Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Program Podań Krwi Pępowinowej

Program Podań Krwi Pępowinowej

07.10.2019

3 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

Program Podań Krwi Pępowinowej
Dla Rozwoju Mózgu

Logo programu MPD

Program leczniczy Grupy FamiCord przełomem w wykorzystaniu własnych komórek macierzystych

 

Grupa FamiCord powołuje program leczniczy wykorzystania autologicznych komórek macierzystych z krwi pępowinowej w leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Oznacza to dostęp dla pacjentów z całej Europy do innowacyjnych terapii komórkami macierzystymi przeprowadzanych w Polsce. Pierwszym partnerem, z którym FamiCord podejmuje współpracę jest Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie.

Grupa FamiCord jest największym w Europie i piątym największym bankiem komórek macierzystych na świecie. Obecnie współpracuje z ponad 1300 szpitalami w Europie. Powołany do życia międzynarodowy program leczniczy Program Podań Krwi Pępowinowej dla Rozwoju Mózgu (FamiCord Group Expanded Access Protocol Cord Blood for Brain Development) to kolejny krok w działaniach wspierających prace lekarzy i naukowców zajmujących się wykorzystaniem działania własnych komórek macierzystych w leczeniu chorób neurologicznych oraz szansa dla dzieci dotkniętych dziecięcym porażeniem mózgowym oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które dzięki podaniu własnej krwi pępowinowej mają szansę na poprawę kliniczną.

Wybór Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie na pierwszego partnera naszego programu jest nieprzypadkowy – poprzedził go okres wspólnej pracy, badań i pierwszych sukcesów, jakimi były pilotażowe  podania u małych pacjentów szpitala. Teraz wspólnie wchodzimy w kolejny etap współpracy a jej efektami będziemy mogli wkrótce podzielić się z opinią publiczną. Co ważne, nasz program jest pierwszym programem w Europie, a drugim tego typu na świecie. Naszym zadaniem, jako banku, jest przede wszystkim zabezpieczanie jej dla naszych klientów i ich bliskich, ale też pomoc pacjentom w jej użyciu jeśli jest taka potrzeba. – mówi Tomasz Baran z należącego do Grupy FamiCord Polskiego Banku Komórek Macierzystych. W założeniu Program ma być bezpłatny dla klientów Grupy FamiCord – dodaje.

Za realizację założeń badawczych i klinicznych „programu badań krwi pępowinowej dla rozwoju mózgu” w imieniu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie odpowiada dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk  pionierka zastosowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej i galarety Whartona w neurologii dziecięcej. Teraz będzie jeszcze szerzej realizować program autologicznych komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

Komórki macierzyste pozyskane przy porodzie stosowane są już od kilku jako źródło w procedurze medycznego eksperymentu leczniczego. Mieliśmy już kilkanaścioro  dzieci, u których wykorzystaliśmy autologiczną krew pępowinową. Niedawno pokazały się wyniku podobnych procedur z ośrodka w USA, gdzie leczono blisko 300 dzieci. Liczymy, że teraz będziemy mogli pomóc większej liczbie dzieci, bo dzięki Grupie FamiCord zgłaszają się do nas pacjenci z całej Europy – mówi o perspektywach programu dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk.

Do tej pory w lubelskim szpitalu w pilotażowej fazie programu terapii własną krwią pępowinową klientów Grupy FamiCord przystąpiło już 14 małych pacjentów.

FamiCord Group ma obecnie największe w Europie doświadczenie w przekazywaniu i wykorzystywaniu zdeponowanego materiału do leczenia. Mamy najlepsze w Europie warunki pozwalające na opracowanie materiału komórkowego do zastosowania klinicznego. Nasze  badania wykazały, że pacjenci z chorobami neurologicznymi poddani terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych ze sznura pępowiny  uzyskali istotną poprawę samodzielności, niezależności i jakości życia. To bardzo obiecujące wyniki, ale przed nami jeszcze długa droga, by odkryć pełne spektrum możliwości komórek macierzystych z krwi pępowinowej i sznura pępowiny– tłumaczy dr n. med. Dariusz Boruczkowski z Grupy FamiCord

Krew pępowinową można zabezpieczyć tylko raz w życiu – podczas porodu, to wykonują banki z Grupy FamiCord w całej Europie. Pochodzące z niej komórki macierzyste mogą w przyszłości posłużyć w ratowaniu zdrowia i życia nie tylko ich właściciela, ale też jego bliskich. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są bowiem dużo bardziej „uniwersalne” w zastosowaniu.

Pobierz materiały informacyjne

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również