjne, zwłaszcza joga, która uczy kontrolować organizm.
Oceń artykuł: