Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Odejście wód płodowych

Odejście wód płodowych

23.01.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Jest kilka objawów rozpoczynającego się porodu. Zalicza się do nich między innymi odejście wód płodowych. Jest to jasny sygnał, że należy udać się do szpitala. Czasami jednak zdarza się, że wody płodowe odchodzą wcześniej. Jakie są objawy i jak wygląda postępowanie w przypadku odpłynięcia wód płodowych?

Wody płodowe pełnią niezwykle istotną funkcję w czasie trwania praktycznie całej ciąży. Chronią dziecko przed ewentualnym zakażeniem, ale też urazami. Poza tym zabezpieczają pępowinę przed uciśnięciem i w konsekwencji niedotlenieniem dziecka. Wody płodowe zapewniają także odpowiednie nawilżenie skóry rozwijającego się dziecka, a także umożliwiają prawidłowy rozwój jego układu pokarmowego czy płuc. Zbyt wczesne odpływanie płynu owodniowego doprowadzić może do bezwodzia, a to w najgorszym wypadku kończy się śmiercią dziecka.

Odejście wód płodowych- objawy

Pęknięcie pęcherza płodowego i odpłynięcie płynu owodniowego rzadko kiedy, wygląda tak spektakularnie jak w filmach, gdy wody płodowe wręcz „leją się” po nogach bohaterki. Najczęściej płyn owodniowy sączy się stopniowo lub odpływa już podczas akcji porodowej. Jest to zazwyczaj bezbarwna ciecz, którą zauważają przyszłe mamy np. na bieliźnie. Lekarz zaś obserwuje obecność odpływającego płynu podczas badania przy użyciu wziernika ginekologicznego. Może także zauważyć zmniejszoną ilość wód płodowych w trakcie USG.

Kiedy odchodzą wody płodowe?

Najbardziej korzystne, zarówno dla dziecka, jak i dla matki, jest, aby wody płodowe odeszły na początku 2. okresu porodu. Statystycznie jednak dzieje się tak tylko w około 40% przypadków. Często zdarza się, że dochodzi do tego zanim rozpocznie się akcja skurczowa. Jeśli zaś wody płodowe odejdą dużo wcześniej, gdy ciąża nie jest jeszcze donoszona, niezbędne są działania lekarzy mające umożliwić dziecku przyspieszone przygotowanie do przyjścia na świat. Składają się na to czynności takie jak: podanie sterydów wspomagających rozwój układu oddechowego czy też podanie antybiotyków zabezpieczających dziecko przed groźnymi infekcjami. Wody płodowe w niedonoszonych ciążach często odpływają z powodu obecności bakterii w jamie macicy.

Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych

PROM (ang. Premature rupture of membranes) lub PPROM (ang. Preterm premature rupture of the membranes), to odpowiednio: przedwczesne odejście wód płodowych lub przedwczesne odejście wód płodowych w ciąży niedonoszonej. Do przyczyn zalicza się m.in.: wielowodzie, ciążę wielopłodową czy też czynniki infekcyjne. Powikłaniami przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych są zaś: niedotlenienie oraz deformacje dziecka, a w przypadku ciąż niedonoszonych także konsekwencje związane z wcześniactwem. Jeśli dojdzie do PROM lekarze stosują antybiotykoterapię i hamują czasowo ewentualną czynność skurczową, jeśli dziecko wymaga podania sterydów.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Zielone wody płodowe

W niektórych sytuacjach wody płodowe zamiast być przezroczyste, przyjmują zielonkawe zabarwienie. Dzieje się tak z powodu wydalenia przez dziecko smółki do płynu owodniowego, najczęściej na skutek chwilowego niedotlenienia. W większości sytuacji, zielone wody płodowe nie powodują poważnych powikłań, a dziecko rozwija się prawidłowo. Czasami jednak konsekwencją ich obecności może być zespół aspiracji smółki czy zamartwica urodzeniowa.

Przeczytaj więcej na ten temat: Płyn owodniowy

Oceń artykuł:

Średnia ocen 2.1 / 5. Liczba głosów: 7

(
2.1
(7)
)

Zainteresują Cię również