Wiele kobiet mylnie uważa, że, w przeciwieństwie do porodu drogami natury, krwawienie po cięciu cesarskim nie występuje. Podobnie jak po porodzie naturalnym, endometrium również po operacji musi również ulec regeneracji. Ile trwa krwawienie po cięciu cesarskim?
Krwawienie po cięciu cesarskim- dlaczego się pojawia?
Krwawienie po porodzie wynika z konieczności zregenerowania błony śluzowej macicy- endometrium. W trakcie ciąży dochodzi bowiem do zagnieżdżenia tam łożyska, które po porodzie, w III. okresie porodu lub po wydobyciu dziecka podczas cięcia, oddziela się i zostawia swego rodzaju „ranę”. Ona zaś musi się zagoić, co objawia się odchodami połogowymi. Początkowo mają one charakter krwawienia, jednak z czasem charakter odchodów zmienia się. Bez względu na drogę porodu, jama macicy musi się oczyścić i zregenerować w trakcie trwania połogu.
Krwawienie po cięciu cesarskim- ile trwa?
Odchody połogowe pojawiać mogą się nawet do 4-6 tygodni po porodzie. W wielu przypadkach mijają po około 2 tygodniach, lecz jest to kwestia indywidualna. Warto zdawać sobie sprawę, jak w czasie zmienia się ich charakter. Początkowo są one krwiste, następnie barwa odchodów blednie, stając się brunatna, później żółta aż do w końcu bezbarwna/szara.
Krwawienie po cięciu cesarskim- kiedy powinno budzić niepokój?
Krwawienie po cięciu cesarskim powinno ustępować z każdym dniem. Obfite krwawienie stanowi zawsze powód do niepokoju i wymaga konsultacji lekarskiej. Może ono bowiem wynikać z niecałkowitego oddzielenia łożyska i pozostawienia błon płodowych w jamie macicy. Wymagać może interwencji w postaci łyżeczkowania jamy macicy w szpitalu. Zaniepokoić powinna również nagła zmiana charakteru odchodów np. stały się blade, a nagle pojawiło się obfite krwawienie, czy zmienił się zapach wydzieliny. Może to być związane np. z infekcją. W takiej sytuacji także konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego lub w izbie przyjęć ginekologiczno- położniczej.
Krwawienie po cięciu cesarskim- higiena w połogu
Czas połogu wymaga szczególnego dbania o higienę. W przypadku cięcia cesarskiego dbać należy o ranę po operacji, zaś po porodzie drogami natury o ewentualną ranę po szyciu krocza. Bardzo ważne jest, aby kobiety przez 6-8 tygodni unikały kąpieli w wannie oraz wizyt na basenie. Niewskazane jest również współżycie. Rany po szyciu należy myć wodą z mydłem i suszyć jednorazowym ręcznikiem. Nie należy używać gąbek do ciała, ponieważ są źródłem drobnoustrojów. W przypadku krwawienia po cięciu cesarskim nie wolno stosować tamponów, lecz podpaski, które powinny być wymieniane wystarczająco często, aby nie dochodziło do wzrostu bakterii.
Oceń artykuł: