Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Badania obowiązkowe w 2. trymestrze ciąży

Badania obowiązkowe w 2. trymestrze ciąży

06.11.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Każda kobieta ciężarna ma wykonywane badania zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. W trakcie 2. trymestru obowiązkowe jest jedno badanie USG oraz badania krwi i moczu co 4 tygodnie. Sprawdź, jakie inne badania należy obowiązkowo wykonać w 2. trymestrze ciąży.

Badania krwi obowiązkowe w 2. trymestrze

W trakcie ciąży każda przyszła mama powinna mieć co 4 tygodnie wykonywane badanie morfologii krwi i ogólne badanie moczu. Ma to na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości takich jak niedokrwistość czy bezobjawowy bakteriomocz. Poza tym, w 2. trymestrze ciąży bada się również przeciwciała anty-D u kobiet z ujemną grupą krwi. Należy także wykonać badanie przeciwciał IgM w kierunku toksoplazmozy, jeśli przyszła mama miała w I. trymestrze ujemny wynik. Badania te mają na celu odpowiednio: określenie wystąpienia konfliktu serologicznego oraz infekcji toksoplazmozą w trakcie ciąży.

Badania obowiązkowe w 2. trymestrze- USG

Jednym z obowiązkowych badań USG w trakcie trwania ciąży jest tzw. USG połówkowe, które należy wykonać między 18. a 22. tygodniem ciąży. Jego celem jest szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. W jego trakcie ocenia się również przybliżoną masę płodu oraz sprawdza długość szyjki macicy. Jest to niezwykle istotne pod kątem ryzyka porodu przedwczesnego, któremu można zapobiegać  w przypadku stwierdzenia skracającej się szyjki (25mm lub mniej do 24. tygodnia ciąży)

Inne badania obowiązkowe w 2. trymestrze

Poza obowiązkowymi badaniami krwi i USG, w 2. trymestrze ciąży należy wykonać test OGTT, czyli doustny test obciążenia glukozą. W przypadku, gdy u przyszłej mamy występują czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej, jest on wykonywany na początku ciąży. W przypadku ich braku, ma on miejsce między 24. a 26. tygodniem ciąży. Badanie polega na wypiciu roztworu 75 g glukozy i badaniu glikemii 3 razy – przed wypiciem preparatu, godzinę oraz 2 godziny po spożyciu doustnym. W tym czasie kobieta ciężarna nie powinna opuszczać przychodni. Wiele kobiet ma trudności z wypiciem roztworu, dlatego dostępne są jego smakowe wersje. Zawsze należy ustalić przed testem, czy są one dostępne w danej placówce.

Przeczytaj więcej: Płytki krwi w ciąży

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również