Bostonka należy do grupy chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Przechorowanie jej przez kobietę ciężarną w I. trymestrze może prowadzić do poważnych powikłań. Jak można zarazić się bostonką i jakie są jej objawy?
Bostonka w ciąży- czym jest?
Popularnie określana bostonką, choroba dłoni stóp i jamy ustnej (HFMS) jest wirusową chorobą zakaźną. Wywoływana jest przez enterowirusy m.in. Coxackie A. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Kobiety ciężarne najczęściej zarażają się od swoich dzieci, które są w wieku przedszkolnym. Bardziej narażone na bostonkę są również przyszłe mamy pracujące w żłobkach czy przedszkolach. Okres wylęgania choroby wynosi od 3 do 5 dni. Osoba chora zaraża innych przez cały czas, gdy obecne są u niej zmiany skórne. Gorączka ustępuje najczęściej po 48 godzinach, a zmiany na skórze utrzymują się około 7-10 dni. Dużo dłużej zaś goją się zmiany dotyczące paznokci.
Bostonka w ciąży- objawy
Jak sama nazwa choroby wskazuje dotyka ona dłoni, stóp oraz jamy ustnej. Typowym objawem jest wysypka pojawiająca się na języku, podniebieniu i błonie śluzowej policzków, a także powierzchniach dłoniowych rąk oraz na stopach. Zmiany skórne są bolesne, ale nie swędzą. Najczęściej pojawiają się 2 dni po gorączce. Po kilku tygodniach od wystąpienia pierwszych objawów może dojść do zmian na płytkach paznokciowych w postaci tzw. linii Beau, a także charakterystycznego łuszczenia skóry dłoni i stóp. U niektórych chorych pojawiają się też objawy związane z układem pokarmowym i oddechowym. Czasami bostonce towarzyszy herpangina, z uwagi na tą samą etiologię choroby.
Bostonka w ciąży- czy jest groźna?
Bostonka w ciąży może nieść za sobą powikłania. Najgroźniejsze jest przechorowanie choroby dłoni stóp i jamy ustnej w I. trymestrze ciąży. Może wywoływać wady wrodzone, a nawet poronienie. Im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym ryzyko powikłań jest niższe. Jeśli do zarażenia dojdzie przed samym porodem, choroba wystąpić może u noworodka. Najczęściej jednak przebieg bostonki jest u najmłodszych bezobjawowy.
Bostonka w ciąży- leczenie
Leczenie bostonki jest tylko objawowe. W przypadku gorączki w ciąży można stosować paracetamol. Jeśli zmiany w jamie ustnej są bolesne unikać powinno się gorących i kwaśnych posiłków, które dodatkowo podrażniają zmienioną chorobowo śluzówkę. Zalecany jest również odpoczynek.
Przeczytaj również: Zakażenie cytomegalią- czym grozi w ciąży?
Oceń artykuł: