Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Poród domowy

Porody domowe ponownie zdobywają coraz większą popularność. Kobiety rodzące czują się w domu bezpieczniej i bardziej komfortowo niż w szpitalu. Poród domowy nie jest jednak możliwy w każdym przypadku. Kto może rodzić w domu i jakie są zalety oraz wady porodów domowych?

Poród domowy- zalety

Kobiety decydujące się na poród w domu najczęściej jako powód wymieniają poczucie bezpieczeństwa i komfortu, którego nie są w stanie uzyskać w warunkach szpitalnych. Zwracają uwagę na intymność chwili oraz bliskość jaką mogą uzyskać z partnerem. W porodzie domowym zminimalizowana jest również medykalizacja porodu. Nie ma dostępnych farmakologicznych metod łagodzenia bólu. Dostępne są zaś niefarmakologiczne sposoby takie jak: aromaterapia, możliwość ruchu czy immersja wodna. Światło, muzyka oraz cały nastrój dopasowany jest do potrzeb kobiety rodzącej. Dom, jeśli jest odpowiednio przygotowany, stanowi dużo mniejsze ryzyko wystąpienia ewentualnych zakażeń  i infekcji, które mogą zdarzyć się w szpitalu.

Poród domowy- wady

Z punktu widzenia lekarzy poród domowy ma wiele wad. Podstawową z nich jest odległość od szpitala, a tym samym specjalistycznej pomocy, która może okazać się niezbędna zarówno w przypadku kobiety, jak i nowonarodzonego dziecka w trakcie akcji porodowej. Podczas porodów domowych rodzinie towarzyszy najczęściej doświadczona położna, jednak niekiedy konieczne może być użycie sprzętu dostępnego tylko w warunkach szpitalnych. W takich przypadkach wzywane pogotowie zabiera mamę oraz dziecko do szpitala. Tracony jest jednak jakże cenny w wielu sytuacjach czas. Inną wadą porodu domowego jest fakt, że nie jest on refundowany przez NFZ, a koszty położnej muszą pokryć Rodzice.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Kto może rodzić w domu?

W warunkach poza szpitalnych rodzić mogą tylko te kobiety, których ciąża przebiegała fizjologicznie, a ich dotychczasowy wywiad położniczy jest nieobciążony. Zgodę na taki poród powinien wyrazić lekarz m.in. po oszacowaniu masy dziecka, a także ocenie w USG położenia płodu. Poród domowy możliwy jest bowiem w przypadku położenia główkowego oraz przy masie dziecka nie stanowiącej wskazania do cięcia cesarskiego. Ciąża musi być również donoszona. Bardzo ważnym aspektem, decydującym kto może rodzić w domu, jest chęć i zdecydowanie kobiety. Musi ona czuć się pewnie oraz bezpiecznie w tych warunkach i być świadoma swojej decyzji. Aby było to możliwe często konieczne jest zbudowanie więzi z położną oraz dokładne zaznajomienie się z przebiegiem porodu i możliwymi emocjami mu towarzyszącymi.

Poród domowy- o czym pamiętać?

Do porodu domowego należy odpowiednio się przygotować. Pierwszą czynnością powinno być znalezienie i wybranie położnej, która budzi zaufanie i ma doświadczenie w porodach domowych. Najczęściej przekaże ona Rodzicom listę rzeczy, niezbędnych do porodu w warunkach domowych. Są to m.in. podkłady, ręczniki, gaziki czy pieluchy. Należy także pamiętać o obowiązkowych testach przesiewowych, które są wykonywane po porodzie. Może je przeprowadzić położna środowiskowa. Podobnie jest w przypadku obowiązkowych po narodzinach szczepień – przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Po porodzie, położna powinna także wystawić dokumenty takie jak zaświadczenie o urodzeniu dziecka, wypełnić książeczkę zdrowia oraz przygotować kartę uodpornienia.

Przeczytaj również: Rodzaje porodów- ich wady i zalety

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 1 / 5. Liczba głosów: 1

(
1
(1)
)

Zainteresują Cię również