Kłujący ból jajnika w ciąży nierzadko wzbudza obawy o zdrowie zarówno mamy, jak i dziecka. Dolegliwość charakteryzuje szerokie spektrum przyczyn: od fizjologicznych po stany zagrażające utrzymaniu ciąży. O każdym niepokojącym objawe ze strony układu rozrodczego warto poinformować lekarza.
Ból jajnika w ciąży zwykle pojawia się po jednej ze stron, w której zlokalizowany jest anatomicznie narząd. Rzadko obserwuje się dolegliwości po prawej i lewej stronie jednocześnie. Kłucie jajnika może pojawić się na każdym etapie ciąży, choć we wczesnym jej etapie obserwowane jest częściej.
Kłucie jajnika w ciąży
Ból jajników w ciąży to potoczne określenie używane przez przyszłe mamy na dolegliwości odczuwane w okolicy podbrzusza i miednicy mniejszej. To powszechnie występujące zjawisko, jednak często wzbudza niepokój zarówno o zdrowie mamy, jak i życie dziecka. Jest wiele przyczyn tzw. „bolącego jajnika w ciąży”. Część z nich uwarunkowana jest fizjologią ciąży i stanowi naturalną odpowiedź organizmu na zmiany pod wpływem hormonów. Jednak do grupy pozostałych czynników należą różnorodne stany patologiczne, czasem będące sygnałem do przedwczesnego porodu czy przerwania ciąży. Odczuwane kłucie w jajniku u ciąży może pojawić się na każdym etapie jej trwania, jednak częściej obserwuje się dolegliwość w I trymestrze. Dyskomfort w podbrzuszu pojawia się zwykle po jednej ze stron, w okolicy, gdzie znajduje się jajnik. Rzadko obserwuje się jednocześnie ból prawego i lewego jajnika w ciąży. O każdym epizodzie napadu kłującego bólu czy innych objawów ze strony układu rozrodczego warto poinformować lekarza prowadzącego ciążę.
Ból jajników na początku ciąży – ciąża prawidłowa i ektopowa (czyli pozamaciczna)
Ból jajnika we wczesnej ciąży jest zwykle fizjologicznym, naturalnym i często spotykanym objawem, o ile dolegliwości nie towarzyszą inne symptomy jak gorączka czy upławy. Zjawisko związane jest z implantacją zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy. Nowa struktura o wielkości blisko 5 cm funkcjonuje w swojej postaci do ok. 18 tygodnia ciąży. W tym czasie nie tylko obecność i zagnieżdżenie zarodka jest przyczyną dyskomfortu. Kłucie jajnika odczuwane jest na skutek powiększającej się macicy i rozciągania jej więzadeł za sprawą podwyższonego poziomu progesteronu w tej fazie ciąży. Niemałe znaczenie w odbieraniu bodźców bólowych i interpretowaniu ich jako bolące jajniki ma zjawisko napierania ścian macicy na otrzewną narządów leżących w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Ból jajników na początku ciąży wywołany prawidłowymi, fizjologicznymi procesami zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jednak ból jajników we wczesnej ciąży może pojawić się także z innych przyczyn. Podobne dolegliwości wywołuje m.in. ciąża ektopowa, zwana także ciążą pozamaciczną. Taki stan oznacza, że zarodek zagnieździł się w niewłaściwym miejscu, innym niż ściana macicy, np. w jajowodzie. W tej sytuacji pojawia się ostre, nasilające się kłucie jajnika we wczesnej ciąży. Stan wymaga interwencji chirurgicznej. Zaniechanie zabiegu grozi perforacją jajowodu, co stanowi zagrożenie dla życia matki.
Ból jajników we wczesnej fazie ciąży – poronienie, choroby przydatków
Ból podbrzusza w ciąży może stanowić również sygnał o zbliżającym się poronieniu. Dolegliwości mają charakter skurczowy i rozlany. Często towarzyszy im plamienie i krwawienie z dróg rodnych. ”Kłucie jajnika” na początku ciąży może być również efektem torbieli na jajnikach. W tym przypadku dolegliwości są lżejsze i nieregularne, a same zmiany przypominające woreczki wypełnione płynem ustrojowym zanikają w trakcie trwania ciąży lub po jej zakończeniu. Ból jajników w ciąży powoduje też zapalenie przydatków wywołane różnorodnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Oceń artykuł: