Autor
Ewa Żuchowska
Farmaceutka
Farmaceutka z wieloletnim stażem w aptekach ogólnodostępnych. Medycyna to jej pasja, dlatego stale rozwija swoje umiejętności. Treści, w których podejmuje tematy medyczne, tworzy już od 8 lat. W wolnym czasie ogląda filmy, czyta książki, ale też szydełkuje. Jej własna książka jest wyrazem zamiłowania do pisania.
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Jak zmienią się piersi podczas ciąży?
Brzuszek ciążowy to nie jedyna zmiana, jaka zachodzi w organizmie kobiety będącej w odmiennym stanie. Zmieniają się także jej piersi, ich wielkość, a także wygląd sutków i brodawek. Wyjaśniamy, kiedy piersi zaczynają się zmieniać i co jest powodem tych zmian. Podpowiadamy także, jak wyglądają sutki i brodawki w ciąży na każdym jej etapie.
Rwa kulszowa w ciąży. Jak sobie radzić z dolegliwościami bólowymi?
Rwa kulszowa jest ostrym, występującym z przerwami, bólem pleców. Dolegliwości tego typu w okresie ciąży są powszechnym zjawiskiem. Powodują je zmiany hormonalne w organizmie kobiety i rosnąca waga dziecka. Nieprawidłowo leczona rwa kulszowa w ciąży może być wskazaniem do zabiegu cesarskiego cięcia.
Ból żołądka w ciąży
Ból żołądka dla nikogo nie jest niczym przyjemnym. Jest szczególnie uciążliwy, gdy pojawia się w czasie trwania ciąży, gdy kobieta często zmaga się dodatkowo z innymi dolegliwościami. Jakie są sposoby radzenia sobie z bólem żołądka w ciąży i jakie są jego przyczyny w poszczególnych trymestrach?
Jak sobie pomóc mając wzdęcia w ciąży?
Wzdęcia w ciąży są jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości w tym okresie. Ich przyczyną jest nagromadzenie się gazów w jelitach. Kobiety ciężarne są bardziej narażone na ich występowanie, ze względu na zmiany w procesie trawienia, do których przyczyniają się hormony. Ze wzdęciami w ciąży można walczyć za pomocą doraźnych środków z apteki. Skutecznym lekiem na nie jest też aktywność fizyczna.
Badania prenatalne w ciąży – co musisz wiedzieć?
Badania prenatalne są przeznaczone wyłącznie dla ciężarnych. Wykonuje się je, aby wykluczyć bądź rozpoznać wady rozwojowe płodu jeszcze przed rozwiązaniem. Są one wskazane szczególnie wtedy, gdy kobieta urodziła już dziecko z niepełnosprawnością lub gdy w rodzinie zdiagnozowano przypadki chorób uwarunkowanych genetycznie. Wyjaśniamy, czym tak naprawdę są badania prenatalne, jak przebiegają i czy stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla dziecka lub jego mamy.
Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?
W wyniku zmian hormonalnych w okresie ciąży, przyszłe mamy są bardzo podatne na infekcje. Objawem infekcji jest np. uporczywy kaszel, który nieleczony może się przekształcić w poważną chorobę górnych dróg oddechowych. Leczenie kaszlu w ciąży jest utrudnione ze względu na ograniczone możliwości terapeutyczne.
Katar w ciąży – jak się pozbyć uporczywej dolegliwości?
Zmiany hormonalne w organizmie kobiety ciężarnej sprawiają, że wzrasta jej podatność na infekcje i nie tylko. Krążące w powietrzu alergeny też mogą być zmorą przyszłej mamy, a ich pierwszym symptomem jest zwykle katar. Uporczywa dolegliwość nabyta podczas ciąży może być prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza że w tym okresie stosowanie leków jest mocno ograniczone.
Spanie w ciąży. Jakie pozycje do spania w ciąży są bezpieczne?
Niekiedy znalezienie wygodnej pozycji do spania w ciąży bywa trudne. Nie ułatwia tego powiększający się brzuszek ani niektóre dolegliwości ciążowe: bolesne skurcze łydek, trudności z oddychaniem lub ból kręgosłupa. Warto też pamiętać, że nie wszystkie pozycje do spania w ciąży są zalecane. O jakich pozycjach mowa? Jak sprawić, by sen był wydajny? Na te, jak i inne pytania, odpowiemy w tym artykule!
Zgaga w ciąży – jak złagodzić uciążliwe pieczenie?
Czytaj więcej