Wielu przyszłych Rodziców nie może doczekać się, kiedy poznają płeć swojego dziecka. Co ciekawe, zdarza się, że mimo zidentyfikowanej płci podczas badania USG, przy porodzie okazuje się ona odmienna. Jak można rozpoznać płeć dziecka w czasie ciąży i z czego wynikają pomyłki? Przedstawiamy poniżej.
Od czego zależy płeć dziecka?
Płeć dziecka ustalona jest po zapłodnieniu. Dziecko otrzymuje jeden chromosom płciowy od mamy, a drugi od taty. Zatem od kogo zależy płeć dziecka? Kobieta ma kariotyp XX, a mężczyzna XY. Oznacza to, że zawsze od mamy dziecko otrzyma chromosom X i to od taty „zależy”, jakiej ostatecznie płci będzie dziecko. Jeśli ojciec przekaże chromosom X – płód będzie dziewczynką, a jeśli Y– chłopcem. Co ciekawe, do 45. dnia życia płodowego każdy płód jest płci żeńskiej. Dopiero w późniejszym czasie aktywują się geny zlokalizowane na chromosomie Y i pojawiają się męskie hormony.
Jak najłatwiej rozpoznać płeć dziecka?
Dokładne określenie płci dziecka zależy od doświadczenia osoby przeprowadzającej badanie, rodzaju aparatu, na którym przeprowadzane jest USG, tygodnia ciąży oraz samej płci. Najłatwiej stwierdzić płeć malucha po 12 t.c., kiedy dziecko uwidacznia się w płaszczyźnie strzałkowej, która dzieli ciało na dwie prawie symetryczne połowy, lewą i prawą. Po uwidocznieniu dziecka w takiej płaszczyźnie zwracamy uwagę na okolicę genitaliów i znajdujemy wybrzuszenie, w zależności od tego, czy jest ono zwrócone pod kątem ostrym w kierunku dogłowowym, czy w kierunku doogonowym. W pierwszym przypadku stwierdzamy płód płci męskiej, w drugim – płci żeńskiej.
Zobacz także: 27 tydzień ciąży – który to miesiąc i jak wygląda dziecko na USG?
Kiedy widać płeć dziecka na USG?
Doświadczeni specjaliści, gdy dziecko jest prawidłowo ułożone, są w stanie zidentyfikować jego płeć podczas badania USG w 12. tygodniu ciąży. Najczęściej jednak lekarz ginekolog radzi, aby zaczekać z poznaniem płci nawet do 15. lub 16. tygodnia ciąży – wtedy łatwiej dostrzec różnice w budowie narządów rodnych. Największą pewność i potwierdzenie trafności poprzedniej diagnozy stanowi tzw. badanie połówkowe, wykonywane zwykle między 18. a 22. tygodniem ciąży. To właśnie wtedy większość przyszłych Rodziców zaczyna intensywne gromadzenie przedmiotów niezbędnych do opieki nad noworodkiem.
Płeć dziecka – badanie wolnego płodowego DNA
W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA. Wykonywane jest ono po pobraniu krwi żylnej kobiety ciężarnej i służy w głównej mierze do wykrywania ewentualnych aberracji chromosomowych u dziecka. Istnieje jednak możliwość, aby w wynikach testów otrzymać również informację dotyczącą płci dziecka. Nie jest to jednak metoda refundowana – badanie wykonuje się z woli Rodziców i to oni ponoszą za nie opłatę. Skuteczność badanie ocenia się na ok. 99%.
Kiedy widać płeć dziecka – badania prenatalne z krwi
Jeśli Rodzice chcą dowiedzieć się jak najszybciej, jaka jest płeć dziecka, warto wykonać nieinwazyjne genetyczne testy prenatalne. Dzięki nim udaje się zidentyfikować w około 12. tygodniu ciąży płeć dziecka. Dlaczego warto wykonać takie badanie? Chociaż w tym tygodniu ciąży płeć dziecka jest już dawno określona, narządy płciowe są wciąż do siebie bardzo podobne i nie da się ich dokładnie rozpoznać w badaniu USG, dlatego lekarz może popełnić pomyłkę w rozpoznaniu płci.
Amniopunkcja w rozpoznawaniu płci dziecka
Istnieje również możliwość, aby określić płeć na podstawie amniopunkcji (amniocentezy). Jest to inwazyjne badanie prenatalne, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. W trakcie wykonywania badania lekarz przebija cienką igłą powłoki jamy brzusznej i ścianę macicy, po czym pobiera próbkę płynu owodniowego, na podstawie którego przeprowadzane są badania genetyczne. Dzięki tej metodzie można poznać płeć swojego dziecka ze stuprocentową pewnością, chociaż cel amniopunkcji jest zupełnie inny. Badanie zazwyczaj jest wykonywany w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w rozwoju płodu.
Biopsja kosmówki
Biopsja kosmówki to jedno z trzech inwazyjnych badań prenatalnych (obok amniopunkcji i kordocentezy) i jest zlecane kobietom z podejrzeniem nieprawidłowości związanych z rozwojem płodu. Na biopsję kierowane są ciężarne, u których podczas nieinwazyjnych badań prenatalnych pojawiło się podejrzenie wad rozwojowych lub innych poważnych zaburzeń zdrowotnych u dziecka.
Badanie jest prowadzone pod kontrolą USG. Można je wykonać na bardzo wczesnym etapie ciąży – między 9. a 11. tygodniem. Za pomocą specjalnej igły lub cewnika pobiera się wycinek kosmówki przez kanał szyjki macicy. Kosmówka to błona, otaczająca zarodek, zbudowana z tych samych tkanek, co płód. Wyniki badania mogą ujawnić występowanie niedokrwistości sierpowatej lub obecność poważnych chorób genetycznych, a przy okazji określić płeć rozwijającego się maleństwa. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku można z nową energią zacząć kolejne przygotowania do narodzin dziecka.
Biopsja kosmówki, jak każde inne inwazyjne badanie prenatalne, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań, z poronieniem włącznie. Jest ono jednak niskie i wynosi ok. 1%. Mimo to badanie jest zalecane przez lekarzy wyłącznie w szczególnych przypadkach. Jeśli chcemy zatem wykonać je wyłącznie po to, aby poznać płeć dziecka, to zdecydowanie nie jest to dobry pomysł, a wcześniej wspomniane metody są znacznie bezpieczniejsze.
Badania inwazyjne potwierdzające płeć dziecka – kariotyp
100% pewność w rozpoznaniu płci dziecka są wyniki z badań genetycznych, w tym również inwazyjnego kariotypu, uzyskanego z pobranych z płynem owodniowym złuszczonych komórek płodu. Badanie kariotypu możliwe jest np. po wykonaniu amniopunkcji.
Do wykonania badania kariotypu konieczne jest uzyskanie komórek pacjenta mających jądro komórkowe i założenie ich hodowli. W tym celu pobiera się najczęściej krew obwodową (z żyły łokciowej), z której następnie izoluje się komórki krwi – przede wszystkim limfocyty. Badanie kariotypu można wykonać także z komórek szpiku lub płynu owodniowego, fibroblastów i z każdej innej dzielącej się tkanki. Badanie kariotypu jest jednak przede wszystkim zalecane nie do poznania płci dziecka, a w przypadku problemów z poczęciem dziecka. Kariotyp jest także ważnym badaniem dla par, które planują przystąpić do zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).
Pomyłki w rozpoznawaniu płci dziecka
Zdarzają się sytuacje, że mimo znajomości płci dziecka w czasie ciąży, podczas porodu okazuje się, że jest ona inna, niż przewidywano na podstawie badań USG. Do przyczyn pomyłek w rozpoznawaniu płci dziecka zalicza się m.in. położenie dziecka utrudniające wizualizację narządów płciowych czy też umiejscowienie się pępowiny między nogami dziecka. Prawidłowe rozpoznanie płci dziecka zależy również od umiejętności lekarza oraz sprzętu, jakim dysponuje w swoim gabinecie. Najlepiej jest wybierać ginekologów, którzy uzyskali certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation). Potwierdza on umiejętności lekarza w zakresie ultrasonografii. Warto mieć również na uwadze, że czynnikiem, który wpływa na błędne rozpoznanie płci w USG, jest otyłość u kobiety ciężarnej.
Kiedy widać płeć dziecka – metoda „The nub theory”
„The nub theory” polega na ocenianiu płci dziecka jeszcze przed 12. tygodniem ciąży na podstawie kąta nachylenia guzka płciowego w stosunku do rdzenia kręgowego. Teoria guzka, znana również jako metoda kąta guzka (ang. angle of the dangle), to nienaukowa metoda próby przewidzenia płci wykonywana najczęściej między 11. a 14. tygodniem ciąży. Polega ona na badaniu „guzka” (ang. nub), który jest częścią rozwijających się narządów płciowych płodu.
Wszystkie płody na początkowych etapach rozwoju mają guzek płciowy, który wygląda podobnie, niezależnie od tego, czy ostatecznie rozwinie się w narządy płciowe męskie, czy żeńskie. Wspomniany guzek wygląda na badaniu USG jak niewielkie wypukłe miejsce pomiędzy nóżkami płodu. W teorii guzka, kąt, pod którym guzek jest położony w stosunku do kręgosłupa, jest kluczem do przewidzenia płci. Przyjmuje się, że:
- guzek położony pod kątem mniejszym niż 30 stopni do kręgosłupa zwykle wskazuje na płeć żeńską,
- guzek położony pod kątem większym niż 30 stopni zwykle wskazuje na płeć męską.
Test na płeć dziecka – czy działa?
Test na płeć dziecka to popularny sposób na określenie płci malucha. Jeśli nie możesz się doczekać i jak najszybciej chcesz znać płeć dziecka, test może być pomocny. Test na płeć dziecka z moczu wyglądem przypomina ten ciążowy. Wystarczy do specjalnego pojemnika zebrać próbkę moczu, a następnie pobrać odrobinę pipetką i wkropić ją na test. Po chwili pasek zabarwi się na odpowiedni kolor. Zwykle niebieski świadczy o tym, że na świat przyjdzie chłopczyk, a różowy, że będzie to dziewczynka.
Skąd wiadomo, czy to chłopczyk, czy dziewczynka? Test wykrywa hormony męskie obecne w moczu przyszłej mamy. Jeśli są, test wskaże na chłopca, jeśli nie, na dziewczynkę. Chcesz jak najszybciej poznać płeć dziecka? Test jest możliwy do wykonania już w 10. tygodniu ciąży! Warto jednak pamiętać, że domowy test na płeć dziecka służy raczej zabawie i nie zastąpi badania USG. Chociaż według producentów z 90% dokładnością dowiesz się, czy to chłopczyk, czy dziewczynka, test nie jest w pełni wiarygodny, a producenci nie biorą odpowiedzialności za wynik.
Czy można rozpoznać płeć dziecka domowymi sposobami?
Z pewnością wiele osób będzie sugerowało ciężarnej, czy urodzi się chłopiec, czy może dziewczynka, na podstawie zachcianek, kształtu brzucha i wyglądu cery. Podobno ochota na słodycze sugeruje dziewczynkę, a na kwaśne chłopca. Mówi się też, że przyszła mama oddaje urodę córce, co może wpływać negatywnie na kondycję jej skóry. Jeśli chodzi z kolei o kształt brzucha – wystający do przodu ma wskazywać na synka, a zaokrąglony na dziewczynkę. Jednak pozamedyczne sposoby nie znajdują żadnego potwierdzenia i warto traktować je z przymrużeniem oka. Nie ma także dowodów naukowych na to, aby ewentualne zachcianki kobiety ciężarnej były związane z konkretną płcią.
Czy można zaplanować płeć dziecka?
Niektórzy Rodzice nie tylko zastanawiają się, w którym miesiącu widać płeć dziecka na USG, ale także szukają tajemniczych sposobów na planowanie płci dziecka. Jedni celują z zapłodnieniem w określony dzień cyklu, inni uważają, że istnieją pozycje seksualne lub specjalne diety, które pomagają w poczęciu konkretnej płci. Jakie ma to odniesienie w rzeczywistości? Ani pozycja podczas współżycia, ani stosunek w konkretne dni cyklu nie mają udokumentowanego w związku z płcią dziecka. Szansa na spłodzenie syna lub córki jest taka sama i wynosi zawsze 50%.
FAQ
- Kiedy widać płeć dziecka?
Płeć dziecka najwcześniej będzie widoczna około 12. tygodnia ciąży, jednak specjaliści zalecają wstrzymać się do 15. a czasem nawet do 20. tygodnia ciąży.
- Czy lekarz może źle rozpoznać płeć dziecka?
Zdarza się, że lekarz nieprawidłowo rozpozna płeć dziecka. Zależy to przede wszystkim od położenia dziecka, które może utrudniać wizualizację narządów płciowych, czy umiejscowienie pępowiny między nogami dziecka.
- Płeć dziecka – kiedy widać na USG?
Badanie USG najdokładniej wskaże płeć dziecka pod koniec pierwszego trymestru ciąży.
Przeczytaj też: Waga dziecka w 32 tygodniu ciąży
Oceń artykuł: