Krew pępowinowa ratuje życie. Teraz komórki macierzyste z krwi pępowinowej przechowywane w Polskim Banku Komórek Macierzystych (PBKM) mają szansę uratować życie 5-letniego Mohammeda z Jordanii, cierpiącego na białaczkę. To pierwsze w historii PBKM wydanie komórek macierzystych z zasobów tzw. banku publicznego.
Komórki macierzyste krwi pępowinowej zdeponowane w ciekłym azocie mogą uratować życie. Są standardem leczenia ponad 80. ciężkich chorób hematologicznych i onkologicznych. Można je zabezpieczyć tylko raz w życiu – podczas porodu. Komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą być zdeponowane w banku rodzinnym lub banku publicznym. Większość niestety jest wyrzucana. By zwiększyć zasoby komórek macierzystych krwi pępowinowej przeznaczonych dla celów publicznych Polski Bank Komórek Macierzystych w 2011 roku rozpoczął pozyskania krwi pępowinowej na cele publiczne, taka krew służy do przeszczepień dla osób niespokrewnionych z dzieckiem, podczas porodu którego została pobrana. Koszty takiego bankowania PBKM pokrywał z własnych środków. Od samego początku Partnerem projektu jest Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Kobiety (dawniej Klinika Ginekologii i Położnictwa Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie) . Rodzące tam kobiety mogą oddać krew na potrzeby przeszczepień pacjentów w Polsce i na całym świecie.
To bardzo ważne , aby kobiety ciężarne miały świadomość, że krew pępowinowa może być bardzo przydatna w niektórych sytuacjach. Warto pomyśleć i zdecydować, czy nie zabezpieczyć jej dla swojej rodziny. W naszym szpitalu dzięki współpracy z PBKM – dodatkowo kobiety mogą oddać ją dla pożytku publicznego – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś , Kierownik Kliniki.
W trakcie 5 lat trwania projektu zgromadzono ok. 3000 jednostek krwi pępowinowej. Jedna z tych porcji ma szansę wyleczyć 5 letniego Mohammeda z Jordanii, cierpiącego na białaczkę. Pobranie około 30% z nich sfinansowało również Ministerstwo Zdrowia w ramach programu POLGRAFT.
Chłopiec choruje na białaczkę, jest obecnie w trakcie drugiej remisji. Poszukiwania dawcy szpiku zakończyły się niepowodzeniem, chłopiec nie ma również rodzinnej krwi pępowinowej.
Wznowa tej białaczki jest standardowym wskazaniem do przeszczepienia komórek macierzystych. Dzisiaj lekarz nie powinien pytać czy we po wznowie białaczki przeszczepiać, tylko lekarz transplantolog powinien sobie zadać pytanie, co zrobić, żeby wyniki transplantacji przeprowadzonej w odpowiednim momencie były jeszcze lepsze – mówi dr n. med. Dariusz Boruczkowski, specjalista chorób dzieci i transplantologii klinicznej.
Preparat komórek macierzystych krwi pępowinowej opuścił Centralne Laboratorium PBKM w Warszawie dedykowanym transportem medycznym.
Nasze Laboratorium uzyskało akredytację zarówno polskich, jak i międzynarodowych instytucji. Ponadto podczas całego procesu stosujemy międzynarodowe procedury AABB. Dlatego też preparaty u nas preparowane mogą być przeszczepiane na terenie całego świata – dodaje Jakub Baran, Prezes Zarządu PBKM
Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Stanowią alternatywę dla szpiku i dlatego coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień. Do końca 2015 roku na świecie wykonano ponad 40 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego ponad 20 u dzieci. Do większości z nich wykorzystano krew pępowinową zmagazynowaną w PBKM
Oceń artykuł: