Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Problemy kardiologiczne w ciąży

Problemy kardiologiczne w ciąży

28.06.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Prawidłowo funkcjonujący układ krążenia u kobiety ciężarnej jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Choć w trakcie ciąży dochodzi do wielu fizjologicznych zmian w układzie sercowo-naczyniowym, to jest to również okres, w którym dość może do nieprawidłowości w jego pracy. Jakie są najczęstsze problemy kardiologiczne w ciąży?

Problemy kardiologiczne w ciąży- zmiany w organizmie przyszłej mamy

W trakcie ciąży w organizmie przyszłej mamy zachodzą liczne zmiany. Nie omijają one również układu krążenia. Fizjologicznie zwiększa się objętość krwi krążącej oraz częstość pracy serca. Spada zaś ciśnienie tętnicze krwi. U kobiet ciężarnych ciśnienie powinno być więc niższe niż poza ciążą. Powiększająca się macica wraz z dzieckiem uciska żyłę główną dolną utrudniając tym samym powrót żylny szczególnie w czasie leżenia na plecach. To zaś prowadzić może do zasłabnięć czy zawrotów głowy.

Problemy kardiologiczne w ciąży- omdlenia

Dość częstym problemem kobiet ciężarnych są omdlenia. Zdarzyć mogą się one w każdym trymestrze ciąży. Mogą być spowodowane zaburzeniami elektrolitowymi, niskim poziomem cukru we krwi, niedokrwistością czy też hipotonią (niskim ciśnieniem tętniczym). Są to przyczyny, które w większości przypadków nie wymagają specjalistycznego postępowania. Zdarza się jednak, że za omdleniami stoi poważniejsza, kardiologiczna przyczyna np. niestwierdzona wcześniej wada serca czy kardiomiopatia. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja lekarza specjalisty.

Jeśli za omdlenia odpowiada zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi, należy dbać o odpowiednie nawodnienie. Przyszła mama powinna przyjmować min. 2.5 litra płynów dziennie, najlepiej niegazowanych, niesłodzonych i oczywiście – bezalkoholowych. Nawodnienie jest szczególnie istotne w przypadku upalnych dni. Unikać należy również długiego stania i przebywania w dusznych pomieszczeniach.

Problemy kardiologiczne w ciąży- zaburzenia rytmu

Arytmie u kobiet ciężarnych są stosunkowo często spotykane. Mogą być kontynuacją problemu występującego przed ciążą lub wystąpić po raz pierwszy w trakcie jej trwania. W większości przypadków nie jest wymagane stosowanie leków antyarytmicznych, ale w każdej sytuacji pacjentka powinna być skonsultowana przez lekarza kardiologa. Najczęstszym objawem arytmii jest tzw. kołatanie serca. Przyszła mama odczuwa je jako przyspieszone i „silniejsze” bicie serca. Aby zdiagnozować zaburzenia rytmu może zostać wykonane echo serca oraz holter ekg, który monituje pracę serca przez całą dobę.

Przeczytaj więcej: Arytmia w ciąży

Problemy kardiologiczne w ciąży- nadciśnienie

Najczęstszym problemem związanym z pracą serca jest nadciśnienie u kobiet ciężarnych. Może być ono przewlekłe lub wywołane ciążą. Należy pamiętać, że wielu leków stosowanych na nadciśnienie poza ciążą nie można stosować u przyszłych mam. Najczęściej nadciśnienie w ciąży leczone jest za pomocą metyldopy, czyli popularnego Dopegytu. Kobiety ciężarne powinny mierzyć ciśnienie codziennie, a w razie wartości powyżej 140/90 mmHg zgłosić się do lekarza prowadzącego lub izby przyjęć. Niekontrolowane nadciśnienie może prowadzić do rozwoju groźnych powikłań takich jak stan przedrzucawkowy czy oddzielenie się łożyska.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również