Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Rezonans w ciąży

Rezonans w ciąży

18.01.2024

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W trakcie ciąży nie wszystkie badania obrazowe można bezpiecznie wykonywać. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne jest wykonanie tego rodzaju badań. Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny w czasie ciąży?

Czy rezonans w ciąży jest bezpieczny?

Rezonans magnetyczny uznawany jest za bezpieczny sposób obrazowania w czasie ciąży. W przeciwieństwie do RTG czy tomografii komputerowej, nie jest w nim wykorzystywane promieniowanie rentgenowskie, a elektromagnetyczne. Jest ono nieszkodliwe zarówno dla rozwijającego się płodu, jak i kobiety ciężarnej. Specjaliści zalecają, aby w przypadku planowych badań zaczekać do 2. trymestru, ponieważ na początku ciąży, w czasie organogenezy lepiej jest zminimalizować liczbę jakichkolwiek interwencji. Oczywiście, gdy istnieje pilna konieczność, rezonans magnetyczny można wykonać we wszystkich trymestrach ciąży.

Kiedy wykonać rezonans w ciąży?

Rezonans magnetyczny w ciąży wykonuje się w różnych przypadkach. Rezonans głowy zlecany jest pacjentkom z silnymi bólami głowy, zawrotami, wymiotami czy zaburzeniami widzenia. Jego głównym celem jest wykluczenie udaru niedokrwiennego, który może być powikłaniem występującym w czasie ciąży. Rezonans magnetyczny wykonuje się także w przypadku niejednoznacznego wyniku badania USG jamy brzusznej. Jeśli przyszła mama prezentuje objawy takie jak silny ból brzucha, wymioty, objawy otrzewnowe, a wynik USG nie daje jasnej odpowiedzi dotyczącej diagnozy, może zostać wykonany rezonans jamy brzusznej. Należy jednak pamiętać, że badaniem z wyboru w pierwszej kolejności pozostaje ultrasonografia.

Rezonans płodu – co to za badanie?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że obecnie możliwe jest wykonanie rezonansu dziecka jeszcze w czasie ciąży. Zleca się je w szczególnych przypadkach, gdy lekarz podejrzewa wady anatomiczne u płodu. Jest ono dokładniejsze niż badanie USG i może pomóc w planowaniu dalszego postępowania takiego jak ewentualne interwencje wewnątrzmaciczne, droga porodu czy leczenie po urodzeniu dziecka. Jest to jednak badanie wyjątkowo trudne w interpretacji, dlatego powinno być wykonywane tylko w określonych przypadkach i opisywane przez doświadczonych radiologów specjalizujących się w rezonansie płodu.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również