W trakcie trwania ciąży część badań obrazowych nie powinna być wykonywana. Jest to związane z możliwymi powikłaniami, mogącymi pojawić się w wyniku narażenia na promieniowanie. Jednym z niezalecanych badań w trakcie ciąży jest badanie rentgenowskie. Zdarza się jednak, że jego wykonanie jest konieczne.
Czy rentgen w ciąży jest bezpieczny?
Badanie rentgenowskie w ciąży jest niezalecane szczególnie w czasie I. trymestru. Wynika to z faktu, że promieniowanie może uszkodzić dzielące się komórki i powstające narządy oraz wpłynąć na występowanie wad wrodzonych u dziecka. Może też prowadzić do poronienia. Z tego powodu zaleca się, aby badania RTG w trybie planowym były wykonywane poza ciążą. Jeśli zaś wystąpi taka konieczność, lepiej jest przenieść je na drugą połowę ciąży. Aby zminimalizować ryzyko powikłań wynikających z działania promieniowania na rozwijający się płód, stosowane są specjalne osłony czy fartuchy ołowiane.
Zdarza się, że rentgen w ciąży jest konieczny np. z powodu podejrzenia złamania kończyny lub podejrzenia zapalenia płuc u kobiety ciężarnej. Są to jednak indywidualne sytuacje, w których zawsze należy ocenić stosunek ryzyka do korzyści, a decyzja powinna być podejmowana przez lekarza prowadzącego.
Rentgen zęba w ciąży
Leczenie stomatologiczne w trakcie trwania ciąży jest niezwykle istotne. Najkorzystniej jest, gdy przyszła mama zadba o swoje uzębienie jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli zaś to się nie uda i konieczne jest leczenie zębów w ciąży, nie należy z tym zwlekać. Nie ma przeciwwskazań, aby korzystać też ze znieczulenia w gabinecie stomatologicznym przez kobiety ciężarne. Zdarzają się sytuacje, gdy niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG bolącego czy leczonego zęba. Dawka promieniowania wykorzystywana w trakcie takiego badania jest niewielka. Mimo to lepiej przenieść badanie RTG na okres po I. trymestrze ciąży. Warto też skonsultować się ze swoim lekarzem i obowiązkowo założyć fartuch ochronny w trakcie wykonywania rentgena zęba.
Kiedy wykonywany jest rentgen w ciąży?
Badanie RTG w trakcie ciąży wykonywane jest tylko w określonych przypadkach i w większości sytuacji za zgodą lekarza prowadzącego. Z tego powodu, zawsze przed wykonaniem RTG kobieta pytana jest o możliwość bycia w ciąży, aby uniknąć możliwych powikłań związanych z oddziaływaniem promieniowania na zarodek czy płód. Badanie RTG w ciąży wykonuje się w przypadku podejrzenia złamań kończyn, np. po upadku czy też przy podejrzeniu zmian zapalnych w płucach. W każdej z wymienionych sytuacji stosowane są specjalne osłony na brzuch przyszłej mamy. Decyzję dotyczącą wykonania badania zawsze podejmuje lekarz specjalista ginekolog, często w porozumieniu z lekarzem radiologiem.
Oceń artykuł: