Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja noworodka? Porady

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja noworodka? Porady

30.04.2023

3 min. czytania

Katarzyna Zasada

Katarzyna Zasada

Dla wielu młodych Rodziców pielęgnacja noworodka wydaje się czynnością trudną. Jednak w rzeczywistości jest to łatwiejsze, niż wygląda na pierwszy rzut oka. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad. O instruktaż można poprosić też położną jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu.

Prawidłowa pielęgnacja noworodka jest niezwykle ważna. Nie tylko pozwala zachować higienę, a tym samym dobre samopoczucie dziecka, ale także odpowiednio dbać o skórę maluszka. Wymaga ona szczególnej troski, ponieważ nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Naskórek jest cienki, delikatny, mało elastyczny i ma inny odczyn pH. Te cechy sprawiają, że jest bardzo podatny na uszkodzenia.

Pielęgnacja pępka noworodka

Pielęgnacja pępka noworodka zapobiega infekcji kikuta pępowiny. Jest to fragment (ok. 2 cm) pępowiny, która pozostała po jej przecięciu. Ulega on zasuszeniu i samoistnemu odpadnięciu w ciągu 5–15 dni.

Według najnowszych standardów pielęgnacja pępka noworodka polega na codziennym przemyciu go gazikiem nasączonym wodą. Można użyć niewielkiej ilości środka myjącego, jeżeli został on zabrudzony kałem. Zbierającą się wokół niego wydzielinę należy zebrać jednorazowym patyczkiem higienicznym. Na koniec trzeba delikatnie osuszyć kikut. Zaleca się, aby miał on kontakt z powietrzem, dlatego warto zapinać pieluszkę pod pępkiem. Wszelkie niepokojące objawy (zaczerwienienie, obrzęk, ropną wydzielinę) trzeba konsultować z lekarzem.

Przez wiele lat pielęgnacja pępka noworodka odbywała się przy pomocy alkoholu etylowego. Obecnie takie postępowanie nie jest wskazane. Środki na bazie alkoholu mogą dodatkowo podrażniać skórę i wydłużać czas odpadnięcia kikuta.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka

W pielęgnacji skóry noworodka ogromne znaczenie mają preparaty, które są w tym celu stosowane. Powinny to być kosmetyki przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia. Najlepiej sprawdzają się emolienty, ponieważ są pozbawione substancji, które mogłyby podrażnić delikatną skórę malucha lub wywołać reakcję alergiczną. Ponadto zapewniają prawidłowe nawilżenie naskórka, a tym samym chronią go przed szkodliwym działaniem czynników wewnętrznych. Preparaty te można kupić w aptece.

Pierwsza kąpiel noworodka po powrocie ze szpitala odbywa się zwykle po 2–3 dniach. Następnie można ją wykonywać co drugi dzień (lub codziennie w upalne dni). Czynność ta powinna być wykonywana o stałej porze dnia. Nie zaleca się natomiast długich kąpieli – najlepiej, gdy trwają one 5–10 minut.

Ważne jest, aby pamiętać, że pielęgnacja skóry noworodka powinna odbywać się także w dni bez kąpieli. Podstawowe czynności higieniczne można przeprowadzić na przewijaku. Należy przygotować miękki ręcznik nawilżony wodą i delikatnie przemyć skórę w fałdkach, twarz dziecka oraz miejsca intymne.

Codzienna pielęgnacja noworodka obejmuje też przemywanie oczu. Należy położyć dziecko na przewijaku, przechylić jego główkę na lewą stronę i przetrzeć oko wacikiem nasączonym wodą lub solą fizjologiczną. Trzeba pamiętać, aby robić to od zewnętrznej strony. Następnie należy zmienić wacik i powtórzyć tę czynność, myjąc drugie oko.

Jak wygląda pielęgnacja noworodka chłopca i dziewczynki?

Higiena intymna noworodka dziewczynki nieco różni się od pielęgnacji chłopca. Należy do niej użyć wyłącznie ciepłej wody. Nawilżane chusteczki są wskazane wyłącznie poza domem.

Pielęgnacja okolic intymnych noworodka dziewczynki powinna odbywać się zawsze od góry do dołu, czyli w kierunku pupy. Należy przemyć wargi sromowe, krocze, okolice odbytu i szparę pośladkową, a następnie dokładnie osuszyć. Na koniec konieczne jest nałożenie kremu natłuszczającego.

Jeśli chodzi o pielęgnację intymną noworodka chłopca, należy umyć prącie, mosznę, okolicę pod workiem mosznowym oraz odbyt i szparę pośladkową. Zabronione jest odciąganie napletka na siłę. Na koniec trzeba osuszyć skórę i nałożyć na nią preparat natłuszczający.

Zobacz także: Kosmetyki dla kobiet w ciąży – jak bezpiecznie pielęgnować skórę w ciąży?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również