Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak złagodzić ból kości ogonowej w ciąży? Domowe sposoby

Jak złagodzić ból kości ogonowej w ciąży? Domowe sposoby

11.11.2022

4 min. czytania

Agnieszka Żędzian

Agnieszka Żędzian

Lekarz

Ból kości ogonowej jest jednym z częstszych problemów, na które uskarżają się przyszłe mamy. Może mieć wiele przyczyn. Zwykle powodem jest uraz kości ogonowej, ale w ciąży odpowiadają za niego również zmiany zachodzące w organizmie, który zaczyna przygotowywać się do porodu. Co jeszcze wywołuje ból kości ogonowej i jak sobie z nim poradzić domowymi sposobami?

Przyczyny bólu kości ogonowej w ciąży

Ból kości ogonowej szczególnie dotyka przyszłe mamy, które w przeszłości borykały się z urazem kości ogonowej, zwłaszcza że powiększająca się macica zaczyna naciskać na kręgosłup. Bardzo często skarżą się jednak na niego ciężarne, u których pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Obecnie coraz częściej wskazuje się, że odpowiada za niego hormon, jakim jest relaksyna. Wywołuje ona rozluźnienie tzw. chrząstkozrostów, czyli struktur chrzęstnych, których poluzowanie jest kluczowe, aby kobieta mogła rodzić naturalnie. Dlatego ból kości ogonowej narasta wraz ze zbliżającą się datą porodu i przybieraniem na wadze przyszłej mamy. Kość guziczną przed porodem może też uciskać główka dziecka, przygotowującego się do przyjścia na świat.

  Dlaczego jeszcze boli kość ogonowa w ciąży?

Ból kości ogonowej w ciąży może być też spowodowany przyjmowaniem przez ciężarną nienaturalnej pozycji, w której kobieta próbuje odciążyć kręgosłup. Zdarza się, że jest też wynikiem choroby zwyrodnieniowej wyższych odcinków kręgosłupa, w której przebiegu pojawia się np. ucisk na nerw. Ból może wówczas promieniować nie tylko do kości guzicznej, ale także do pośladka i niższej partii kończyny. Często jest odczuwany również w wyższych partiach pleców.

Zdarzają się bóle w dolnym odcinku pleców, które powinny wzbudzić naszą czujność. Jeśli nasilają się przy oddawaniu moczu, mogą świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. Mogą być spowodowane rwą kulszową czy wypadnięciem dysku na skutek przeciążenia kręgosłupa. Są też symptomem rozejścia się spojenia łonowego. Jeśli natomiast ból jest rytmiczny i nie ustępuje mimo zmiany pozycji, wówczas przyczyną może być postępujące rozwarcie kanału szyjki macicy, które jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą, ponieważ może świadczyć o rozpoczynającej się akcji porodowej.

SRODTEKSTOWY ILE TO KOSZTUJE v2

Przeczytaj także: Rwa kulszowa w ciąży. Jak sobie radzić z dolegliwościami bólowymi?

     Jak sobie poradzić z bolącą kością ogonową w ciąży?

Jeśli ból jest dotkliwy i utrudnia przyszłej mamie normalne funkcjonowanie, warto skonsultować się ze specjalistą, który wybierze najlepszą formę terapii, bezpieczną dla mamy i jej nienarodzonego dziecka. Wśród domowych sposobów ulgę przyniosą ciepłe kąpiele, np. z dodatkiem olejków relaksacyjnych. Rozluźnienie mięśni sprzyja zmniejszeniu dolegliwości, dlatego podobny efekt przyniesie ciepły kompres, ułożenie się na poduszce elektrycznej lub masaż rozluźniający obolałe miejsce. Ważne jednak, aby wykonał go specjalista.

Przyszłe mamy powinny też zawczasu wyposażyć się w wygodne poduszki do siedzenia, przy zaawansowanych dolegliwościach, zwłaszcza jeśli ból jest wynikiem urazu, konieczne mogą okazać się poduszki ortopedyczne, które można położyć nie tylko na krześle, ale również na fotelu samochodowym. Charakterystyczna budowa poduszki ortopedycznej pozwala wygodnie oprzeć na niej pośladki, przy czym nie ma żadnego nacisku na kość guziczną. Przyszła mama powinna też zrezygnować z czynności, które dodatkowo obciążają kręgosłup i poświęcić więcej czasu na odpoczynek. W wielu przypadkach sprawdzają się także techniki relaksacyjne, które pozwalają na kontrolę własnego ciała i mięśni. Ważne, aby nie stosować leków przeciwbólowych na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą.

Sprawdź także: Ból kręgosłupa w ciąży – przyczyny, ćwiczenia i domowe sposoby

     Ćwiczenia na ból kości ogonowej w ciąży

Jeśli mimo stosowania domowych sposobów ból nie ustaje, konieczna może okazać się pomoc fizjoterapeuty. Ważne, aby ćwiczeń nie wykonywać przypadkowo, ponieważ powinny być dobrane nie tylko do problemu, ale także do zaawansowania ciąży. Liczy się zarówno dobry wybór ćwiczeń, jak i technika ich wykonywania. Przede wszystkim wskazane są te rozciągające i rozluźniające plecy, a także wzmacniające mięśnie. Jeśli przyszła mama była osobą aktywną fizycznie przed ciążą, a lekarz nie zdecyduje inaczej, nie ma przeciwwskazań, aby zrezygnowała z ruchu i ćwiczeń. Ból kości ogonowej często nasila się przy siedzeniu, dlatego warto pamiętać o ruchu i regularnych spacerach, które poza tym, że aktywują mięśnie, dotleniają organizm i poprawiają samopoczucie.

Poza aktywnością ruchową dobrze jest też zadbać o właściwą higienę snu. Ponieważ im większy maluszek w brzuchu mamy, tym mniej wygodnych pozycji może ona przyjąć. Dlatego warto zrezygnować z dużej poduszki pod głową oraz zbyt miękkiego materaca, w którym się zapadamy.

Dowiedz się również: Ciąża a aktywność fizyczna – korzyści i przeciwwskazania

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również