Wielu osobom Acard kojarzy się z chorobami serca. Faktycznie, zażywają go chorzy po przebytym zawale, ale też, coraz powszechniej, kobiety ciężarne. Wynika to z faktu, że Acard, a dokładnie kwas acetylosalicylowy, jest uznaną formą profilaktyki stanu przedrzucawkowego i ograniczenia wzrastania płodu. Sprawdź, kiedy go stosować.
Acard w ciąży- kiedy stosować?
Acard w ostatnim czasie stał się lekiem, który jest zażywany przez coraz więcej kobiet ciężarnych. Wynika to ze wzrostu dostępności badań USG i popularności testu PAPP-A. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, nie służy on bowiem tylko do oceny ryzyka aberracji chromosomowych. Dzięki badaniu w I. trymestrze, w którym ocenia się, poza USG, markerami biochemicznymi, też średnie ciśnienie tętnicze czy przepływ w tętnicach macicznych, możliwa jest ocena ryzyka wystąpienia u kobiety stanu przedrzucawkowego (preeklampsji) lub ograniczenia wzrastania płodu. Współczesna medycyna, poza wczesnym wykrywaniem wspomnianego ryzyka, powszechnie korzysta z profilaktyki. Odbywa się ona za pomocą kwasu acetylosalicylowego (Acardu) w dawce 150 mg.
Ważne jest, aby zażywać Acard zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej przepisuje się go przyszłym mamom, u których ryzyko stanu przedrzucawkowego lub ograniczenia wzrastania płodu jest większe niż 1:150. Profilaktykę rozpocząć należy przed ukończeniem 16. Tygodnia i trwa ona do 36. tygodnia ciąży. Statystycznie, stosowanie Acardu zmniejsza ryzyko preeklampsji przed 34. tygodniem ciąży o 80%.
Acard w ciąży- działania niepożądane
Każdy lek ma swoje działania niepożądane. Stosuje się go jednak, ponieważ korzyści przeważają ryzyko. Objawy, na które najczęściej skarżą się przyszłe mamy stosujące Acard w ciąży to:
- Zgaga
- Nudności
- Ból brzucha
- Mijające zaburzenia czynności wątroby
- Krwawienia
Należy jednak pamiętać o konsekwencjach negatywnych stanów, przed którymi chronić ma nas zażywanie codziennie kwasu acetylosalicylowego. Stan przedrzucawkowy może nieść za sobą groźne powikłania zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka.
Przeczytaj więcej: Stan przedrzucawkowy w ciąży
Acard w ciąży- czy jest bezpieczny?
Acard, czyli kwas acetylosalicylowy, zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeszcze do niedawna uważano, że nie wolno stosować tych leków w ciąży z uwagi na m.in. ryzyko wystąpienia wad serca i twarzoczaszki u płodu czy przedwczesne zamknięcie przewodu Botalla. Doniesienia z ostatnich lat jednak oznajmiają, że ryzyko to jest niewielkie przy niskich dawkach, czyli takich stosowanych w profilaktyce stanu przedrzucawkowego. Nadal aktualne jest stanowisko, że w leczeniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym pierwszym wyborem w ciąży pozostaje paracetamol.
Oceń artykuł: