W czasie ciąży w większości przypadków panuje zasada, aby stosować jak najmniejszą, niezbędną liczbę leków. Istnieje jednak grupa leków, które są uznane za bezpieczne dla przyszłych mam. Wśród nich wymieniany jest Amotaks. Sprawdź, jakie są wskazania do jego stosowania.
Amotaks- co to za lek
Amotaks to nazwa handlowa popularnego antybiotyku beta- laktamowego- amoksycyliny. Mechanizm jego działania opiera się przede wszystkim na działaniu na ścianę komórkową bakterii, co doprowadza do jej śmierci. Z tego względu, amoksycylina zaliczany jest do substancji bakteriobójczych. Jak każdy preparat zawierający w swoim składzie tytułowy antybiotyk, Amotaks dostępny wyłącznie na receptę. Stosowany jest przeciwko bakteriom tlenowym gram- dodatnim oraz paciorkowcom i dostępny jest w formie tabletek, kapsułek oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej co umożliwia jego stosowanie również w przypadku niemowląt.
Amotaks w ciąży- czy jest bezpieczny?
Amoksycylina jest antybiotykiem beta- laktamowym, które uznawane są za grupę leków bezpiecznych dla kobiet ciężarnych. Nie wykazano jego szkodliwego wpływu na rozwijający się płód. Amotaks stosowany powinien być jednak tylko w przypadku, gdy istnieją ku temu wskazania w postaci infekcji o etiologii bakteryjnej. Warto podkreślić, iż nie wolno stosować Amotaksu u kobiet u których stwierdzono uczulenie na amoksycylinę. W takiej sytuacji należy sięgnąć po inny antybiotyk beta-laktamowy np. cefuroksym.
Sprawdź również: Zinnat w ciąży
Amotaks w ciąży- wskazania do stosowania
Amotaks w ciąży stosowany jest w przypadku zakażenia wywołanego bakteriami wrażliwymi na amoksycylinę. Wskazaniami do zastosowania amotaksu są m.in.:
- Angina paciorkowcowa,
- Zapalenie płuc oraz oskrzeli w przypadku podejrzenia etiologii bakteryjnej
- Bezobjawowy bakteriomocz
- Ostre zapalenie ucha środkowego
- Bakteryjne zapalenie zatok
- Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
Przeczytaj więcej: Bakterie w moczu w ciąży- czy są groźne?
Amotaks w ciąży- dawkowanie
Dawkowanie Amotaksu zależy od rodzaju zakażenia i ciężkości przebiegu. Najczęściej stosuje się dawkę 500 mg 3 razy dziennie. W każdym przypadku lekarz dostosowuje jednak dawkę oraz czas trwania leczenia do występującej infekcji. Nie wolno zażywać antybiotyków na własną rękę, a także przerywać stosowania w razie poprawy stanu klinicznego i zmniejszenia objawów. Może dojść wtedy do nabycia oporności przez bakterie na daną substancję leczniczą. Zawsze należy zażywać lek zgodnie z zaleceniami lekarza aż do końca antybiotykoterapii. Jednym wyjątkiem jest reakcja alergiczna na antybiotyk. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska oraz modyfikacja leczenia.
Oceń artykuł: