Obecnie stan po przeszczepie narządu nie stanowi przeciwwskazania do zajścia w ciążę. Ciąża taka jednak wymaga szczególnie specjalistycznej opieki. Jakie ryzyko niesie ze sobą ciąża po przeszczepie?
Ciąża po przeszczepie- kiedy
Do ciąży po przeszczepie narządu należy się odpowiednio przygotować. Ciąża taka zaliczana jest jako podwyższonego ryzyka i wymaga odpowiedniego przygotowania i później prowadzenia. Wynika to z faktu immunosupresji koniecznej do tolerowania przez organizm przeszczepu, która utrudnia utrzymanie ciąży. Odpowiednio wcześnie należy też odstawić leki takie jak m.in. mykofenolan mofetylu czy inhibitory konwertazy angiotensyny, stosowane w leczeniu nadciśnienia. Mogą one powodować występowanie wad u płodu, dlatego uznaje się, że odstawić je należy 6 miesięcy przed planowaną ciążą. Pacjentkom po przeszczepie narządu zaleca się skuteczną antykoncepcję, aż do momentu uzyskania podtrzymujących dawek leków immunosupresyjnych.
Ciąża po przeszczepie- ryzyko
Ciąża po przeszczepie jest ciążą wysokiego ryzyka. Kobiety po przeszczepieniu narządu mają wyższe ryzyko wystąpienia m.in.: nadciśnienia, cięcia cesarskiego, infekcji, stanu przedrzucawkowego czy cukrzycy ciążowej. Częściej też dochodzi do poronień i porodu przedwczesnego. Dojść może również do odrzucenia narządu.
Poza tym, w przypadku ciąży po przeszczepie, wyższe jest ryzyko infekcji takich jak np. cytomegalii, parwowirozy czy tokosplazmozy, których przebycie w ciąży jest niezwykle groźne dla rozwijającego się płodu.
Przyszłe mamy po przeszczepie narządu bardziej narażone są również na niedokrwistość, która leczona musi być preparatami żelaza, a w najbardziej skrajnych przypadkach toczeniem krwi.
Ciąża po przeszczepie- przebieg
Kobietom po przeszczepie zaleca się w ciąży regularne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała. Powinny się również stale odbywać, poza wizytami u ginekologa, wizyty u transplantologa. Istotna jest kontrola parametrów laboratoryjnych oraz np. utraty białka z moczem. Regularnie powinno być także wykonywane badania USG oraz kontrola poziomu przeciwciał w kierunku CMV, toksoplazmozy czy HSV.
Ciąża po przeszczepie- poród
Sam stan po przeszczepieniu narządu nie stanowi wskazania do wykonania cięcia cesarskiego. Ważne, aby pacjentki w okresie okołoporodowym objęte były profilaktyką antybiotykową oraz wzmożonym reżimem sanitarnym. Decyzję związaną z drogą porodu podejmują lekarze ginekolodzy w oparciu o aktualną sytuacje położniczą. Chcąc uniknąć odrzucenia przeszczepu po porodzie, powinno się zwiększyć dawki przyjmowanych przez kobietę glikokortykosteroidów.
Ważne jest, aby pacjentki po przeszczepie objęte były specjalistyczną opieką i rodziły w szpitalach o najwyższym stopniu referencyjności, mających doświadczenie z tego rodzaju kobietami ciężarnymi.
Przeczytaj więcej: Leki w ciąży
Oceń artykuł: