Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
9 tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakich objawów i emocji można się spodziewać?

9 tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakich objawów i emocji można się spodziewać?

27.04.2023

5 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

9 tydzień ciąży rozpoczyna końcową fazę I trymestru, czyli 3 miesiąc ciąży. To etap w czasie ciąży gdy radość i podekscytowanie nową sytuacją mieszają się z coraz bardziej dokuczliwymi objawami naturalnymi dla tego tygodnia ciąży. Nie ma jednak powodu do zmartwień, na horyzoncie widnieje już bowiem początek II trymestru i ulga od większości dolegliwości. Przedstawiamy najważniejsze informacje i porady dla przyszłej mamy wkraczającej w trzeci miesiąc ciąży!

9 tydzień ciąży – czas niezwykłych przemian

Dziewiąty tydzień ciąży przynosi Rodzicom niezwykle ważne wydarzenie – USG potwierdza obecność dziecka. To jednak czas nieprzyjemnych dolegliwości somatycznych oraz różnych stanów psychoemocjonalnych doświadczanych przez przyszłą mamę. Jaka jest wielkość i waga dziecka w 9 tygodniu ciąży? Mierzy ono ok. 3-4 cm i waży nie więcej niż 6 g. Rozwój malucha jest przyczyną wielu fizjologicznych zmian. Można wyczuć powiększoną macicę, co powoduje dyskomfort w podbrzuszu. Szybki metabolizm sprzyja utracie wagi, a większa objętość krwi powoduje uwidocznienie żył na piersiach.

Jak zmienia się ciało w 9 tygodniu ciąży?

Dziewiąty tydzień oczekiwania na poród to dla mamy początek 3 miesiąca (I trymestr), z kolei dla rozwijającego się malucha – ok. 7 tydzień życia. Wielkość dziecka sprawia, że jego ruchy są jeszcze dla matki nieodczuwalne. Dziecko w tym momencie ciąży rozmiarem przypomina oliwkę, ale jego dynamiczny wzrost powoduje wiele fizjologicznych i psychicznych zmian w ustroju kobiety.

Macica przygotowuje się, by pomieścić rozwijający się płód, dlatego jej ściany rozciągają się i napierają na sąsiadujące narządy i tkanki. Stan tego typu najczęściej manifestuje się dyskomfortem przypominającym bóle miesiączkowe w okolicach podbrzusza. Może też dochodzić do skąpych plamień o ciemnoczerwony lub brunatnym zabarwieniu. Mimo zmian zachodzących w macicy brzuch w dziewiątym tygodniu ciąży nie jest jeszcze widoczny. Do tej pory przyszła mama także raczej nie przybiera na wadze.

Objawy w 9 tygodniu ciąży

Utrzymujące się mdłości w tym czasie, czasem też wymioty, skutecznie odbierają apetyt i siły na jedzenie, dlatego nierzadko obserwuje się utratę masy ciała. Nie powinien być to powód do niepokoju, jest to zupełnie normalnym objawem ciąży. W tym czasie, aby zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze, organizm korzysta z nagromadzonych wcześniej zapasów energetycznych. 

W 9 tygodniu ciąży można zaobserwować zmiany w obrębie klatki piersiowej – powiększone i tkliwe piersi. Zmienia się również wygląd otoczki brodawek sutkowych. Ich tkanka staje się ciemniejsza, a małe wypustki większe niż zwykle. Zwiększa się ponadto objętość krwi w ustroju mamy, a zmniejsza jej gęstość. Na skutek zjawiska rozszerzają się naczynia krwionośne, obniża się ciśnienie i przyspiesza tętno o ok. 20 uderzeń na minutę. Zmiany hormonalne i rozszerzanie się naczyń krwionośnych wywołuje także obolałe i krwawiące dziąsła.

Objawy związane z układem krążenia w tym czasie to też podatność na rumieńce na twarzy. Pod wpływem wahań hormonalnych dochodzi natomiast do zmian kondycji skóry. Część kobiet cieszy się gładką i promienną cerą, innym zaś dokuczają liczne wypryski i przebarwienia.

Co się dzieje w 9 tygodniu ciąży – emocje i odczucia

Ciąża w 9 tygodniu powoduje także szereg zmian w zachowaniu oraz sposobie odczuwania i przeżywania emocji. Konsekwencjami rozchwiania tego typu bywają: depresja poporodowa oraz trudności w akceptacji dziecka i nowej sytuacji życiowej.

9 tydzień ciąży to czas, gdy przyszła mama doświadcza huśtawek nastrojów o różnej intensywności. W efekcie często pojawiają się żywe, bardzo realistyczne sny i koszmary senne o charakterze erotycznym lub fantastycznym. U niektórych kobiet pojawia się paraliżujący strach o niejednoznacznej etiologii. Najczęściej związany jest z obawami o zdrowie i wychowanie dziecka, a także przebieg porodu. 

Strach przed rozwiązaniem może mieć charakter patologiczny. Tokofobia pierwotna ma podłoże nerwicowe i zdarza się u kobiet, które nigdy nie rodziły. Często stanowi przyczynę odkładania decyzji o zajściu w ciążę lub rezygnacji z rodzicielstwa. Tokofobia wtórna z kolei jest skutkiem traumy psychicznej związanej z przebiegiem wcześniejszej ciąży lub porodu. 

W 9 tygodniu ciąży nierzadko przyszła mama doświadcza syndromu wicia gniazda, który objawia się pedantyzmem i chęcią jak najlepszego zorganizowania przestrzeni życiowej w mieszkaniu. Na skutek szaleńczych zachowań i gonitwy negatywnych emocji kobietę może dopaść przewlekłe zmęczenie, płaczliwość, a nawet agresja.

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 9 tygodniu ciąży jest niezwykle dynamiczny mimo jego wciąż niewielkich rozmiarów. Posiada ono dobrze odróżnialne ręce i nogi, a nawet palce, które zginają się w stawach. Uwidacznia się też szyja. Mimo to kostnienie kręgów i żeber nadal jest w toku.

Wraz z tym tygodniem ciąży następuje jednak przede wszystkim niezwykle intensywny rozwój układu nerwowego. Uformowany jest już pień mózgu, tworzą się półkule mózgowe, przysadka mózgowa i inne niezwykle istotne organy i gruczoły. Za jakiś czas będą intensywnie wykorzystywane do odbierania bodźców zewnętrznych.

Poza gwałtownym rozwojem mózgu, w organach wewnętrznych dziecka również mają miejsce nadzwyczajne, postępujące równolegle procesy. Serce zaczyna działać na pełnych obrotach. Tworzą się płuca, nerki, wątroba, układ pokarmowy i krwionośny, a niedługo później powstaną też śledziona, nadnercza i pęcherzyk żółciowy. Oczy nabierają naturalnego wyglądu i pojawiają się na nich powieki. Pojawiają się kubki smakowe, a w krtani – więzadła głosowe.

Co ciekawe, jest to właśnie ten moment w trakcie ciąży, gdy zaczynają powstawać narządy płciowe – na razie wewnętrzne, czyli jądra u chłopców i jajniki u dziewczynek. Niestety z tego powodu nie da się jeszcze odróżnić płci dziecka po zdjęciach USG. Będzie to możliwe dopiero w kolejnym miesiącu ciąży. Mimo wszystko warto mieć jednak świadomość, że dolegliwości, które przeżywa matka są spowodowane właśnie tak niezwykłym, choć niemal niewidocznym rozwojem malucha.

FAQ:

  • Jak dbać o siebie w 9 tygodniu ciąży?

Podobnie jak przez cały czas trwania ciąży, należy szczególnie dbać o siebie – w końcu od tego zależy także zdrowie dziecka. W związku ze zmianami hormonalnymi warto też przeciwdziałać zmianom skórnym z pomocą kosmetyków. Należy dać sobie czas na odpoczynek psychiczny. Wsparcie psychologiczne bliskich i psychologa pozwolą przetrwać trudne chwile.

  • Jakie badania wykonać w 9 tygodniu ciąży?

Ten okres ciąży nie wymaga jeszcze wykonywania specjalistycznych badań. Tym niemniej na pewno nie zaszkodzi zmierzenie ciśnienia, a także poziomu cukru we krwi, które są wyjątkowo ważne podczas ciąży.

  • Na co zwrócić uwagę w 9 tygodniu ciąży jeśli chodzi o niepokojące objawy?

Trudno jest wskazać wiele niepokojących objawów na tym etapie trwania ciąży, a większość z tych, które mogą wyglądać zastanawiająco, jest w istocie zupełnie normalna. Jeśli jednak występują nagłe i szczególnie intensywne krwawienia lub upławy, to choćby dla komfortu psychicznego przyszłej mamy warto zasięgnąć opinii lekarza.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

(
4.7
(3)
)

Zainteresują Cię również