Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Palenie w ciąży

Papierosy zawierają kilkadziesiąt szkodliwych i rakotwórczych substancji. Nałóg ten prowadzi do rozwoju m.in. nowotworów oraz chorób układu oddechowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ma też liczne szkodliwe konsekwencje dla rozwijającego się w jamie macicy dziecka. Sprawdź, czym dokładnie grozi palenie w ciąży.

Palenie w ciąży- czy jest zakazane?

Jeszcze do niedawna, nawet wśród niektórych lekarzy, krążyła opinia, że rzucanie palenia w ciąży jest gorsze dla rozwoju dziecka niż samo palenie. Nic bardziej mylnego. Nie ma dostępnych badań świadczących o złym wpływie rzucenia palenia na rozwijający się płód. Jest zaś wiele publikacji oceniających negatywne działanie nikotynizmu w czasie ciąży. Z tego też powodu palenie w ciąży, podobnie jak picie alkoholu, jest stanowczo odradzane wszystkim kobietom, bez względu na ich dotychczasowe przyzwyczajenia lub spożywane ilości. Co więcej, przyszłe mamy unikać też powinny przebywania w obecności dymu tytoniowego (biernego palenia).

Przeczytaj również: Ciążowe zachcianki- czy mogę jeść wszystko w ciąży?

Palenie w ciąży- czym grozi?

Palenie w czasie ciąży może nieść za sobą poważne konsekwencje związane z licznymi nieprawidłowościami w rozwoju dziecka. Papierosy bowiem zawierają kilkadziesiąt trujących substancji szkodliwych zarówno dla płodu, jak i kobiety ciężarnej. Dym tytoniowy jest uznawany za teratogen, czyli substancję powodującą występowanie wad wrodzonych u dziecka np. wad serca. Wśród możliwych skutków palenia w ciąży wymienia się również zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego, a także małą masę urodzeniową dziecka. Jest ono również bardziej narażone na nagłą śmierć łóżeczkową. Dzieci matek palących papierosy w ciąży częściej też zmagać się będą z astmą oskrzelową, atopowym zapaleniem skóry oraz infekcjami dróg oddechowych. Co więcej, pojawia się coraz więcej doniesień na temat jeszcze późniejszych skutków palenia przez kobietę ciężarną.

Przeczytaj też: Jakie leki są bezpieczne w ciąży?

Kurs Srodtekstowy v1 1

Bierne palenie w ciąży

Od lat wiadomo, że bierne palenie może prowadzić do rozwoju tych samych groźnych chorób co aktywny nikotynizm. Substancje zawarte w dymie tytoniowym i wdychane przez przyszłą mamę mogą zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Dlatego też kobiety ciężarne nie powinny przebywać w otoczeniu palaczy.

Rzucenie palenia w ciąży

Najlepiej jest, gdy kobieta (oraz jej partner) rzuci palenie jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli tego nie zrobi, najlepiej, aby przestać palić od razu po uzyskaniu pozytywnego testu ciążowego. Wczesne rzucenie palenia zapobiec może bowiem negatywnym skutkom papierosów dla dziecka. W trakcie ciąży zaleca się, aby rzucenie palenia nastąpiło przy wsparciu osób najbliższych oraz bez dodatkowych wspomagaczy (tzw. nikotynowej terapii zastępczej). Nikotynizm bowiem jest zaliczany do uzależnień psychicznych, co oznacza, że sięgamy po papierosa z powodu przyzwyczajeń i dzięki odpowiedniej motywacji oraz silnym wsparciu otoczenia można pozbyć się tego nałogu. Rzucenie palenia nie prowadzi do żadnych poważnych fizjologicznych następstw mających miejsce w organizmie kobiety (tzw. objawów odstawiennych). Dlatego też mit związany ze szkodliwością rzucania dla rozwijającego się dziecka pozostaje tylko mitem.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również