W październiku i listopadzie 2024 roku po raz drugi Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) oraz Fundacja DKMS wspólnie powalczą o zwiększenie bazy zarejestrowanych dawców szpiku i pozyskanie próbek krwi pępowinowej do banku publicznego. Dodatkowym celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat kluczowej roli komórek macierzystych w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych i metabolicznych. Akcja „Razem dla wspólnego celu” to apel o aktywną pomoc w walce z chorobami układu krwiotwórczego w Polsce.
„Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy połączyć siły z Fundacją DKMS. Zeszłoroczny program pokazał nam, że idea wspólnego publicznego bankowania komórek macierzystych oraz budowania bazy dawców szpiku kostnego cieszy się dużym poparciem społecznym. Zaangażowanie pracowników ochrony zdrowia, pacjentów i ich rodzin oraz mediów pokazało nam, jak ważna jest to inicjatywa. Każdy nowy potencjalny dawca to nadzieja dla kogoś, kto walczy o zdrowie i życie. Wierzymy, że dzięki naszej współpracy możemy przyczynić się do zwiększenia szans na powodzenie leczenia ciężko chorych pacjentów” — mówi lek. Tomasz Baran, Wiceprezes Zarządu PBKM.
„W Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę – białaczka. W takich wypadkach zdarza się, że konieczne staje się przeszczepienie szpiku kostnego. Zawsze w pierwszej kolejności badana jest rodzina pod kątem zgodności genetycznej. Niestety, tylko 25% pacjentów znajduje zgodnego dawcę wśród najbliższych, dla pozostałych osób ratunkiem staje się baza dawców niespokrewnionych. Bardzo ważne jest, aby baza osób gotowych do podzielenia się cząstką siebie powiększała się i dawała szanse Pacjentom. Fundacja DKMS i PBKM po raz kolejny łączą siły i udowadniają, że wspólne działania mają wielką moc i niosą realną pomoc Pacjentom” – mówi Katarzyna Molenda, Starsza koordynatorka ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS.
Razem możemy więcej.
Co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi lub innej choroby układu krwiotwórczego wymagającej przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. W obliczu tego wyzwania Fundacja DKMS i PBKM postanowiły połączyć siły, tworząc akcję, która ma pomóc w zwiększeniu dostępności komórek macierzystych dla potrzebujących. W ramach tego przedsięwzięcia w wybranych szpitalach w Polsce będzie możliwość oddania krwi pępowinowej na cele publiczne. Jednocześnie wszyscy obecni na oddziale będą mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Konsultanci medyczni chętnie udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania. Każdy Dawca szpiku, w zależności od liczby przeprowadzonych procedur, otrzyma odznakę honorową. Ponadto dzieci, których rodzice zdecydowali się oddać krew pępowinową, otrzymają specjalny certyfikat „Najmłodszego Honorowego Dawcy Krwi Pępowinowej”.
Dlaczego to takie ważne?
Krwiotwórcze komórki macierzyste stanowią klucz do leczenia wielu ciężkich chorób — od białaczek, chłoniaków, szpiczaków, poprzez anemię, aż po choroby metaboliczne, takie jak zespół Hurlera. Znalezienie odpowiedniego dawcy to niełatwe zadanie. Właśnie dlatego tak ważna jest jak największa baza dawców, która umożliwi znalezienie „genetycznego bliźniaka” dla wszystkich potrzebujących.
W tym roku, do akcji włączyło się 25 szpitali w całej Polsce.
Poniżej dokładny harmonogram:
termin: 7-9 października
- Gdańsk: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
- Opole: Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii
termin: 14-16 października
- Kraków: SPZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie
- Rzeszów: Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
termin: 21-23 października
- Łódź: Medeor Szpital Wielospecjalistyczny
- Łódź: Salve
- Lublin: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4
termin: 28-30 października
- Białystok: Uniwersytecki Szpital Kliniczny
- Bydgoszcz: Szpital Uniwersytecki im. J. Biziela
- Katowice: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
- Tychy: Megrez
termin: 4-6 listopada
- Olsztyn: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
- Ostrów Wielkopolski: Szpital w Ostrowie Wielkopolskim
- Poznań: Szpital Miejski im. F. Raszei
termin: 11-13 listopada
- Gorzów Wielkopolski: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki
- Warszawa: Szpital Południowy
- Warszawa: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM
termin: 18-20 listopada
- Warszawa: Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka
- Płock: Szpital Miejski im. Świętej Trójcy
- Radom: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny
- Szczecin: Szpital Zdroje
- Szczecin: Pomorski Uniwersytet Medyczny
termin: 25-27 listopada
- Lubin: Regionalne Centrum Zdrowia
- Wrocław: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
- Wrocław: Uniwersytecki Szpital Kliniczny
Oceń artykuł: