Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę

17.05.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Problemy z zajściem w ciążę dotyczy nawet co 5 pary. Warto znać możliwe ich przyczyny , a także w miarę możliwości zapobiegać im. Niekiedy wystarczy zmiana stylu życia, a w innym przypadku konieczna jest interwencja lekarska. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę?

Jakie są przyczyny problemów z zajściem w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać zarówno z nieprawidłowości po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Uznaje się, że czynniki żeńskie oraz męskie odpowiadają za dwie trzecie problemów z zajściem w ciążę, dzieląc się po 30% dla każdej płci. Inne przyczyny to tzw. przyczyny idiopatyczne, kiedy nie da się ustalić konkretnego powodu pojawiających się trudności. Niewątpliwy wpływ na płodność mają czynniki środowiskowe takie jak ekspozycja na ciepło, substancje chemiczne, metale ciężkie, a także palenie papierosów czy zażywanie niektórych leków. Swoją rolę odgrywa również wiek.

Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę to:

ZE STRONY KOBIETY

  • wady anatomiczne np. przegroda macicy
  • zaburzenia owulacji
  • endometrioza
  • zespół policystycznych jajników

ZE STRONY MĘŻCZYZNY

  • nieprawidłowości w seminogramie (np. obniżona liczba lub jakość plemników)
  • stosowanie sterydów anabolicznych
  • urazy jąder
  • żylaki powrózka nasiennego

Kurs Srodtekstowy v1 1

Problemy z zajściem w ciążę- leczenie

Bardzo ważne w leczeniu problemów z zajściem w ciążę jest podjęcie starań mających na celu odnalezienie ich przyczyny. Specjaliści zalecają, aby w przypadku kobiet w wieku do 35. roku życia z diagnostyką niepłodności zaczekać przez rok nieskutecznych i regularnych starań o potomstwo bez zabezpieczenia.

Diagnostyka problemów z zajściem w ciążę zawsze dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Na początku w większości przypadków wykonywane są badania krwi oraz badanie ginekologiczne, w tym USG. W przypadku mężczyzna zlecane jest badanie nasienia. Po wykonaniu wszystkich badań specjalista może podjąć próbę określenia przyczyny problemów. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach nie udaje się wykryć konkretnego powodu.

Leczenie problemów z zajściem w ciążę zależy od ich przyczyny. W przypadku zaburzeń owulacyjnych dąży się do wyrównania hormonów w organizmie kobiety. Jakość nasienia poprawić zaś można unikając przegrzewania jąder oraz rezygnując z używek. Często jedynym skutecznym leczeniem okazuje się zapłodnienie pozaustrojowe. W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o badaniach dotyczących zastosowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej w leczeniu niepłodności.

Przeczytaj więcej: Leczenie niepłodności komórkami macierzystymi

Zapobieganie problemom z zajściem w ciążę

Jak wiadomo zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Z tego powodu parom starającym się o dziecko lub planującym ciążę zaleca się zadbanie o zdrowy tryb życia w tym m.in. regularną aktywność fizyczną czy dobrze zbilansowaną dietę dostarczającą wszystkich składników odżywczych. Niemałą rolę odgrywa także zrezygnowanie z wszelkiego rodzaju używek. Warto także udać się na badania krwi czy poziomu cukru, aby wykluczyć choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Mogą one bowiem utrudniać zajście w ciążę. Poza tym, nie należy zapominać o odpowiedniej masie ciała, ponieważ w przypadku osób otyłych zajście w ciążę może okazać się trudniejsze.

Sprawdź, jak przygotować się do ciąży

 

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również