Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ciąża po 30

Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy jednak od wielu czynników takich jak plany zawodowe, ale też problemy z zajściem w ciążę. Czy ciąża po 30-tce jest ciążą podwyższonego ryzyka?

Ciąża po 30- badania przed

Ciąża po 30. roku życia nie dziwi żadnego ginekologa. Coraz więcej kobiet zachodzi bowiem w ciążę później. Granicą, kiedy wymagana jest bardziej dokładna diagnostyka prenatalna, która jest refundowana przez NFZ, to 35. rok życia. Wcześniej przyszłe mamy powinny przygotowywać się do ciąży podobnie jak ma to miejsce przed 30-tką. Zdrowy styl życia, aktywność fizyczna, suplementacja kwasu foliowego czy wizyta u stomatologa to podstawowe zagadnienia, o których należy pamiętać planując ciążę. Warto też wykonać ewentualne brakujące szczepienia. Nie ma listy obowiązkowych badań dla osób planujących ciążę. Zaleca się jednak wykonanie m.in. morfologii, żeby wykluczyć anemię lub w porę wdrożyć suplementację żelaza. Partnerzy unikać powinni używek w tym alkoholu czy papierosów.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Ciąża po 30- możliwe powikłania

Ciąża  u kobiety mającej 30 lat lub chwilę później najczęściej wiąże się z podobnym ryzykiem powikłań jak młodsze ciężarne. Analogicznie jest jeśli chodzi o same szanse związane z zajściem w  ciążę. Im jednak kobieta jest starsza, tym szanse na to są mniejsze. Związane jest to z rezerwą jajnikową, która jest indywidualna dla każdej kobiety. Uznaje się, że to ciąże po 35. roku życia niosą za sobą wyższe ryzyko problemów z zajściem w ciąże oraz późniejszych powikłań. U starszych kobiet większe jest ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych np. zespołu Downa, ale też powikłań ciąży takich jak cukrzyca ciążowa, czy nadciśnienie indukowane ciążą.

Ciąża po 30- zalety i wady

Ciężko wskazać obiektywnie najlepszy czas na posiadanie potomstwa. Liczby wskazują, że największa płodność i najmniejsze ryzyko powikłań występuje u kobiet około 25-26 roku życia. Są to jednak statystyki, a decyzja dotycząca macierzyństwa nie powinna opierać się tylko i wyłącznie na nich. Niewątpliwą zaletą dla wielu mam, które zostają nimi po 30-tce, jest fakt osiągnięcia stabilizacji zawodowej, finansowej czy w związku. Obecnie, w przeciwieństwie do tego jak wyglądało to np. 20 lat temu, znajdowanie partnera ma miejsce później. Wśród wad późniejszego macierzyństwa wymieniane są zaś większe problemy z płodnością czy wzrastające stopniowo ryzyko powikłań samej ciąży i wystąpienia wad u dzieci. Dlatego też im kobieta jest starsza tym, bardziej starannie powinna przygotowywać się do ciąży, a diagnostyka w jej trakcie jest rozszerzana o dodatkowe badania, umożliwiające wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki.

Najważniejszym jest jednak, aby Rodzice świadomie decydowali się na posiadanie dzieci i nie kierowali się statystyką, a własnymi potrzebami czy odczuciami.

Przeczytaj również: Ciąża po 35. roku życia

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również