Biegunka w ciąży, inaczej rozwolnienie, jest dolegliwością występującą stosunkowo często. Biegunka na początku ciąży może być wynikiem większej podatności kobiet ciężarnych na zakażenie układu pokarmowego. Natomiast biegunka przed porodem często sygnalizuje zbliżające się rozwiązanie. Jak wygląda leczenie tej przypadłości u przyszłych mam? Co jest przyczyną rozwolnienia w ciąży? Odpowiadamy!
Przyczyny biegunki w ciąży
O biegunce mówimy, gdy ilość dobowych wypróżnień osiąga 3 lub więcej, a oddawane stolce mają półpłynną lub płynną konsystencję. Podczas jej przebiegu należy zadbać przede wszystkim o właściwe nawodnienie i odpowiednią dietę. Kobieta w ciąży nigdy nie powinna bagatelizować takich objawów, ponieważ rozwolnienie może negatywnie wpływać na zdrowie ciężarnej i rozwijającego się w jej łonie maluszka.
Biegunka, która utrzymuje się do 3 tygodni, jest najczęściej spowodowana przez infekcje wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze. Mówimy wówczas o biegunce ostrej. Jeżeli zaś rozwolnienie utrzymuje się powyżej 3 tygodni, to ma charakter przewlekły, a jego przyczyną może być:
- alergia,
- celiakia,
- poważne zakażenie pasożytnicze lub bakteryjne,
- nietolerancja pokarmowa,
- zespół jelita drażliwego.
Bez względu na rodzaj biegunki, szybka konsultacja lekarska jest niezwykle istotna, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Problem ten może bowiem wywoływać niedobory pokarmowe, a nawet niedożywienie, co stanowi niebezpieczeństwo dla przyszłej mamy i jej dziecka.
Biegunka – czy to faktycznie objaw ciąży?
Rozwolnienie nie jest swoistym objawem ciąży, aczkolwiek zdarza się tak, że działanie hormonów może wywołać wymioty i biegunkę. Znacznie częściej u kobiet ciężarnych pojawiają się zaparcia, będące wynikiem zmian hormonalnych zachodzących już w pierwszej fazie ciąży. Potwierdzenie ciąży można jednak uzyskać dopiero po przeprowadzeniu testu ciążowego i wizycie w gabinecie ginekologicznym.
Biegunka w ciąży – 1 trymestr
Z reguły biegunka jest stanem łagodnym i niewymagającym większych interwencji. Jeżeli jednak przy rozwolnieniu w pierwszym trymestrze ciąży pojawia się też ból brzucha czy krwawieniem z pochwy, może być to objaw poronienia i niezbędna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Należy również zwrócić szczególną uwagę na obecność krwi, śluzu czy ropy w oddawanych stolcach. Niezależnie od wieku ciąży, może być to sygnał poważnej infekcji, wymagającej interwencji lekarskiej.
Biegunka w ciąży – 2 trymestr
Biegunka w drugim trymestrze ciąży może być spowodowana różnymi czynnikami i jest ważnym sygnałem, na który przyszłe mamy powinny zwracać uwagę. Jej przyczyną mogą być zmiany hormonalne i dietetyczne, nietolerancje pokarmowe, wirusy lub bakterie oraz stres. Poza tym dolegliwość ta często związana jest z szybko rosnącym płodem i uciskaniem narządów wewnętrznych przez rosnącą macicę.
Biegunka w ciąży – 3 trymestr
Biegunka w trzecim trymestrze ciąży, oprócz czynników takich jak u osób niebędących w ciąży, może być spowodowana odpowiedzią organizmu na zmiany w gospodarce hormonalnej, powiększanie się macicy i rozwój płodu. Ponadto, jeżeli biegunce towarzyszy ogólne osłabienie, gorączka czy kurczowe bóle brzucha, który staje się stopniowo coraz bardziej tkliwy i twardy, może to świadczyć o odklejaniu się łożyska.
Problem ten bardzo często pojawia się szczególnie w ostatnim miesiącu ciąży. W tym przypadku mówimy nie tylko o fizjologicznym, ale również psychologicznym podłożu biegunki. Rozwolnienie pod koniec ciąży może być bowiem spowodowane nasilonym stresem z powodu zbliżającego się terminu porodu. Dolegliwość ta przed porodem może być też wywołana rozpoczynającą się akcją porodową – organizm w ten sposób oczyszcza się i przygotowuje się na wydanie dziecka na świat.
Biegunka w ciąży – jak leczyć?
Leczenie biegunki uzależnione jest od przyczyny jej wystąpienia i w zasadzie nie różni się od tego, które odbywa się u nieciężarnych. Przez wzgląd na większą podatność kobiet w ciąży na zakażenia wynikające z osłabienia układu odpornościowego, podstawową kwestią jest dbanie o przestrzeganie właściwej diety pozbawionej potencjalnie szkodliwych produktów. Jeśli przyszła mama nie wie ułożyć swój jadłospis, może skorzystać z profesjonalnej porady dietetyka. W wypadku rozwolnienia o tle psychicznym zaleca się także lekkie ćwiczenia fizyczne, które pomagają rozładować napięcie, tym samym regulując częstotliwość wypróżnień. Jeśli natomiast te kroki nie są wystarczające, lekarz może wprowadzić farmakoterapię za pomocą medykamentów, które nie stanowią zagrożenia ani dla matki, ani dla jej maluszka.
Biegunka w ciąży – jakie leki będą bezpieczne?
Przyszłe mamy bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą nie powinny zażywać żadnych medykamentów przeciwbiegunkowych. Przydatnym środkiem przeważnie jest węgiel aktywny, dzięki któremu objawy biegunki staną się mniej uciążliwe. To zasługa jego mechanizmu działania – ułatwia on bowiem wiązanie ze sobą bakterii i toksyn. W przypadku ostrzejszej postaci schorzenia lekarz może zalecić przyjmowanie Smecty, który jest lekiem bezpiecznym dla kobiet w ciąży i małych dzieci.
Znaczenie hydratacji – jak zapobiegać odwodnieniu przy biegunce w ciąży?
Fundamentalną zasadą w przypadku wystąpienia biegunki w ciąży jest zachowanie właściwego poziomu nawodnienia. Ciężarna kobieta podczas rozwolnienia traci nie tylko duże ilości wody, ale również elektrolity. Systematyczne uzupełnianie ich poziomu jest kluczowe, by do minimum zniwelować ryzyko odwodnienia. Organizm pozbawiony płynów jest zdecydowanie bardziej narażony na zaburzenia pracy nerek, wystąpienie kwasicy czy ogólne zatrucie organizmu. Borykając się z rozwolnieniem, należy zwrócić uwagę na sygnały, takie jak:
- zmniejszenie ilości moczu i jego ciemniejszy kolor,
- suchość w ustach,
- uczucie zmęczenia,
- zawroty głowy.
To właśnie te objawy wskazują na odwonienie. W takiej sytuacji przyszła mama powinna zwiększyć podaż płynów, a jeśli symptomy nie ustąpią – skontaktować się z lekarzem.
Biegunka w ciąży – co jeść?
Podczas biegunki wskazane jest regularne nawadnianie się oraz stosowanie lekkostrawnej diety – należy zatem wykluczyć z niej wszelkie pikantne, ciężkostrawne i tłuste pokarmy, takie jak m.in.:
- wędliny wieprzowe i wołowe,
- fast-food,
- boczek,
- smażone frytki, kurczaki, krokiety;
- masło,
- gotowe sosy,
- śmietana,
- pełnotłusty ser,
- mleko pełnotłuste.
Najlepiej unikać też kawy, napojów gazowanych czy soków z warzyw i owoców. Warto za to sięgać po kleiki, sucharki i chrupki kukurydziane, z czasem można włączyć do diety gotowane marchewki, chude mięso oraz ziemniaki. Naturalnym sposobem na zatrzymanie biegunki jest też picie naparu z jagód.
Zielona biegunka w ciąży
Zabarwienie kału jest zależne przede wszystkim od spożywanych pokarmów. Zielona biegunka w ciąży wynika to ze zbyt szybkiego przesuwania treści pokarmowej w układzie trawiennym, przez co powstająca podczas trawienia żółć nie zdążyła zmienić zabarwienia z zielonkawej na brązową.
Przeczytaj także: Biegunka w 36 tygodniu ciąży
FAQ:
- Jakie przyczyny biegunki w ciąży wyróżniamy?
Biegunka, która występuje do 3 tygodni, związana jest zazwyczaj z zakażeniem bakteryjnym, wirusowym czy pasożytniczym. Długotrwałe rozwolnienie jest natomiast symptomem poważniejszej infekcji bakteryjnej lub choroby. Mówimy wówczas o biegunce przewlekłej, która może wskazywać na zatrucie pokarmowe, alergie pokarmowe czy zespół jelita drażliwego.
- Jak leczyć biegunkę w ciąży?
Podstawową kwestią jest nawodnienie oraz zmiana diety. Należy wykluczyć z niej tłuste, pikantne i ciężkostrawne pokarmy. Jeśli rozwolnienie utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie i towarzyszą mu inne objawy (np. ból brzucha), warto udać się do specjalisty, który ustali przyczynę dolegliwości i dobierze farmakoterapię.
- Biegunka w ciąży – co pomaga w jej złagodzeniu?
W łagodzeniu biegunki przydatny jest węgiel aktywny, który ułatwia wiązanie ze sobą bakterii i toksyn. Zaleca się również, aby sięgać po różnego rodzaju napary ziołowe, np. z rumianku lub jagód.
Oceń artykuł: