Okres związany z narodzinami dziecka jest pełen emocji i wzruszeń. Poza radością Rodziców związaną z nową rolą, trzeba pamiętać o urzędowych kwestiach dotyczących członka rodziny, która ma się dopiero pojawić. Jakich formalności należy dopełnić po porodzie?
Formalności po porodzie- co, jak i kiedy załatwić?
Najczęściej formalnościami po porodzie zajmuje się Tata, gdy mama z dzieckiem leżą jeszcze na oddziale położniczym. Obecnie większość spraw załatwić można internetowo przy pomocy profilu zaufanego. Zgodnie z obowiązującym prawem Rodzice mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia na zgłoszenie narodzin do Urzędu Stanu Cywilnego. Po dostarczeniu dokumentu dziecko otrzyma akt urodzenia, numer PESEL, a także może zostać wystawione zaświadczenie o zameldowaniu. Aby to wszystko zrobić, należy na samym początku wybrać imię dla dziecka. Jeśli Rodzice nie zdążą w ciągu 21 dniu zarejestrować noworodka, urzędnik sam wybiera imię, najczęściej korzystając z tych aktualnie najpopularniejszych. Co ciekawe, Rodzice mogą w ciągu 6 miesięcy zmienić imię.
W ciągu 7 dni od nadania numeru PESEL Rodzice muszą zgłosić dziecko do ubezpieczenia. W większości przypadków zgłoszenia dokonuje się u swojego pracodawcy, a w przypadku własnej działalności w ZUS, korzystając z formularzu ZCNA. Konieczne jest zgłoszenie pracodawcy narodzin dziecka, nie tylko z uwagi na ubezpieczenie. Firma bowiem przekazuje informację do ZUS i stanowi to podstawę do otrzymania świadczenia w trakcie urlopu macierzyńskiego.
Do formalności po porodzie należy również zapisanie dziecka do przychodni. Dzięki temu możliwe jest odbycie wizyt patronażowych przez lekarza pediatrę, a także wizyty w celu m.in. zaszczepienia malucha. Najlepiej jest poszukać odpowiedniej przychodni jeszcze przed porodem. Większość Rodziców poszukuje placówki blisko miejsca zamieszkania, ale dla wielu osób ważne są także opinie znajomych czy innych Rodziców, a także łatwość w umówieniu się na wizytę do pediatry w danej przychodni.
Formalności po porodzie- jakie świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?
Od 2006 roku na każde dziecko przyznawane jest pojedyncze świadczenie określane popularnie jako becikowe. Wynosi ono 1000 zł i otrzymują je rodziny, w których dochód w przeliczeniu na 1 osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł. Poza tym, w Polsce funkcjonuje program Rodzina 500+. Przysługuje ono na każde dziecko w wieku do ukończenia przez nie 18. roku życia. Nie ma również żadnych ograniczeń związanych z zarobkami Rodziców.
Przeczytaj również: Urlop tacierzyński
Formalności po porodzie- o czym trzeba pamiętać?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zgłosić urodzenie dziecka należy w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiednim dla miejsca urodzenia dziecka, tzn. w mieście, gdzie znajduje się szpital.
Jeśli Rodzice nie są małżeństwem, a tata chce zająć się formalnościami po porodzie, warto wcześniej złożyć w Urzędzie oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Musi ono zostać potwierdzone przez matkę dziecka. Dzięki temu tata będzie mógł zgłosić urodzenie oraz załatwić wszystkie urzędowe sprawy po porodzie.
Wielu Rodziców zastanawia się, jakie imię mogą wybrać dla dziecka. Zgodnie z polskim prawem, nadać dziecku można maksymalnie 2 imiona, które nie mogą być ośmieszające. Nie można również wykorzystać formy zdrobniałej. Można zaś korzystać z imion obcych oraz neutralnych jeśli chodzi o płeć. Jeśli urzędnik odmówi nadania wybranego przez Rodziców imienia, możliwe jest odwołanie od jego decyzji do odpowiedniego wojewody.
Oceń artykuł: