Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Krwiak w ciąży

Krwiak w ciąży

02.05.2022

2 min. czytania

Katarzyna Zasada

Katarzyna Zasada

Krwiak w ciąży, w zależności od lokalizacji, może stanowić potencjalne zagrożenie dla przebiegu ciąży. Z tego też względu ważna jest odpowiednio szybka diagnoza oraz wdrożenie postepowania mającego na celu ochronę zarówno dobrostanu płodu, jak i zdrowia przyszłej mamy. Czym jest krwiak w ciąży i na czym polega jego leczenie?

Krwiak w ciąży – czym jest?

Krwiak to nic innego jak wynaczyniona krew znajdująca się w tkankach. Do jego powstania dochodzi w przypadku uszkodzenia naczyń i swobodnego rozprzestrzeniania się krwi do okolicznych przestrzeni. W trakcie trwania ciąży do czynienia mamy najczęściej z dwoma rodzajami krwiaków:

Krwiak podkosmówkowy

Lokalizuje się on między ścianą macicy i kosmówką powodując odwarstwienie tkanek kosmówki i tym samym zaburzając wymianę gazową oraz wymianę składników odżywczych między matką a dzieckiem.

Krwiak pozałożyskowy

On zaś występuje w przypadku przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Ze względu na bardzo dużą objętość krwi przepływającej przez macicę, jego pojawienie się prowadzić może do krwawienia wewnętrznego i w krótkim czasie skutkować zagrażającemu życiu matki wstrząsem.

Krwiak w ciąży – jakie są objawy?

Jednym z podstawowych objawów, który towarzyszy krwiakowi w ciąży jest krwawienie z dróg rodnych. Może mieć ono różny obraz kliniczny, począwszy od miernie nasilonego plamienia z widocznymi skrzepami po intensywne krwawienie (krwotok). Warto podkreślić, że główne krwawienie, szczególnie w przypadku krwiaka pozałożyskowego i przedwczesnego oddzielania się łożyska, ma miejsce w obrębie jamy brzusznej, a tylko niewielka jego część przedostaje się na zewnątrz i jest widoczna gołym okiem. Z tego też powodu, bardzo ważne jest szybkie reagowanie w tego typu sytuacjach. Krwiak w ciąży może związany być również z dolegliwościami bólowymi brzucha. Niekiedy jednak krwiaki, szczególnie podkosmówkowe, przebiegają bezobjawowo i nie wpływają na dobrostan płodu.

Przeczytaj więcej: Krwawienie w ciąży- czy jest niebezpieczne?

Kurs Srodtekstowy v1 1

Krwiak w ciąży – na czym polega leczenie?

W celu zdiagnozowania krwiaka w ciąży najczęściej wykorzystywane jest USG jamy brzusznej. To dzięki niemu ginekolog jest w stanie uwidocznić krwiak oraz w oparciu o stan pacjentki i ocenę dobrostanu płodu, podjąć decyzję o kolejnych krokach terapeutycznych. W przypadku krwiaka podkosmówkowego we wczesnej ciąży, jeszcze do niedawna lekarze zalecali m.in. ścisły reżim łóżkowy. Aktualnie jednak odchodzi się od tego postępowania, gdyż grozi ono wystąpieniem powikłań zakrzepowo- zatorowych. Niekiedy konieczna jest farmakoterapia w postaci przyjmowania kwasu acetylosalicylowego, który rozrzedza krew, a także progesteronu zapobiegającemu nadmiernym skurczom macicy. Zalecany jest również oszczędzający tryb życia oraz unikanie dźwigania.

W przypadku przedwczesnego odklejania się łożyska, a co za tym idzie powstania krwiaka pozałożyskowego, niezbędna jest hospitalizacja i monitorowanie dobrostanu płodu, a także m.in. płynoterapia mająca na celu uzupełnienie płynów straconych w czasie krwawienia. W przypadku obu krwiaków, niekiedy konieczne jest ukończenie ciąży przed planowanym terminem porodu.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 2

(
4
(2)
)

Zainteresują Cię również