Czas ciąży to okres wielu zmian dla przyszłej mamy. Z tego powodu, wiele kobiet ciężarnych odczuwa niepokój i lęk związany z tym stanem. W niektórych sytuacjach, w łagodzeniu objawów psychosomatycznych, wystarczą metody niefarmakologiczne takie jak sen czy odpoczynek, a w innych konieczne jest wdrożenie leczenia. Czy można brać leki uspokajające w ciąży?
Czy można brać leki uspokajające w ciąży?
W czasie ciąży z zasady należy unikać przyjmowania nadmiernych ilości leków, szczególnie w I. trymestrze. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wdrożenie leczenia jest konieczne. W takiej sytuacji zawsze należy prowadzić je pozostając w kontakcie z lekarzem.
Wśród leków, które zażywają niektóre przyszłe mamy, znajdują się leki psychiatryczne- przeciwdepresyjne czy przeciwlękowe. Jeśli kobieta leczyła się już przed ciążą, należy zweryfikować w gabinecie specjalisty, czy dotychczasowe leczenie jest bezpieczne dla rozwoju płodu. Najlepiej zrobić to jeszcze w trakcie starań o dziecko. Nigdy nie należy też nagle odstawiać stosowanego wcześniej leczenia. W wielu przypadkach, jeśli przyszła mama przyjmowała leki psychiatryczne, odstawienie ich może nieść za sobą dużo większe ryzyko nasilenia objawów niż korzyści.
Jak wybrać leki uspokajające w ciąży?
Leki uspokajające, czyli przeciwlękowe, powinien przepisywać lekarz psychiatra. Obecnie, dostępne są bezpieczne do stosowania w okresie ciąży leki psychiatryczne, zarówno przeciwdepresyjne jak i przeciwlękowe. Jeśli przyszła mama zmaga się z nerwicą lękową czy zaburzeniami lękowymi, warto najpierw skorzystać z psychoterapii, która ma na celu złagodzenie występujących objawów. Jej skuteczność jest porównywalna z wdrożeniem leczenia farmakologicznego, dlatego tez powinna być postępowaniem pierwszego wyboru. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie farmakoterapii w postaci np. benzodiazepin (w ciąży najczęściej jest to lorazepam). Są to jednak leki, których nie należy stosować dłużej niż przez 4 tygodnie. Kolejną grupą leków przyjmowanych w zaburzeniach nerwicowych są leki przeciwdepresyjne. W czasie ciąży wykorzystuje się najczęściej fluoksetynę, sertralinę czy escitalopram.
Metody leczenia lęku w ciąży
Okres ciąży to czas wielu sytuacji, które wywołują u przyszłych mam niepokój i stres. Jeśli są to objawy, które pojawiły się na skutek nowych zdarzeń, możliwe, że uda się uniknąć farmakoterapii i rozpoznania zaburzeń lękowych. Diagnozę tę powinien jednak postawić lekarz psychiatra.
Jeśli przyszła mama odczuwa nadmierny lęk, polecane są metody takie jak: joga, ćwiczenia oddechowe czy stosowany w rozsądnych ilościach napar z melisy. Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość snu i odpoczynku. Są to jednak metody, które będą skuteczne u osób zmagających się z lękiem o niewielkim nasileniu i bez rozpoznanej wcześniej nerwicy lękowej, która w czasie ciąży może się nasilić i wymagać farmakoterapii.
Jakie są objawy zaburzeń lękowych w ciąży?
Zaburzenia lękowe, poza odczuwanym lękiem, natrętnymi myślami czy trudnością z koncentracją, dają też inne, somatyczne, objawy. Do najczęstszych zalicza się:
- uczucie kołatania serca,
- drżenie rąk,
- ból brzucha,
- pocenie,
- problemy ze snem.
W przypadku występowania objawów, warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem, który w razie potrzeby, skieruje pacjentkę na konsultację psychiatryczną lub psychoterapię. Jeśli symptomy nasilają się i utrudniają codziennie funkcjonowanie, nie należy zwlekać z udaniem się do specjalisty.
Bibliografia:
Prof. Dr hab. n. med. Marek Jarema, “Psychiatria”, Warszawa 2016, str. 232-233
Oceń artykuł: