Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Najczęstsze mity o ciąży

Najczęstsze mity o ciąży

14.01.2023

4 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Każda przyszła mama spotyka na swojej drodze wiele osób udzielających jej różnego rodzaju rad. Nie ma w tym nic złego, jeśli tylko są to wskazówki mające poparcie we współczesnej nauce, a nie są powtarzanymi od wielu lat mitami. Jakie są najczęstsze mity o ciąży, z którymi spotyka się kobieta ciężarna? Czy ochota na słodkie oznacza, że urodzi się dziewczynka? Co z zapinaniem pasów w samochodzie?

Zachcianki a płeć dziecka

Spotykane na każdym kroku jest wyciąganie wniosków na temat płci dziecka na podstawie tego, co je przyszła mama lub jak wygląda jej brzuszek. Faktycznie, jest w tym trochę prawdy, ponieważ szansa na przewidzenie płci na podstawie różnych „symptomów” wynosi 50%. Z tego też powodu wiele osób nadal wierzy, że ma rację, ponieważ statystycznie, zgadniemy w ten sposób co 2. płeć dziecka. Nie ma na to jednak żadnego naukowego dowodu a jedynym rozwiązaniem, aby poznać płeć jest badanie ultrasonograficzne. Ono również nie daję 100% pewności, a podczas samego badania mogą zdarzyć się pomyłki. Wynikają one m.in. z utrudnionej wizualizacji przez położenie dziecka, otyłości przyszłej mamy czy też sprzętu starszej generacji. Pewność co do płci płodu daje wykonanie inwazyjnych badań prenatalnych lub badanie wolnego płodowego DNA.

Czy można pić kawę w ciąży?

Przez wiele lat uważano, że przyszła mama nie powinna pić  kawy w trakcie ciąży. Obecnie zalecenia i wytyczne m.in. ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) uznają spożycie kofeiny w ciąży w ilości do 200 miligramów dziennie za bezpieczne. Jest to równowartość około 1-2 filiżanek w zależności od rodzaju kawy jaką pijemy. Większa ilość kofeiny może mieć negatywny wpływ na ciążę i prowadzić do poronień lub porodu przedwczesnego. Alternatywą dla klasycznej kawy są np. jej wersje zbożowe.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Sery pleśniowe w ciąży- są dozwolone?

Bardzo ważne jest, aby unikać niektórych produktów spożywczych w czasie ciąży. Wśród nich często wymieniane są sery pleśniowe. Faktycznie, kobieta ciężarna nie powinna ich jeść, ponieważ grozi to zachorowaniem na listeriozę wywoływaną przez bakterie znajdujące się w produktach spożywczych, głównie surowych. Podobnie jest w przypadku serów pleśniowych i innych produktów mlecznych niepasteryzowanych. Listerioza w ciąży może prowadzić do niebezpiecznych powikłań takich jak poronienie, obumarcie wewnątrzmaciczne lub powodować ciężkie następstwa u noworodka. Jeśli jednak sery pleśniowe pochodzą z mleka pasteryzowanego, ryzyko obecności Listerii monocytogenes jest znikome. W takim wypadku nie są one przeciwwskazane w ciąży. Zawsze jednak należy upewnić się skąd pochodzą dane produkty spożywcze.

Co z sushi w ciąży?

Surowe i wędzone na zimno ryby są przeciwwskazane w trakcie trwania ciąży. Wynika to z faktu, że mogą  one zawierać, podobnie jak niepasteryzowane sery, bakterie wywołujące listeriozę, a także zatrucie pokarmowe. Obecnie jednak dostępne są sushi z rybą pieczoną lub smażoną. Najważniejsza jest bowiem prawidłowa obróbka termiczna tego typu produktów.

Podobnie jest z surowym mięsem i tatarem. Na czas ciąży kobieta powinna zrezygnować z tego rodzaju posiłków. Specjaliści ostrzegają także przed używaniem tej samej deski do krojenia surowego mięsa oraz warzyw. Może to prowadzić do zakażenia toksoplazmozą- infekcją, która w ciąży niesie za sobą negatywne konsekwencje.

Ciąża a zapinanie pasów w samochodzie

Wiele lat pokutował mit, że ciąża to czas, gdy pasów w samochodzie nie powinno się zapinać. Faktycznie wg polskiego prawa pasów przyszła mama zapinać nie musi. W badaniach udowodniono jednak, że zapinanie pasów nie niesie ze sobą ryzyka zarówno dla kobiety, jak i dla płodu. Większe ryzyko niesie za sobą natomiast wypadek i wypadnięcie przez przednią szybę spowodowane niezapięciem pasów. Ważne, aby jeden pas przebiegał między piersiami a brzuchem, a drugi pod nim. Obecnie na rynku dostępne są również specjalne adaptery pasów bezpieczeństwa przeznaczone dla przyszłych mam, które utrzymują pas tak, aby nie uciskał niekomfortowo brzuszka.

Przyszła mama i koty

Większość społeczeństwa kojarzy zakażenie toksoplazmozą z kotami. Z tego też powodu dużo przyszłych Rodziców staje przed dylematem czy nie pozbyć się swojego zwierzaka z mieszkania na okres ciąży. Toksoplazmoza może bowiem prowadzić do poronienia, zaburzeń neurologicznych u dziecka oraz powstania tzw. triady Sabina-Pinkertona (małogłowie/wodogłowie, zapalenie siatkówki i naczyniówki, zwapnienia śródmózgowe). Najczęstszym źródłem zakażenia toksoplazmozą jest jednak spożycie nieumytych owoców i warzyw, mięsa czy też prace w ogródku, gdzie kobieta ma bezpośredni kontakt z glebą.  Oocysty tych pierwotniaków spotyka się również w odchodach kotów. Z tego powodu kobieta ciężarna nie powinna sprzątać kuwety. Nie musi jednak pozbywać się kota z mieszkania na okres ciąży. Każda ciężarna badana jest pod kątem obecności przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Jeśli miała z nią kontakt przed ciążą, ryzyko ponownego zachorowania w jej trakcie jest praktycznie zerowe.

Mity dotyczące zabezpieczania krwi pępowinowej

Na temat pobrania krwi pępowinowej i bankowania komórek macierzystych powielanych jest także wiele mitów. Zebraliśmy je i wyjaśniliśmy dlaczego są nieprawdziwe: https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/mity-dotyczace-zabezpieczenia-krwi-pepowinowej

Bibliografia:

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również