Ruchy płodu najczęściej zaczynają być odczuwalne przez kobietę ciężarną od około 20. tygodnia ciąży. Dzięki nim, przyszła mama może monitorować aktywność i dobrostan swojego dziecka. Słabsze odczuwanie ruchów płodu zawsze budzi niepokój u kobiety ciężarnej. Z czego może wynikać i jak wygląda postepowanie w przypadku słabszego odczuwania ruchów płodu?
Słabsze odczuwanie ruchów płodu- co oznacza?
Ruchy dziecka, które mają miejsce w macicy, świadczą o dobrostanie płodu i mogą stanowić cenną informację w trakcie diagnostyki ewentualnych nieprawidłowości. Co ciekawe, aktywność dziecka zmienia się w trakcie doby, dzięki czemu zauważyć można okresy snu i czuwania. Uznaje się, że płód staje się aktywniejszy po spożyciu posiłku przez kobietę ciężarną lub wtedy, gdy ta znajduje się w pozycji leżącej i odpoczywa. Okres snu dziecka przypada natomiast najczęściej na okres zwiększonej aktywności fizycznej kobiety. Słabsze odczuwanie ruchów płodu może mieć różne przyczyny. Wśród nich wymienia się zarówno sytuacje niegroźne, takie jak sen dziecka czy lokalizacja łożyska na przedniej ścianie macicy, ale też poważne jak np. zahamowanie wzrastania wewnątrzmacicznego, czy związane z ryzykiem obumarcia płodu. Słabiej ruchy dziecka mogą odczuwać również kobiety zmagające się z otyłością.
Słabsze odczuwanie ruchów płodu- postępowanie
W przypadku, gdy przyszła mama zauważy zmianę w codziennej aktywności dziecka i zmniejszenie ilości jego ruchów, powinna udać się do szpitala lub na wizytę do lekarza prowadzącego. Tam zostanie wykonane USG oraz, w większości przypadków, również badanie KTG. Przyszła mama może w takiej sytuacji zostać hospitalizowana w oddziale patologii ciąży, w celu monitorowania stanu płodu i wykluczenia ewentualnego zagrożenia dla jego zdrowia czy życia. Wykonywane są również pomiary przepływów naczyniowych, dzięki czemu lekarz może stwierdzić lub wykluczyć przykładowo niewydolność łożyska.
Brak ruchów płodu
Jeśli przyszła mama nie czuje ruchów płodu, powinna niezwłocznie udać się na izbę przyjęć ginekologiczno- położniczą, aby potwierdzić czynność serca dziecka. Najczęściej w przypadku ciąż poniżej 24 tygodnia, tętno jest osłuchiwane lub oceniane w USG, a w przypadku starszych ciąż wykonywany jest zapis KTG. Pomiary te są niezwykle istotne, gdyż zgłaszany przez kobietę ciężarną brak ruchów dziecka może wiązać się z obumarciem wewnątrzmacicznym płodu.
Przeczytaj więcej: Patologia ciąży
Oceń artykuł: