Ból w pachwinie nie jest często wymienianą dolegliwością w czasie ciąży, jednak wielu kobietom ciężarnym może on skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jego przyczyny najczęściej nie są groźne i nie stanowią zagrożenia dla ciąży, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu w pachwinie w ciąży.
Ból w pachwinie w ciąży- przyczyny
Ból w pachwinie w czasie ciąży może pojawić się z wielu różnych powodów. Wśród nich wymienia się:
- promieniowanie bólu z okolicy kręgosłupa,
- urazy lub przeciążenie mięśni i ścięgien,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- ból obręczy miednicy,
- rwa kulszowa lub udowa,
- obniżanie się brzucha przed porodem.
Jeśli ból okolicy podbrzusza lub pachwin jest silny, może to być związane ze skręceniem się torbieli jajnika czy też ciążą ekotopową lub kolką nerkową. Ból w takiej sytuacji promieniuje z innej lokalizacji w okolicę pachwin. W większości przypadków jednak ból pachwin spowodowany jest fizjologicznym rozluźnianiem się więzadeł miednicy na skutek m.in. działania progesteronu czy relaksyny. Wynika także z nadmiernego obciążenia miednicy w trakcie tych 9 miesięcy.
Jak radzić sobie z bólem w pachwinie w ciąży?
Jeśli ból nie jest bardzo silny i nie pojawił się nagle najlepiej jest umówić się na wizytę do fizjoterapeuty. Gdy zaś ból jest bardzo silny i towarzyszą mu inne objawy takie jak gorączka, bóle brzucha, nudności i wymioty, należy udać się niezwłocznie na izbę przyjęć, aby wykluczyć lub potwierdzić ostre przyczyny dolegliwości, które wymagają interwencji lekarzy.
W przypadku dolegliwości utrzymujących się na co dzień, fizjoterapeuta zaproponuje ćwiczenia, które mogą je złagodzić, a także wzmocnią miednicę mięśnie wchodzące w jej skład. W ciąży zmienia się bowiem środek ciężkości ciała przyszłej mamy, dlatego też bardzo istotna jest prawidłowa postawa nieobciążająca nadmiernie kręgosłupa i miednicy. Obecnie kobiety coraz częściej decydują się także na TENS, który z powodzeniem może łagodzić bóle w okolicy pachwin. Niektóre kobiety ciężarne noszą pasy biodrowe zmniejszające dolegliwości. Poza tym, specjaliści zalecają wybieranie płaskiego, wygodnego obuwia, spanie z poduszką między nogami, częste zmiany pozycji oraz unikanie długotrwałego stania.
Przeczytaj również: Czy Apap w ciąży jest bezpieczny? Jak go stosować?
Ból w pachwinie a poród
Kobiety zmagające się z bólem w pachwinie w ciąży zastanawiają się, czy stanowi on przeciwwskazanie do porodu drogami natury. Jeśli lekarz ortopeda nie widzi dodatkowych wskazań do wykonania cięcia cesarskiego, same dolegliwości bólowe pachwin nie są przeszkodą do porodu naturalnego. Warto przed porodem dopytać fizjoterapeutę o niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu oraz wygodne pozycje mogące zmniejszyć dodatkowe dolegliwości bólowe w trakcie porodu. Poza tym, farmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego wpływają też na zmniejszenie się bólu okolicy pachwin. Dobrą wiadomością jest fakt, że uciążliwy ból w pachwinie mija w większości przypadków po urodzeniu dziecka i związany jest tylko z okresem ciąży.
Oceń artykuł: