Każda kobieta ciężarna powinna mieć w ciąży wykonaną cytologię. Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów u kobiet w ciąży. W diagnostyce poza cytologią wykonuje się również badanie kolposkopowe. Na czym polega i czy jest bezpieczne w ciąży?
Kolposkopia w ciąży- na czym polega?
Kolposkopia to stosunkowo proste badanie mające na celu wskazać zmiany obecne na szyjce macicy, w pochwie lub sromie. Pod odpowiednim powiększeniem lekarz ogląda powierzchnie ścian pochwy oraz szyjkę macicy. Może użyć również różnego rodzaju barwników m.in. kwasu octowego. W razie nieprawidłowości możliwe jest również pobranie wycinka z podejrzanej zmiany.
Kolposkopia w ciąży – kiedy się wykonuje
Kolposkopię w ciąży wykonuje się w przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii. Wg. obowiązujących rekomendacji, badanie kolposkopowe przeprowadzone jest, gdy otrzymany wynik cytologii to ASC-H (atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego, nie można wykluczyć neoplazji śródnabłonkowej dużego stopnia), HSIL (śródnabłonkowa neoplazja dużego stopnia; obejmuje dysplazję średniego- CIN II i dużego stopnia- CIN III) lub AGC (atypowe komórki nabłonka gruczołowego szyjki lub trzonu macicy lub inne gruczołowe). Jeśli otrzymany przez kobietę ciężarną wynik cytologii to ASC- US można przesunąć kolposkopię na 6 tygodni po porodzie z uwagi, że większość zmian ulega regresji.
Kolposkopię u kobiet ciężarnych wykonuje się także w przypadku obecności zmian palpacyjnych lub widocznych makroskopowo na szyjce macicy, a także podejrzenia zakażenia HPV lub neoplazji. Kolposkopię zaleca się także pacjentkom z krwawieniami z dróg rodnych o niejasnej etiologii w ciąży i po wykluczeniu przyczyn takich jak m.in. przedwczesne oddzielenie się łożyska.
Kolposkopia w ciąży- przygotowanie
Do badania kolposkopowego nie ma specjalnego przygotowania. Zaleca się, aby zrezygnować ze współżycia na kilka dni przed oraz nie stosować w tym czasie żadnych środków dopochwowych takich jak np. globulki. Samo badanie jest bezbolesne i trwa około 10 minut. Niektóre kobiety odczuwają dyskomfort.
Kolposkopia – czy jest bezpieczna w ciąży?
Kolposkopię uważa się za badanie bezpieczne w czasie ciąży. W przypadku konieczności pobrania wycinków powinno być ono wykonane delikatnie i ostrożnie. Najlepiej z nieprawidłowym wynikiem cytologii udać się do doświadczonego ginekologa, który zajmuje się diagnostyką raka szyjki i pracuje też z kobietami ciężarnymi. Niezalecane jest zaś wykonywanie łyżeczkowania kanału szyjki, ponieważ grozi to porodem przedwczesnym lub poronieniem.
Przeczytaj więcej: Cytologia w ciąży
Oceń artykuł: