Clotrimazolum to lek przeciwgrzybiczy, bardzo często stosowany przy infekcjach pochwy. Leki z klotrimazolem dostępne są w aptece również bez recepty. Mimo to przed ich zastosowaniem zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza przeciwwskazaniami do stosowania leku. Krem przeciwgrzybiczy nie jest zalecany kobietom w ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Kiedy można go stosować i czy są dostępne inne leki na grzybicę pochwy?
Clotrimazolum w pierwszym trymestrze ciąży
Leki, których substancją czynną jest klotrimazol, mają działanie przeciwgrzybicze. W zależności od miejsca ich stosowania mogą mieć różną formę, np. maści, kremu, płynu, kropli, a także tabletek dopochwowych. Stosuje się je często w infekcjach narządów płciowych, zwłaszcza w stanach grzybicy pochwy. W zależności od stężenia substancji czynnej są dostępne bez recepty lub wyłącznie z zalecenia lekarza. Poza infekcjami błon śluzowych narządów płciowych spowodowanych przez drożdżaki klotrimazol jest skuteczny również w zwalczaniu grzybicy powierzchniowej skóry wywołanej przez dermatofity. W postaci kropli stosuje się go w niektórych zakażeniach ucha środkowego i zewnętrznego, więc ma bardzo wszechstronne działanie.
Lek jednak nie jest wskazany kobietom w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Chociaż dopuszcza się jego stosowanie na późniejszym etapie, to nadal decyzję powinien podjąć lekarz ginekolog. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję. Nie należy również używać preparatów z klotrimazolem w obrębie gruczołów sutkowych w trakcie karmienia piersią, ponieważ substancja czynna może przenikać do mleka matki. Lekarz prowadzący ciążę każdy przypadek infekcji grzybiczej rozpatruje indywidualnie i podejmuje decyzję o zastosowaniu leku, dlatego zdarza się, że niektóre pacjentki otrzymują zalecenia do jego stosowania nawet w pierwszych tygodniach oczekiwania na dziecko. Może to oznaczać, że infekcja spowodowana przez grzyby rozwija się na tyle intensywnie, że istnieje zagrożenie, iż przyniesie więcej niepożądanych skutków niż zastosowanie preparatu z klotrimazolem.
Dowiedz się również: Jakie leki są bezpieczne w ciąży?
Działanie niepożądane maści z clotrimazloum w ciąży
Jeśli przyszła mama wykazuje zwiększoną wrażliwość na substancję czynną leku, mogą wystąpić działania niepożądane, m.in. pieczenie, rumień, obrzęk, pokrzywka, a nawet łuszczenie się naskórka. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który zaleci inne leczenie.
Jak leczyć infekcje intymne w ciąży?
Przyszła mama nie powinna bagatelizować objawów infekcji intymnych. Nieleczona grzybica może nawracać, prowadząc do groźnych powikłań, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Wcześnie zdiagnozowane zmiany zwykle wymagają kilkudniowego leczenia. Natomiast zaniechanie leczenia może prowadzić do zarażenia dziecka w trakcie porodu. U maluszka mogą wówczas pojawić się pleśniawki oraz grzybicze pieluszkowe zapalenie skóry.
Kandydoza wywołana jest zwykle przez grzyby z rodzaju Candida. Do infekcji dochodzi, kiedy zaburzona zostaje równowaga biocenozy pochwy. Ma to miejsce w momencie osłabienia organizmu, ale kandydoza może też być przenoszona drogą płciową. Szczególnie narażone na zmiany grzybicze są kobiety w ciąży ze względu na wahania hormonów w ich organizmie.
Dowiedz się także: Infekcje intymne w ciąży
Grzybica pochwy – zapobieganie
Aby zapobiec zmianom w obrębie narządów intymnych, najważniejsza jest dbałość o higienę. Zaburzenie biocenozy pochwy, poza zmianami hormonalnymi, mogą wywołać też niektóre kosmetyki kolorowe, dostępne w popularnych drogeriach. Przyszła mama powinna zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby w miejscach, w których przebywa wiele osób, np. na basenach, ale też na siłowniach zawsze korzystać z własnych ręczników, a w publicznych toaletach, jeśli musi z nich korzystać, mieć ze sobą antybakteryjne chusteczki do higieny intymnej. Podatność na infekcje grzybicze wzrasta też przy antybiotykoterapii, dlatego też należy skonsultować ze specjalistą konieczność ich stosowania, a jeśli są wskazania do ich zażycia, stosować jednocześnie probiotyki. Kobiety w ciąży powinny też unikać obcisłej bielizny, zwłaszcza wykonanej z nieoddychających materiałów.
Przyszła mama powinna stosować dedykowane preparaty do higieny intymnej, które pomogą jej zadbać o właściwe pH pochwy. Preparaty dla ciężarnych powinny mieć pH 5,5 i zawierać kwas mlekowy. Warto unikać gąbek i myjek, które niestety są siedliskiem bakterii, a przy wystąpieniu niepokojących objawów można podrażnione miejsca przemyć np. wodą z dodatkiem rumianku, który również ma działanie antybakteryjne i ściągające. Zmniejsza świąd, a także opuchliznę.
Przeczytaj także: Grzybica pochwy w ciąży – objawy, leczenie i zagrożenia
Oceń artykuł: