Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Zostań dawcą krwi pępowinowej

Zostań dawcą krwi pępowinowej

16.11.2017

2 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

Od połowy października do końca listopada trwa I edycja ogólnopolskiej akcji społecznej – „Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej” organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). Kampania jest jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej – nowego wydarzenia, które w tym roku obchodzone będzie również w Polsce.

„Zostań dawcą krwi pępowinowej” to kampania społeczna, która jest jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej, przypadającego 15 listopada br. Inicjatorem wydarzenia w Polsce jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Celem jest pozyskanie 75 porcji krwi pępowinowej na cele publiczne, które mogą być przeszczepione tak, jak szpik chorym na całym świecie. Projekt realizowany jest przez PBKM pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

W Polsce akcja obejmie 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach będzie pobierana krew pępowinowa. Pozyskana w czasie akcji „Zostań dawcą krwi pępowinowej” krew trafi do Centralnego Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie zostanie spreparowana i zamrożona w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Parametry pozyskanej krwi zostaną przekazane do Centrum Organizacji i Koordynacji Transplantacji „POLTRANSPLANT”. Ponadto w akcję zostały zaangażowani ginekolodzy i położne, które będą informowały kobiety w ciąży o możliwość oddania krwi pępowinowej na cele rodzinne i publiczne.

Mamy nadzieję, że większość mam rodzących w szpitalach wesprze naszą ideę i przekaże krew pępowinową na cele publiczne. Ten wielki dar serca pomoże nam zwiększyć zasoby przechowywanej krwi pępowinowej, która jest cennym materiałem do przeszczepień – mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Stanowią alternatywę dla szpiku i dlatego coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień. Do dnia dzisiejszego na świecie wykonano ponad 40 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego większość u dzieci. Do wielu z nich wykorzystano materiał z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

W tym tygodniu krew pępowinową na cele publiczne można oddać w szpitalach:

Łódź

Szpital Wielospecjalistyczny Medeor przy ul. Ciesielskiej 8

13-14.11.2017

Katowice

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów

13-14.11.2017

Rzeszów

Szpital Specjalistyczny ProFamilia

13-15.11.2017

Opole

13-15.11.2017

Kraków

Szpital Specjalistyczny im. Żeromskiego

13-15.11.2017

Lublin

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4

13-15.11.2017

Kraków

Szpital Ginekologiczno-Położniczy Ujastek

14-16.11.2017

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również