Każda kobieta rodząca ma prawo do wsparcia na sali porodowej w postaci osoby towarzyszącej. Wiele przyszłych mam decyduje się rodzić z partnerem, tatą dziecka. Warto wiedzieć, jaka jest rola taty na sali porodowej i jak tata może się przygotować.
Tata na porodówce- jak się przygotować?
Bardzo istotne jest, aby decyzję dotyczącą towarzyszenia przyszłej mamie na sali porodowej podjąć jeszcze w trakcie ciąży i przedyskutować ją z partnerem. Najlepiej, aby tata dziecka wyrażał chęć uczestniczenia w porodzie i nie był do tego zmuszony. Dzięki temu będzie on dużo większym wsparciem dla rodzącej w trakcie porodu. Niektórzy panowie nie czują się na siłach, aby uczestniczyć w porodzie co nie powinno dziwić, z uwagi na fakt, jak nowym i obcym przeżyciem dla każdego jest poród. Z tego też powodu warto omówić wszystko jeszcze w trakcie ciąży, przed zapisaniem się do szkoły rodzenia. Jeśli para chce rodzić wspólnie, warto wziąć razem czynny udział w zajęciach. Zaprocentuje to w momencie rozpoczęcia się akcji porodowej.
Przygotowania do porodu rozpoczynają się zazwyczaj na początku III. trymestru. Wtedy również szykowana jest wyprawka dla noworodka. Jest to też dobry moment na ustalenie w wybranym przez Rodziców szpitalu warunków uczestniczenia taty w porodzie. Niektóre placówki wymagają bowiem od taty specjalnego stroju, który najczęściej jest w takiej sytuacji do kupienia w szpitalu. Dobrze, jeśli tata orientuje się, jakie dokumenty będą potrzebne do porodu i wie, gdzie ich szukać. W momencie pojawienia się skurczy, korzystnym jest, aby to partner przejął kontrole nad załatwianiem wszelkich niezbędnych formalności, a przyszła mama skupiła się na oddechu i nadchodzącym zadaniu, jakim jest poród.
Dlaczego rola taty na sali porodowej jest ważna?
Osoba towarzysząca ma podczas porodu ważną rolę, jaką jest wspieranie kobiety rodzącej. Poza psychicznym wsparciem, dodawaniem otuchy i zmniejszaniu jej lęku, rola taty na sali porodowej polega na fizycznym wspieraniu przyszłej mamy. Partner może uczestniczyć w niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu, asystować przy korzystaniu z drabinek, piłki, worka sako, a także pomagać przy prysznicu lub wykonywać masaż. Rola taty na sali porodowej jest też bardzo ważna w przypadku chęci rodzenia w pozycjach wertykalnych. Mężczyzna może wtedy asekurować partnerkę. Poza tym, narodziny dziecka to bardzo istotne wydarzenie w życiu rodziny. Tata, jeśli tylko wyrazi taką chęć, może przeciąć pępowinę czy kangurować dziecko po urodzeniu.
Co może robić tata na sali porodowej
Tata na sali porodowej ma dwa rodzaje zadań. Po pierwsze jest wsparciem i otuchą dla kobiety rodzącej. Przyjmuje na siebie często złość i ból rodzącej, dzięki czemu poród postępuje, a przyszła mama nie czuje się sama. Dba również o podawanie wody partnerce, co jest niezwykle ważne w trakcie skurczów partych i zapewnia chwile wytchnienia w tej fazie porodu dziecka. Wielu ojców na sali porodowej robi również pamiątkowe zdjęcia. Niektórzy z nich puszczają partnerce wybraną muzykę. Tata na sali porodowej może również brać udział w aktywnej fazie porodu- np. kołysać się z partnerką czy asekurować podczas korzystania z piłki lub prysznica. Dzięki temu, kobieta rodząca czuje się bezpieczna. Ważne jest, aby współpracować zawsze z personelem medycznym. Wszystkie osoby na sali porodowej mają jeden cel- piękny i w pełni bezpieczny dla kobiety i dziecka poród. Zdarzyć się może, że na niektóre procedury osoba towarzysząca zostanie wyproszona z sali. Nie należy wtedy spierać się, ponieważ mogą liczyć się minuty i prowadzi to do dodatkowego stresu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest opracowanie planu porodu, w którym Rodzice zawrą najważniejsze dla siebie punkty oraz omówią go z położną.
Oceń artykuł: