Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

06.06.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Każda przyszła mama pragnie czuć się zaopiekowana podczas trwania ciąży. Dlatego też tak istotną decyzją jest wybranie lekarza prowadzącego ciążę. Czy lepiej zdecydować się na wizyty prywatne, czy poszukać ginekologa na NFZ? Sprawdź, jak wybrać idealnego lekarza prowadzącego.

Lekarz prowadzący ciążę na NFZ czy prywatnie?

To, czy zdecydujemy się prowadzić ciążę na NFZ czy prywatnie, zależy w szczególności od posiadanych funduszy. Ciąża u prywatnego ginekologa wiąże się bowiem z wieloma kosztami. Należy pamiętać, że konieczne jest pokrycie nie tylko ceny wizyt, ale także badań krwi, USG czy też KTG. W przypadku prowadzenia ciąży na NFZ problemy te znikają.

Wiele kobiet jednak zaznacza, że lekarz prowadzący ciążę na NFZ ogranicza się do niezbędnego minimum badań, które są narzucone przed odgórne rekomendacje i zalecenia. Nie wykonuje na każdej wizycie badania USG. Nie zleca badań dodatkowych. W przypadku wizyt prywatnych zaś lekarze często proponują badania, które poszerzają diagnostykę i zapewniają dokładniejszą kontrolę dobrostanu dziecka. Jeśli jest to dla Rodziców ważne, i mogą sobie na to pozwolić, lepszym wyborem będą prywatne wizyty.

Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli prowadzimy ciąże prywatnie, to w niektórych przypadkach skorzystać można  bezpłatnych badań prenatalnych. Przysługują one w sytuacjach takich jak:

  • wiek kobiety powyżej 35 roku życia,
  • nieprawidłowy wynik badania USG I. trymestru,
  • nieprawidłowy wynik badania biochemicznego,
  • aberracje chromosomowe u płodu w poprzednich ciążach,
  • strukturalne aberracje chromosomowe u matki lub u ojca dziecka.

Jaki powinien być lekarz prowadzący ciążę?

Lekarz prowadzący ciążę powinien po pierwsze wzbudzać zaufanie Rodziców. Z szacunkiem powinien odnosić się zarówno do kobiety ciężarnej, jak i jej partnera. Empatia jest bowiem jedną z podstawowych cech, jakie powinien posiadać lekarz prowadzący ciążę. Niewskazane są niegrzeczne komentarze czy paternalistyczne podejście. Niektóre kobiety wolą lekarzy, którzy są konkretni i małomówni. Inne przyszłe mamy preferują tych, u których wizyty przeciągają się i można zadać im każde nurtujące nas  pytanie. Dobrze jest, gdy lekarz jest na bieżąco z aktualną wiedzą medyczną i stosuje ją w praktyce.

Przeczytaj również: Co myśli specjalista ginekologii i położnictwa o pobieraniu i przechowywaniu krwi pępowinowej?

Kurs Srodtekstowy v1 1

Na co zwrócić uwagę wybierając lekarza prowadzącego ciążę?

Najlepiej lekarza prowadzącego ciążę zacząć szukać jeszcze w czasie starań o dziecko. Często u tych zaliczanych do najlepszych specjalistów czas oczekiwania na pierwszą wizytę jest długi. Warto poczytać opinie na temat lekarzy na różnego rodzaju portalach. Tam też są zawarte informacje na temat doświadczenia lekarza, opisane jego ewentualne staże czy kursy. Należy jednak mieć na uwadze, że opinie na tego rodzaju grupach czy forach są subiektywne.

Wizyty u lekarza prowadzącego ciążę odbywać będą się najprawdopodobniej raz w miesiącu, a w przypadku powikłań nawet częściej. Nie do końca dobrym pomysłem jest, więc wybieranie lekarza w innym mieście i decydowanie się na ciągłe dojazdy.

Niektóre przyszłe mamy wybierają lekarza prowadzącego, który pracuje w szpitalu, gdzie planują rodzić. Niestety, nie da się przewidzieć, czy akurat ten konkretny lekarz będzie miał dyżur w czasie porodu lub, czy przykładowo nie będzie w tym czasie na urlopie.

Jeśli Rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości co do lekarza, który prowadzi ciążę, mogą go zmienić w trakcie tych 9 miesięcy bez żadnych konsekwencji.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również