8 października 2023 r. minęła 35 rocznica pierwszego na świecie przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich biorcą był 8 letni chłopiec Matthew Farrow pochodzący z Północnej Karoliny w USA, który cierpiał na niedokrwistość Fanconiego. Komórki macierzyste pozyskano z krwi pępowinowej jego młodszej siostry. Przeszczepienia dokonano w 1988 roku, w szpitalu Saint-Louis w Paryżu, pod kierownictwem dr Eliane Gluckman.
Od 1989 roku krew pępowinowa stała się standardowo wykorzystywanym źródłem krwiotwórczych komórek macierzystych, stosowanych do leczenia ponad 80 ciężkich chorób. Od tego momentu wykonano ponad 60 000 przeszczepień na całym świecie. W Polsce komórki macierzyste w ramach standardowych terapii przeszczepia się w 11 ośrodkach. Są to przeszczepienia refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Obecnie komórki macierzyste używane są głównie w leczeniu chorób onkologicznych, hematologicznych i metabolicznych. Do których zaliczamy m.in.: białaczki, wybrane nowotwory, choroby układu krwiotwórczego, odpornościowego, choroby metaboliczne i wiele innych. Nieustannie prowadzone są badania nad wykorzystaniem komórek w nowych jednostkach chorobowych.
Postęp medycyny, który nastąpił od 1988 r. nie tylko przyczynił się do wykorzystania komórek macierzystych w nowych jednostkach chorobowych, ale także umożliwił opracowanie nowoczesnych metod ich namnażania, dzięki czemu ich liczba i waga biorcy nie jest już ograniczeniem w zastosowaniu. Metoda namnażania komórek macierzystych została zatwierdzona przez FDA (Food and Drug Administration) na terenie USA.
Oceń artykuł: