Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ból w nadbrzuszu w ciąży

Ból w nadbrzuszu w ciąży

13.12.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dolegliwości bólowe w czasie ciąży zawsze stanowią powód do niepokoju u przyszłych mam. W większości przypadków ich przyczyna nie stanowi zagrożenia, jednak zdarzają się sytuacje, gdy ból w nadbrzuszu wymaga interwencji czy hospitalizacji. Sprawdź, jakie jest postępowanie i możliwe przyczyny bólu w nadbrzuszu w czasie ciąży.

Jakie są przyczyny bólu w nadbrzuszu w ciąży?

Ból w nadbrzuszu w ciąży może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest zgaga, która przytrafia się większości kobietom ciężarnym na którymś z etapów ciąży. Wynika ona ze zmian fizjologicznych, które mają miejsce w czasie ciąży. Wysokie stężenie progesteronu rozluźnia dolny zwieracz przełyku przez co pojawia się pieczenie za mostkiem czy cofanie pokarmu. Zmniejsza się też perystaltyka przewodu pokarmowego, a powiększająca się macica uciska na żołądek i nasila objawy.

Wśród przyczyn bólu nadbrzusza w ciąży nie należy zapominać o zatruciu pokarmowym czy błędzie dietetycznym.

Ból w nadbrzuszu w ciąży może być również objawem poważnych schorzeń narządów takich jak trzustka, pęcherzyk żółciowy czy też wątroba. Kolka żółciowa czy ostre zapalenie trzustki często objawia się bólem w nadbrzuszu i wymiotami. Ból w okolicy nadbrzusza w czasie ciąży pojawia się również w przebiegu zespołu HELLP, będącego np. powikłaniem nadciśnienia tętniczego. Podobne objawy mogą wystąpić w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, który w czasie ciąży zmienia swoje typowe położenie.

Jak zdiagnować bólu w nadbrzuszu w ciąży?

W przypadku wystąpienia silnego bólu w nadbrzuszu w czasie ciąży konieczna jest diagnostyka. Szczególnie, gdy towarzyszą mu objawy takie jak gorączka, wymioty czy inne niepokojące dolegliwości. W takiej sytuacji wykonywane są najczęściej badania w kierunku ostrego zapalenia trzustki, kolki żółciowej, zespołu HELLP czy też kamicy nerkowej. Należy do nich USG jamy brzusznej, badanie ogólne moczu, morfologia, parametry wątrobowe takie jak: AST, ALT, GGTP, kwasy żółciowe czy bilirubina. Poza tym sprawdza się stężenie kreatyniny, wartości ciśnienia tętniczego oraz CRP (parametr stanu zapalnego). Dzięki badaniom laboratoryjnym i obrazowym możliwe jest znalezienie przyczyny dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak wygląda leczenie bólu w nadbrzuszu w ciąży?

Jeśli ból w nadbrzuszu spowodowany jest zatruciem pokarmowym czy niestrawnością zalecana jest dieta lekkostrawna i odpowiednie nawodnienie. W niektórych przypadkach niezbędna jest hospitalizacja, ale na szczęście większość objawów mija bez konieczności wizyty w szpitalu. Gdy przyszła mama zmaga się ze zgagą zalecane jest leczenie neutralizujące za pomocą inhibitorów pompy protonowej. Nie powinny być one jednak stosowane w ciąży na własną rękę. Ostre zapalenie trzustki czy napad kolki żółciowej lub nerkowej wymagają hospitalizacji. Konieczna może być dieta ścisła czy włączenie antybiotykoterapii. Postępowanie zależy od danego przypadku i stanu klinicznego przyszłej mamy. W przypadku zespołu HELLP monitorowane są parametry takie jak: ALT, AST, kreatynina, płytki krwi oraz ciśnienie tętnicze. Konieczne może być szybsze ukończenie ciąży.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również