Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Rola położnej podczas porodu

Rola położnej podczas porodu

31.07.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Podczas porodu w szpitalu zawsze jest obecna położna. Wspiera ona kobietę rodzącą oraz pomaga przyjść dziecku na świat. Jej rola jest bardzo ważna. Sprawdź, czym zajmuje się położna podczas porodu i czym charakteryzuje się wykupienie usług prywatnej położnej.

Rola położnej podczas porodu

W przypadku ciąż fizjologicznych to położne prowadzą poród i w większości sytuacji rola lekarza ogranicza się jedynie do nadzorowania jego przebiegu. Praca położnej podczas porodu jest więc bardzo ważna.  Położna zajmuje się pacjentką od momentu gdy ta przyjdzie na salę porodową. W zależności od szpitala, jedna położna może czuwać nad kilkoma salami porodowymi. Inaczej jest w przypadku wykupienia usług prywatnej położnej, która zajmuje się wtedy tylko swoją pacjentką.

Na początku położna powinna zapoznać się z planem porodu, a jeśli nie jest przygotowany wcześniej, opracować go z rodzącą. Warto pamiętać, że plan realizowany jest, gdy nie pojawią się żadne powikłania. Ominięcie niektórych z punktów może mieć miejsce w przypadku wystąpienia powikłań medycznych. Położna powinna również zaznajomić pacjentkę oraz osobę towarzyszącą z salą porodową, a także dostępnymi metodami łagodzenia bólu. Podczas akcji porodowej rolą położnej jest proponowanie różnych pozycji kobiecie rodzącej oraz kontrolowanie zapisu KTG. Podczas II. okresu porodu, czyli od pełnego rozwarcia do urodzenia dziecka, położna współpracując z pacjentką pomaga przyjść na świat noworodkowi. Może instruować, kiedy należy przeć, a kiedy nie, chociaż obecnie dużą uwagę przykłada się do jak najbardziej naturalnego przebiegu porodu. Jeśli istnieją wskazania medyczne, położna może naciąć krocze, aby uniknąć np. niedotlenienia dziecka. Zawsze jednak powinno się uzyskać chociażby ustną zgodę pacjentki na procedurę.

Rolą położnej, poza nadzorowaniem przebiegu porodu, jest również wspieranie pacjentki oraz dodawanie jej otuchy. Warto zbudować relację z położną, aby poród przebiegał w jak najlepszej i najbardziej swobodnej atmosferze.

Prywatna położna podczas porodu

Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na usługę prywatnej położnej podczas porodu. Dzięki temu pacjentka ma pewność, że towarzyszyć jej będzie położna, która nie będzie w tym czasie prowadzić innych porodów. Koszt takiej usługi zależy od miasta i konkretnego szpitala. Zwolenniczki prywatnej położnej zwracają uwagę na możliwość poznania jej przed pobytem w szpitalu, co ułatwia nawiązanie relacji, a w perspektywie, również współpracę na sali porodowej. Dzięki temu można też wybrać położną, która podejściem i charakterem najbardziej odpowiada przyszłej mamie. Zapewni to poczucie bezpieczeństwa i zwiększy swobodę podczas porodu. Oczywiście, nie ma konieczności wykupywania usług prywatnej położnej, i jest to indywidualna decyzja Rodziców w zależności od ich potrzeb, i możliwości finansowych.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również