Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ciąża po poronieniu- tęczowe dzieci

Ciąża po poronieniu- tęczowe dzieci

11.03.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Poronienia, szczególnie we wczesnej ciąży, zdarzają się bardzo często. W większości przypadków nie stanowi to jednak przeszkody, aby kolejne ciąży zakończyły się urodzeniem zdrowego dziecka, często przez Rodziców nazywanego „tęczowym”. Kiedy po poronieniu można zajść w ciążę i jak wygląda diagnostyka nawracających poronień?

Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników starać się o kolejną ciążę można zacząć po upływie 3 miesięcy od poronienia. Jest to okres, w którym organizm może zregenerować się i przygotować na następną ciążę. W tym czasie kobieta powinna suplementować kwas foliowy w dawce ustalonej przez lekarza ginekologa. Należy jednak pamiętać, że nie tylko fizycznie kobieta powinna być gotowa na kolejną ciążę, ale też psychicznie. Część kobiet po poronieniu korzysta z pomocy terapeutów, która ułatwia im przejście przez trudny okres związany z utratą ciąży. Z tego powodu odpowiedni czas na podjęcie ponownej próby zajścia w ciążę po poronieniu jest zawsze kwestią indywidualną.

Ciąża po poronieniu a progesteron

Niedobór progesteronu odpowiadającego za podtrzymywanie ciąży jest uznawany za jedną z przyczyn poronień. Dlatego też część lekarzy przypisuje kobietom po poronieniu progesteron stosowany doustnie lub dopochwowo. Nie ma jednak jednoznacznych badań dotyczących skuteczności takiego postępowania. Jeśli do poronienia doszło natomiast po 16. tygodniu ciąży, zgodnie z obowiązującymi przepisami każda kobieta ciężarna powinna profilaktycznie otrzymywać dopochwowo progesteron od pierwszego trymestru do 34. tygodnia ciąży.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Przyczyny poronień

Wśród przyczyn poronień oraz obumarcia dziecka wymienianych jest wiele różnego rodzaju czynników. Największa liczba poronień zdarza się w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy wiele kobiet nie wie nawet, że w niej się znajduje. Poronienia te są najczęściej efektem aberracji chromosomowych u dziecka. Wady te są zazwyczaj letalne i uniemożliwiają prawidłowy rozwój ciąży.

Większe ryzyko poronienia mają kobiety otyłe. Z tego powodu wielu lekarzy zaleca kobietom w wieku rozrodczym zdrowy styl życia i zbilansowany sposób odżywiania jeszcze przed zajściem w ciążę. Poza tym, do przyczyn poronień zalicza się zaburzenia hormonalne. Aby zmniejszyć ryzyko poronień kobietom zalecana jest suplementacja kwasu foliowego. Jego niedobór ma wpływ na występowanie wad rozwojowych, mogących prowadzić do poronienia. Istotnym ryzykiem poronień, są też zakażenia m.in. CMV, parwowirusem B19, różyczką oraz toksoplazmozą.

Diagnostyka nawracających poronień

Poronienia nawracające są to utraty ciąż mające miejsce co najmniej 3 razy. W takiej sytuacji należy poszukać przyczyny powtarzających się poronień. Wśród nich często wymienia się m.in. zespół antyfosfolipidowym. Stwierdzany jest on, gdy poza nawracającymi poronieniami w badaniach zidentyfikowano obecność antygenu toczniowego, przeciwciał antykardiolipinowych lub przeciwciał przeciwko ß2-glikoproteinie. W leczeniu stosuje się kwas acetylosalicylowy i heparyny drobnocząsteczkowe, dzięki czemu szanse na donoszenie ciąży wzrastają. Ponadto, u pań, u których dochodzi do powtarzających się poronień, wykonuje się badania w kierunku nieprawidłowości w jamie macicy np. jej wad anatomicznych.

Większość przyczyn poronień nie skreśla szans na posiadanie potomstwa, a odpowiednia diagnostyka i leczenie są w stanie doprowadzić do spełnienia marzeń związanych z powiększeniem rodziny.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 2

(
4
(2)
)

Zainteresują Cię również