Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ciśnienie w ciąży- jakie jest prawidłowe?

Ciśnienie w ciąży- jakie jest prawidłowe?

30.04.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W czasie ciąży bardzo ważna jest regularna kontrola wartości ciśnienia tętniczego. Dzięki niej uniknąć można poważnych powikłań związanych najczęściej ze zbyt wysokim ciśnieniem. Jakie są normy ciśnienia tętniczego dla kobiety ciężarnej? Czym grozi nieprawidłowe ciśnienie w ciąży?

Ciśnienie w ciąży- normy

W trakcie fizjologicznej ciąży dochodzi do obniżenia się ciśnienia tętniczego o około 10 mmHg. Najniższe ciśnienie stwierdza się około 24. tygodnia ciąży. Obniżenie to wynika ze zmniejszenia się obwodowego oporu naczyniowego.

Ciśnienie w czasie ciąży powinno być niższe niż 140/90mmHg. Wartości 130–139/85–89 mmHg uznawane są za wysokie prawidłowe ciśnienie u kobiet ciężarnych. Za zbyt niskie ciśnienie najczęściej uznaje się sytuację, gdy wartości spadają poniżej 100/60 mmHg.

Ciśnienie w ciąży- za niskie

Niskie ciśnienie w ciąży, w przeciwieństwie do nadciśnienia tętniczego, w większości przypadków nie jest związane z poważnymi powikłaniami. Może ono nie wywoływać żadnych objawów. Często jednak niskie ciśnienie w ciąży objawia się gorszym samopoczuciem, bólami głowy, osłabieniem czy uczuciem kołatania serca. Może też wiązać się z omdleniami. Aby zadbać o prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego pamiętać należy o odpowiednim nawodnieniu oraz adekwatnej ilości snu i aktywności fizycznej.

Ponadto, warto też wiedzieć, że najniższe ciśnienie obserwowane jest w pozycji leżącej na lewym boku. U wielu kobiet w czasie ciąży dochodzi również do zespołu hipotensyjnego podczas leżenia na plecach. Może prowadzić to do zaburzeń czynności serca u płodu, dlatego lepiej jest wybierać inną pozycję.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Ciśnienie w ciąży- za wysokie

Nadciśnienie tętnicze jest istotnym problemem klinicznym dotykającym coraz więcej kobiet będących w ciąży ze względu na m.in. późniejszy wiek zachodzenia w ciążę, a także coraz powszechniej występującą nadwagę oraz otyłość. Ciąża powikłana nadciśnieniem ciążowym jest zawsze ciążą wysokiego ryzyka. Zbyt wysokie wartości ciśnienia, czyli nadciśnienie tętnicze w ciąży, jest diagnozowane, gdy jego wartość przekracza 140/90 mmHg. Jeśli zostanie rozpoznane przed 20. tygodniem ciąży, nazywane jest nadciśnieniem przewlekłym. Nadciśnienie tętnicze wywołane ciążą zaś wykrywane jest po 20. tygodniu ciąży i u większości kobiet ustępuje w ciągu 6 tygodni po porodzie.

Bardzo istotne jest odpowiednie leczenie zbyt wysokiego ciśnienia w ciąży. Należy pamiętać, że w czasie ciąży nie wszystkie leki na nadciśnienie są bezpieczne. Lekiem pierwszego wyboru w tej sytuacji jest metyldopa. Poza tym, bardzo ważny jest zdrowy styl życia oraz regularna kontrola wartości ciśnień, aby w przypadku za wysokiego ciśnienia zareagować jak najszybciej i udać się do szpitala.

Dlaczego nieprawidłowe ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Niskie ciśnienie w większości przypadków nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. Należy pamiętać jednak, że tzw. niedociśnienie może skutkować omdleniem, a co za tym idzie być związane z ryzykiem urazu.

Zbyt wysokie ciśnienie w ciąży może prowadzić do poważnych powikłań. U matki może dojść do przedwczesnego oddzielania się łożyska, DIC czy niewydolności nerek. Jednym z najgroźniejszych powikłań, które mogą wystąpić jest preeklampsja i rzucawka. Ponadto w nadciśnieniu wyższe jest ryzyko porodu przedwczesnego, wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu (IUGR), a także obumarcia płodu. Noworodki częściej wymagają intensywnego nadzoru neonatologicznego, są również doniesienia o możliwych opóźnieniach w rozwoju (np. w wyniku niedotlenienia) oraz predyspozycji u dziecka do nadciśnienia w przyszłości.

Przeczytaj więcej: Nadciśnienie w ciąży – jakie może mieć konsekwencje?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również