Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ile może trwać poród naturalny i cesarskie cięcie?

Ile może trwać poród naturalny i cesarskie cięcie?

22.02.2022

3 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Czas trwania porodu naturalnego lub cesarskiego cięcia jest bardzo ważną kwestią dla wielu przyszłych mam. Warto zdawać sobie sprawę, że poród składa się z kilku faz. Ich przebieg jest indywidualny dla każdej kobiety Zobacz, jak długo może trwać poród.

Wiele kobiet obawia się, że nie zdąży dojechać do szpitala, gdy rozpocznie się poród. Tymczasem okazuje się, że od pojawienia się pierwszych skurczów porodowych do narodzin dziecka mija bardzo dużo czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest obserwowanie czynności skurczowej macicy oraz pozostanie w kontakcie telefonicznym z położną. Zalecane jest, aby do szpitala udać się, dopiero gdy skurcze porodowe pojawiają się regularnie co 5–7 minut.

Jak długi może być poród?

Czas trwania porodu jest indywidualną kwestią. Zależy on od kilku czynników. Przede wszystkim sposobu, w jaki dziecko przychodzi na świat. Zdecydowanie krótsze jest cesarskie cięcie. Jednak nie u każdej przyszłej mamy można zastosować tę metodę.

To, ile trwa poród, zależy od czynników, takich jak:

  • masa ciała dziecka,
  • przebieg czynności skurczowej macicy (niekiedy dochodzi do osłabienia skurczów porodowych),
  • sprawność fizyczna ciężarnej,
  • nastawienie i samopoczucie ciężarnej.

 Ważnym czynnikiem jest także to, czy kobieta już wcześniej rodziła. Zwykle u wieloródek poród jest krótszy. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to reguła.

Ile trwa pierwszy poród?

Poród u człowieka składa się z 3 faz. Pierwsza z nich jest najdłuższa. Rozpoczyna się skurczami macicy i kończy pełnym rozwarciem szyjki macicy. Okres ten trwa nawet 16 godzin. Może być krótszy lub dłuższy – wiele zależy od wymienionych wcześniej czynników. Drugi etap porodu rozpoczyna się rozwarciem szyjki macicy i kończy narodzinami dziecka. Jest on zdecydowanie krótszy. Ile trwa poród naturalny? U kobiety, która rodzi pierwszy raz, nie trwa dłużej niż 2 godziny. Jeżeli tak się dzieje, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.
Ostatni etap porodu to oddzielenie i wydalenie łożyska. Dzieje się to za sprawą skurczów macicy oraz obkurczania się tego narządu. Czas trwania tej fazy to 5–30 minut. W tym czasie noworodek przechodzi wstępną ocenę lekarską, a następnie odpoczywa na piersi swojej mamy. Kobieta pozostaje pod obserwacją przez kolejne 2 godziny.

SRODTEKSTOWY ILE TO KOSZTUJE v2

Jak długo trwa poród u wieloródki?

U kobiet, które wcześniej rodziły, poród trwa zwykle nieco krócej. Pierwsza faza zajmuje średnio 8–9 godzin (ale niektóre źródła mówią nawet o 6 godzinach). Natomiast drugi etap to około 30 minut. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze poród u wieloródki trwa krótko. W jego czasie może dojść do wielu sytuacji skutkujących wydłużeniem całego procesu.

Ile trwa cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie jest zabiegiem, w którego czasie dziecko jest wydobywane z macicy przy pomocy metod chirurgicznych. Przyszła mama jest przytomna, ale znieczulona. Dlatego nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Cesarskie cięcie, w którego czasie nie dochodzi do żadnych powikłań, trwa około 30 minut.

Czas trwania porodu wywołanego oksytocyną

Różny jest także czas trwania porodu wywołanego oksytocyną. Decyzję o wsparciu tego procesu (czyli tzw. indukcji) podejmuje lekarz, gdy akcja porodowa nie rozpoczyna się, chociaż minął już przewidywany termin porodu. Wskazaniem jest także stan zdrowia kobiety lub jej dziecka (m.in. cukrzyca, nadciśnienie ciążowe, hipotrofia płodu, konflikt serologiczny). Przy indukcji porodu ciężarnej oksytocyna podawana jest drogą dożylną.
Ile trwa poród wywołany oksytocyną? U części kobiet rozpoczyna się on już po kilkunastu minutach od podania preparatu. Zdarza się jednak, że organizm kobiety zareaguje inaczej. W takiej sytuacji poród może się wydłużyć. W zależności od indywidualnych uwarunkowań – łącznie trwa od kilku do kilkunastu godzin.

Przeczytaj także: Oznaki porodu – jak je rozpoznać?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również