Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ból pępka w ciąży

Ból pępka w ciąży

30.12.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dolegliwości bólowe, a szczególnie te pojawiające się w czasie ciąży, wzbudzają niepokój. Ból okolicy pępka w ciąży może mieć różne przyczyny, od niegroźnych do tych wymagających interwencji lekarskiej. Sprawdź, z czego wynika ból pępka w ciąży i kiedy należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Ból pępka w ciąży- przyczyny

Bóle brzucha w czasie ciąży mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej związane są one z rosnącą wraz z dzieckiem macicą i rozciąganiem skóry brzucha. Powodować może to nieprzyjemne odczucie bólu w okolicy podbrzusza. Ból pępka w ciąży może być jednak objawem poważniejszych schorzeń. Wśród nich wymienia się m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego. Najczęściej ból zaczyna się w okolicy pępka i migruje do prawego dołu biodrowego. W bardziej zaawansowanej ciąży lokalizacja bólu w przypadku zapalenia wyrostka zmienia się z uwagi na znacznych rozmiarów macicę, która modeluje położenie innych narządów w jamie brzusznej. Szybka diagnoza w tej sytuacji może być znacznie utrudniona. Pod koniec ciąży pępek u wielu przyszłych mam staje się wypukły, co także może powodować dyskomfort i nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

Inną możliwą przyczyną bólu pępka w ciąży jest przepuklina pępkowa. Wynika najczęściej z osłabienia tkanek wchodzących w skład ścian jamy brzusznej. Dolegliwościom bólowym towarzyszyć mogą również wymioty. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta w szpitalu celem odprowadzenia przepukliny. W większości przypadków udaje się to zrobić chirurgom bez konieczności operacji. Jeśli jednak dojdzie do uwięźnięcia przepukliny niezbędny okazać może się jednak zabieg operacyjny.

Przeczytaj więcej: Przepuklina pępkowa w ciąży

Kurs Srodtekstowy v1 1

Ból pępka w ciąży- postępowanie

Jeśli dolegliwości bólowe okolicy pępka są nieznaczne, nie towarzyszą im inne objawy, a kobieta ciężarna podejrzewa, że ich przyczyną jest rosnąca macica i rozciąganie skóry brzucha, nie ma konieczności wizyty u lekarza czy w szpitalu. Gdy zaś ból w okolicy pępka jest silny, pojawiają się m.in. gorączka, wymioty czy inne niepokojące symptomy, niezbędne jest zgłoszenie się na izbę przyjęć. W takiej sytuacji wykonywana jest diagnostyka w postaci badań ultrasonograficznych czy laboratoryjnych. Lekarz bada także kobietę ciężarną sprawdzając m.in. obecność objawów otrzewnowych. Postępowanie lecznicze różni się w zależności od przyczyny. Jeśli powodem dolegliwości jest przepuklina pępkowa, możliwe jest niekiedy jej odprowadzenie, które będzie skutkowało wycofaniem objawów. Gdy zaś przyczyną bólu pępka jest zapalenie wyrostka konieczna jest operacja- appendektomia.

Ból pępka w ciąży- kiedy do lekarza?

Ból pęka w ciąży nie zawsze jest wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza czy w szpitalu. Warto jednak pamiętać o alarmujących objawach, kiedy należy zgłosić się na izbę przyjęć. Są to m.in.:

  • gorączka> 38 st.
  • ból nieustępujący po lekach p-bólowych,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • zatrzymanie gazów i stolca.

Warto też zgłosić się do lekarza, jeśli dolegliwości bólowe ulegają nasileniu w czasie. Nie należy lekceważyć objawów, ponieważ wiele schorzeń w  czasie ciąży ma niecharakterystyczne symptomy. W przypadku jakichkolwiek niepokojących dolegliwości wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który skieruje w razie potrzeby do szpitala celem dalszej diagnostyki.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 2.8 / 5. Liczba głosów: 4

(
2.8
(4)
)

Zainteresują Cię również