Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak zmienią się piersi podczas ciąży?

Jak zmienią się piersi podczas ciąży?

22.02.2022

3 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

Brzuszek ciążowy to nie jedyna zmiana, jaka zachodzi w organizmie kobiety będącej w odmiennym stanie. Zmieniają się także jej piersi, ich wielkość, a także wygląd sutków i brodawek. Wyjaśniamy, kiedy piersi zaczynają się zmieniać i co jest powodem tych zmian. Podpowiadamy także, jak wyglądają sutki i brodawki w ciąży na każdym jej etapie.

Powiększone i często wrażliwe piersi w ciąży to efekt zmian hormonalnych zachodzących w ciele przyszłej mamy. Choć wrażliwość może zaniknąć, to wielkość pozostaje. Dzieje się tak, ponieważ organizm kobiety i jej piersi przygotowują się do produkowania pokarmu. Rozmiar nie jest jednak jedyną zmianą w tym przypadku. Czego jeszcze można się spodziewać? Mówimy w niniejszym opracowaniu.

Dlaczego piersi w ciąży ulegają zmianom? Jak to jest na samym początku?

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej. Zmienia się nie tylko jej wygląd zewnętrzny, lecz także wewnętrzny. W kobiecym ciele zmieniają się też piersi. Różnice w ich wielkości i wyglądzie wynikają z hormonów. Z tego względu, piersi nierzadko dają o sobie znać już w pierwszym trymestrze.

Dowiedz się również: Pierwsze objawy ciąży: kiedy występują i jak rozpoznać?

Początkowo raczej nie zauważysz zmian w rozmiarze, jednak możesz zauważyć inne objawy. Ból sutków we wczesnej ciąży, nadmierna wrażliwość piersi, a nawet lekkie obrzmienie to sygnał mogący świadczyć o odmiennym stanie. Jeśli dobrze znasz swój organizm, o ciąży dowiesz się nawet przed wykonaniem testu ciążowego.Pamiętaj, że nie każda kobieta odczuwa zmiany piersi w ciąży na jej początkowym etapie. Jeśli jesteś w odmiennym stanie, a nie cierpisz z powodu wrażliwości, to wcale nie świadczy, że z ciążą dzieje się coś złego. Jeśli jednak masz dolegliwości bólowe, to wiedz, że ustąpią one po kilku tygodniach, jak tylko twój organizm przyzwyczai się do burzy hormonalnej spowodowanej ciążą.

Przeczytaj także: Karmienie piersią- przygotowania, korzyści

Co się dzieje z piersiami w drugim i trzecim trymestrze ciąży?

Wizualne zmiany w piersiach zaczynają być widoczne dopiero w drugim trymestrze. Zaczyna się bowiem czas powolnych przygotowań do produkcji pokarmu. Jeśli marzysz o większych piersiach, to ten okres jest idealny na zmianę bielizny. Zmiany w gospodarce hormonalnej powodują, że będą one zdecydowanie większe i cięższe. Waga piersi wzrośnie od 0,5 do nawet 1,5 kilograma, w porównaniu ze stanem przed ciążą.Widocznym zmianom ulegają też brodawki w ciąży, a dokładnie ich kolor. Jest to zasługa działania hormonów, które stymulują komórki barwnikowe i sprawiają, że brodawki sutkowe w ciąży ciemnieją lub pojawiają się na nich plamy, podobnie jak na całych piersiach. Skóra wokół brodawek także może przybrać inną barwę.

Z piersi podczas ciąży może wyciekać wydzielina. Zazwyczaj jest to zauważalne w ostatnim trymestrze ciąży, tuż przed porodem. Wydzielina to tzw. siara – gęstawy płyn o żółtym zabarwieniu. Jest to pierwsze mleko, którym możesz karmić. Siara zawiera cenne składniki odżywcze, które stymulują układ immunologiczny. Karmienie nią dziecka może wzmocnić jego odporność. Pamiętaj, że siara nie powinna mieć krwawego zabarwienia. Jeśli je zauważysz, koniecznie poinformuj o tym lekarza prowadzącego. 

Rozstępy na piersiach w czasie ciąży

Na piersiach w ciąży mogą pojawić się linie koloru brunatnego, czerwonego lub sinego. To tzw. ciążowe rozstępy, które są rezultatem nieoczekiwanego rozciągania się skóry, a konkretnie zmian w tkance łącznej. Nie da się ich zlikwidować całkowicie, lecz można zmniejszyć ich widoczność poprzez kremy nawilżające lub preparaty na rozstępy dla ciężarnych. Środki nawilżające i łagodzące skórę przydadzą się też po narodzinach dziecka, gdy rozpoczniesz karmienie piersią. Rozstępy z czasem wyblakną i będą trudno zauważalne gołym okiem, jednak mogą powodować kompleksy, dlatego lepiej zadbać o skórę, jak tylko się pojawią.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również