Poród w czasie trwania pandemii koronawirusa jest niezwykle trudnym doświadczeniem zarówno dla mamy, taty jak i nowonarodzonego dziecka. W Polsce cały czas, mimo że kwestie związane z porodami rodzinnymi wydają się być uregulowane, szpitale podchodzą do nich różnie. Ponadto, odwiedziny maluszka, który musiał zostać w szpitalu są niemożliwe. Jak wygląda poród i opieka nad kobietami rodzącymi w czasie pandemii COVID-19?
Jak wygląda poród w czasie pandemii?
Poród i jego przebieg w trakcie trwającej pandemii może różnić się w poszczególnych szpitalach. Zebraliśmy obowiązujące zasady na podstawie doświadczeń jednego z warszawskich szpitali.
Kobieta w momencie przyjęcia do szpitala powinna mieć założoną maseczkę, a obecność osoby towarzyszącej na izbie przyjęć jest zabroniona. Ciężarnej wykonywany jest pomiar temperatury ciała oraz wypełniany jest formularz dotyczący ewentualnych objawów COVID-19 i kontaktu z osobami chorymi. Późniejsze badania i sam przebieg porodu nie różnią się znacząco w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Istotną zmianą jest fakt, że lekarze i położne pracują cały czas w maseczkach lub przyłbicach. Co warto podkreślić, kobieta rodząca, podczas porodu nie musi mieć zakrytych ust oraz nosa.
Do niedawna w całej Polsce obowiązywał zakaz uczestniczenia osoby towarzyszącej w porodzie. Obecnie, mimo zmienionego zarządzenia i zatwierdzenia możliwości bycia przy porodzie osób bliskich, nie wszystkie szpitale wyrażają na to zgodę. Jeśli szpital daje możliwość uczestniczenia w porodzie osobom towarzyszącym, mogą one zazwyczaj dołączyć dopiero w trakcie już postępującego porodu lub dopiero pod koniec jego trwania. Należy pamiętać, że taka możliwość istnieje zazwyczaj tylko w przypadku porodu siłami natury. W trakcie jego trwania oraz po cięciu cesarskim towarzystwo bliskiej osoby jest w większości placówek niedozwolone. Z powodu braku porodów rodzinnych personel szpitala często, tuż po porodzie, na życzenie Rodziców wykonuje pamiątkowe zdjęcia, aby mama mogła przesłać je tacie dziecka oraz wszystkim bliskim.
Po porodzie odwiedziny w szpitalu są nadal niemożliwe co jest bardzo trudne dla wszystkich rodzin. Paczki dla mamy i dziecka mogą zazwyczaj być przekazywane przez pracowników szpitala. Wychodząc ze swojej sali, wszystkie mamy powinny mieć założone maseczki i cały czas powinny przestrzegać zasad higieny rąk.
Zobacz także: Wyprawka do porodu- o czym nie można zapomnieć?
Co warto wiedzieć?
Wynik testu na COVID- 19 osoby towarzyszącej
Zgodnie z zaleceniami NFZ szpital nie powinien wymagać testu na COVID-19 od osoby towarzyszącej zrobionego do 5 dniu przed porodem, ponieważ dokładny termin porodu jest bardzo trudny do przewidzenia. Szpital powinien również zapewnić środki ochrony dla osoby towarzyszącej. Jeśli placówka odmawia uczestniczenia w porodzie z powodu niedostarczenia wyniku testu to fakt ten powinno zgłosić się do Rzecznika Praw Pacjenta lub wojewódzkiego oddziału NFZ. Decyzja ta spotkała się ze sprzeciwem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników i część szpitali nadal nie respektuje Zarządzenia. Należy śledzić na bieżąco zalecenia, ponieważ sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest dynamiczna i zmienia się bardzo szybko.
Przenoszenie wirusa z matki na dziecko
Dotychczasowe dane dotyczące przenoszenia się wirusa z matki na dziecko w trakcie trwania ciąży wskazują, że nie dochodzi do zakażenia wertykalnego ( czyli poprzez łożysko). Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów gdy wiadomo, że mama choruje na COVID-19 lub jest nosicielem wirusa SARS COV-2 podejmowana jest decyzja o porodzie przez cesarskie cięcie, a dziecko po porodzie jest izolowane od Matki celem uniknięcia zakażenia . Do takich porodów dochodziło także w Polsce, dzieci rodziły się zdrowe. Zostało opublikowanych kilka medialnych doniesień o możliwych zarażeniach dzieci w trakcie ciąży lub porodu naturalnego, ale nie zostały one potwierdzone w publikacjach medycznych. W ostatnich dniach swoje zaktualizowane zalecenia wydało Polskie Towarzystwo Neonatologów, które nie zaleca separacji dziecka od zakażonej matki i umożliwia kobiecie podjęcie decyzji. Wraz z kolejnymi doniesieniami ze świata zalecenia i rekomendacje zmieniają się dynamicznie i należy śledzić na bieżąco nowe informacje. Według badań w mleku chorych mam nie stwierdzono też obecności wirusa SARS-CoV-2. Ponadto, kobiety w ciąży i noworodki nie są uznawane jako grupa podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19.
Rady dla przyszłej mamy:
- Wybierz szpital preferencyjny oraz 2-3 awaryjne placówki, ponieważ nie wiadomo czy któraś z nich nie stanie się ogniskiem koronawirusa i przez to nie będzie mógła przyjmować pacjentek
- Sprawdź czy w wybranym szpitalu możliwe jest wykonanie testu na COVID-19 u osoby towarzyszącej i dopuszczenie jej do porodu rodzinnego.
- Spakuj więcej rzeczy, ale pamiętaj, że w większości szpitali mimo zakazu odwiedzin można przekazywać paczki w trakcie pobytu.
- W razie jakichkolwiek objawów sugerujących zakażenie lub po kontakcie z chorą osobą poinformuj stacje epidemiologiczno-sanitarną lub szpital jednoimienny.
Brak porodów rodzinnych i wizyt po porodzie jest sytuacją wyjątkową i bardzo stresującą dla kobiet przed, w trakcie i po porodzie. Warto jednak pamiętać, że w szpitalu położne, lekarze, a także inne mamy zawsze służą pomocą. Dobrym pomysłem wydaje się wykorzystanie wideopołączeń, co może choć w pewnym stopniu zrekompensować brak bliskich i zminimalizować skutki rozłąki koniecznej w czasie pandemii koronawirusa.
Warto powiedzieć o swoich obawach i lękach związanych z tą nową sytuacją i porodem w czasie pandemii lekarzowi lub położnej, którzy z pewnością odpowiedzą na nurtujące pytania.
Zobacz także: Szkoła rodzenia w czasie pandemii koronawirusa.
(stan na 1.08.2020)
Bibliografia:
Oceń artykuł: