Autor
Paulina Kłos-Wojtczak
Redaktor naukowy
Kończyła doktorat z dziedziny neurofizjologii, w którego trakcie dokonywała rejestracji populacji neuronów związanych z rytmem theta z okolic tylnego podwzgórza. Obecnie prowadzi badania nad efektem stymulacji nerwu błędnego w procesach konsolidacji pamięci w formacji hipokampa. Jest aktywnym redaktorem naukowym i zależy jej na popularyzacji wiedzy na temat mózgu. Pisuje na łamach m.in. „Wiedzy i Życia”, „Świata Mózgu” oraz współpracuje z portalami o tematyce zdrowotnej i medycznej. Jej najnowszym wyzwaniem jest… macierzyństwo! Prywatnie ma słabość do krajów skandynawskich, a zwłaszcza Finlandii. Czasami marzy o zamieszkaniu gdzieś w małej chatce w lesie z daleka od cywilizacji. Miłośniczka zwierząt i natury. Posiada humorzastego kota o wdzięcznym imieniu Gniewoszek i ułożoną suczkę Ninę.
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Ciąża pozamaciczna – objawy i przebieg ciąży ektopowej
Ciąża pozamaciczna rozwija się w momencie, gdy zarodek zagnieżdża się nie w jamie macicy, ale poza nią – w jajowodzie, jajniku, jamie brzusznej. Nie jest to częsty problem, jednak rodzi powikłania zagrażające zdrowiu i życiu kobiety. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną: jakie daje objawy? I co dalej – jak postępuje się w przypadku ciąży pozamacicznej? Wyjaśniamy!
Krwawienie po porodzie – co oznacza i ile trwa?
Krwawienie po porodzie nie jest powodem do obaw. Po urodzeniu dziecka drogi rodne kobiet potrzebują nieco czasu na regenerację. Ciężko dokładnie sprecyzować, ile trwa krwawienie po porodzie, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna.
19. tydzień ciąży – czas, gdy możesz poznać płeć dziecka!
19. tydzień ciąży to długo wyczekiwany przez przyszłych Rodziców czas, w którym mogą poznać ze stuprocentową pewnością płeć dziecka – u płodu pojawiają się widoczne cechy płciowe. Ruchy dziecka są zazwyczaj jeszcze bardzo delikatne, ponieważ wciąż ma w macicy dużo wolnego miejsca. Co jeszcze przynoszą te radosne dni? Jak rozwija się dziecko? A jak czuje się mama? Przeczytaj!
Stres w ciąży – sposoby radzenia sobie z wrogiem
Stres w ciąży jest dla płodu jak ciągłe bombardowanie. W krwi zestresowanej kobiety wydzielają się hormony stresu z grupy kortykosteroidów oraz katecholamin – kortyzol czy adrenalina. Wpływ stresu na ciążę najdotkliwiej odczuwa noszone pod sercem maleństwo.
Znieczulenie zewnątrzoponowe – zestawienie wad i zalet
Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) wzbudza dość dużo kontrowersji wśród przyszłych mam. Większość z nich zastanawia się nad tym, czy taki zabieg jest w pełni bezpieczny. Doświadczony anestezjolog jest w stanie podać takie znieczulenie w odpowiedni sposób, aby kobieta poczuła jak najmniejszy dyskomfort. Jakie są jednak jego wady i zalety? Czy podanie takiego leku jest bezpieczne dla kobiety i jej dziecka? Tego dowiesz się w tym artykule!
Jak przyspieszyć poród – czy istnieją sprawdzone sposoby?
Jak przyspieszyć poród, zastanawiają się ciężarne w ostatnich dniach ciąży lub nawet po upływie terminu planowanego porodu. Pomimo że istnieje bardzo wiele metod domowego przyspieszania porodu, specjaliści twierdzą, że nie będą one skuteczne póki ciało matki nie będzie jeszcze w pełni gotowe na wydanie na świat potomstwa.
Kwas foliowy w ciąży – dlaczego i jak go przyjmować
Kwas foliowy w ciąży jest kluczowy dla rozwoju układu nerwowego płodu. Mało, która kobieta wie należy przyjmować kwas foliowy przed ciążą, ponieważ ułatwia zapłodnienie. Niestety organizm matki nie jest w stanie sam wytworzyć tej witaminy, dlatego należy ją suplementować.
Połóg – co dzieje się w organizmie kobiety po porodzie
Połóg to okres intensywnej regeneracji zarówno po porodzie siłami natury, jak i cesarskim cięciu. Kobieta odczuwa wówczas silne zmęczenie, spadek energii, a jej organizm powoli wraca do stanu sprzed porodu.