Imbir z racji swoich licznych właściwości jest wykorzystywany podczas domowych prób radzenia sobie z wieloma dolegliwościami. Z tego też powodu, jego charakterystyczny smak i zapach zna praktycznie każdy. Czy kobiety ciężarne mogą jednak bezpiecznie sięgać po imbir? Jakie są jego właściwości?
Właściwości imbiru
Wiele osób sięga po imbir z racji jego znanych powszechnie właściwości. Zawarty w nim gingerol ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Poza tym w imbirze obecne są antyoksydanty hamujące starzenie się organizmu i powstawanie wolnych rodników. One z kolei odpowiadają m.in. za procesy nowotworowe oraz rozwój miażdżycy. Ponadto, imbir w swoim składzie zawiera długą listę witamin oraz mikro- i makroelementów mających pozytywny wpływ na zdrowie np. żelazo, witamina C czy też potas. Uważa się również, że imbir ma działanie napotne i wykrztuśne, stąd jego istotna rola w domowych sposobach radzenia sobie z przeziębieniem.
Na co imbir w ciąży?
Poza walorami smakowymi, wykorzystywanymi głównie w kuchni wschodu, imbir ma liczne właściwości zdrowotne. Stosowanie imbiru może bowiem łagodzić różnego rodzaju dolegliwości we wszystkich trymestrach ciąży. Na jej początku kobiety ciężarne najczęściej sięgają po imbir głównie ze względu na fakt, iż łagodzi on pojawiające się w tym okresie nudności i wymioty. Przez całą ciążę stanowi on również domowy sposób na walkę z objawami przeziębienia. Nie tylko ogranicza stan zapalny, ale także łagodzi kaszel. Wspomaga również trawienie, przez co zmniejsza dolegliwości związane z zaparciami oraz wzdęcia. Co ciekawe, imbir ma również działanie przeciwzakrzepowe, co zmniejszać może ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo- zatorowej w czasie ciąży.
Przeczytaj również: Mdłości w ciąży – jak nad nimi zapanować i co stosować?
Imbir w ciąży- czy jest bezpieczny?
Nie ma danych świadczących o niebezpieczeństwie związanym ze spożywaniem imbiru w czasie ciąży oraz jego ewentualnym wpływie na rozwijające się dziecko. Nie wpływa on także na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci, a także nie zwiększa ryzyka poronień. Można więc uznać, że jest to stosunkowo bezpieczny dla kobiet ciężarnych produkt. Mimo to, lekarze zwracają uwagę na fakt intensywnego, ostrego smaku imbiru. Może on nie tylko podrażniać błonę śluzową żołądka i wywoływać dolegliwości bólowe, ale także nasilać zgagę u przyszłej mamy. Najlepiej więc, gdy kobieta ciężarna sięgając po imbir, robi to z umiarem.
Imbir w ciąży- jak przygotować napar?
Imbir sprzedawany jest w postaci surowej, suszonej oraz marynowanej. Aby przygotować napar z imbiru, który przydatny jest szczególnie podczas łagodzenia nudności pojawiających się w I. trymestrze, należy użyć suszonego lub świeżego imbiru. Należy go namoczyć, a następnie zalać większą ilością wody. Z racji wyrazistego smaku najlepiej, gdy przyszła mama sama oceni jak bardzo chce rozcieńczyć napar.
Oceń artykuł: