Komórki macierzyste ratują życie. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Jednak pomimo wieloletniej praktyki klinicznej komórki macierzyste krwi pępowinowej mają grono sceptyków, którzy jako jedno z ograniczeń w ich stosowaniu wskazują [zbyt małą] objętość pozyskanej podczas porodu krwi. Jednakże dzięki badaniom naukowców Uniwersytetu z Montrealu krew pępowinowa pokonuje również to ograniczenie!
Komórki macierzyste krwi pępowinowej wykorzystywane są w leczeniu ponad 70 ciężkich chorób onkologicznych i hematologicznych. Ratujące życie przeszczepienia stosowane są w białaczce, anemiach czy zespole mielodysplastycznym- dla wielu chorych to jedyna szansa na życie. Zespół naukowców kierowany przez dr’a Guy Sauvageau odkrył cząsteczkę, która znacznie zwiększy potencjał komórek macierzystych krwi pępowinowej. Jest ona odpowiedzialna za namnażanie komórek macierzystych w jednostce krwi pępowinowej. Ponadto znacznie zmniejszy powikłania po transplantacji. Badanie kliniczne z wykorzystaniem technologii bioreaktora z udziałem pacjentów rozpocznie się w grudniu 2014 roku w Montrealu.
Nowa cząsteczka połączona z technologią bioreaktora pozwoli tysiącom pacjentów na ratujące życie przeszczepienie. Biorąc pod uwagę, że tysiące ludzi nie mogą skorzystać z dobrodziejstwa przeszczepienia komórek macierzystych ze względu na brak dawcy nasze odkrycie jest przełomem- stwierdza Guy Sauvageau.
Więcej informacji dostępne jest tutaj http://www.nouvelles.umontreal.ca/udem-news/news/20140918-world-breakthrough-a-new-molecule-allows-for-an-increase-in-stem-cell-transplants.html?elq=4aa97980649046d79e41814a26343f85&elqCampaignId=12
Oceń artykuł: